Προς το περιεχόμενο

ο ΟΡΙΣΜΟΣ της καλης μουσικης.....


santso 4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλυτερα να μην...το....ορισουμε με αυτον τον τροπο...ειμαι σιγουρος οτι δεκαδες μελη εδω μεσα θα διαφωνουσαν οτι ειναι αυτο το τραγουδι ο ορισμος της...καλης μουσικης... ;D

 

Ε ναι ρε συ, προφανώς. Για αυτό και είπα ότι πρώτα θα έπρεπε να ορίσουμε τι είναι μουσική, κάτι που είναι μάλλον πολύ δύσκολο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...αγαπητοι φιλοι συγχωρειστε το θρασος μου να δημοσιοποιησω και γω την γνωμη μου για το θεμα ...επιγραμματικα λοιπον

καποιοι απο εσας βαζουν ως ανυπερβλητο εμποδιο την υποκειμενικοτητα...

αν εγω το υποκειμενο ζωγραφισω κατι ειναι δυνατον να πουμε οτι το δημιουργημα μου ειναι ισαξιο ποιοτικα με εργα πικασο ρεμπραντ τσαρουχη κλπ μπορω εγω να δημιουργησω εναν παρθενωνα ? {ως συλληψη}...αν συνθεσω ενα μουσικο κομματι συγκρινομαι με τον μπαχ?...προφανως σε ολα η απαντηση ειναι οχι...αρα υπαρχει μια κοινη αντιληψη -αντικειμενικη-για το τι ειναι καλο η κακο κιαυτη λεγεται αισθητικη...

η αισθητικη καλλιεργειται...στις μερες μας ο μεσος ορος των ανθρωπων εχει χαμηλο επιπεδο αισθητικης γιαυτο και κυριαρχουν τα προιοντα υποκουλτουρας...ομως αυτο δεν σημαινει οτι το χαμηλο επιπεδο του κοινου πρεπει να λειτουργει ως αλλοθι για να λεμε οτι ολα ειναι υποκειμενικα και ο,τι αρεσει στον καθενα...συμπερασμα οσο πιο καλλιεργημενος ειναι κανεις (πεπαιδευμενος)ξεχωριζει ευκολα την καλη απο την κακη μουσικη και εννοειτε οτι καλυπτετε μονο απ την καλη μουσικη ...συμπερασμα δευτερον οπως σε ολα τα πραγματα το θεμα παιδεια παιζει σημαντικο ρολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δε μ' αρέσει ο Τσαρούχης.

Πού παίζει αυτός;  ;D

 

(Σοβαρή σημείωση: Αν και το 'μ'αρέσει/δε μ'αρεσει' είναι αρκετό για ένα επιχείρημα (τι να του πεις μετά;) η αισθητική κατεύθηνση μπορεί να διδαχτεί, και να αναλυθεί και να πατήσει κάποιος πάνω).

 

Το καλό/κακό παραμένει ολίγον απλοϊκό για σοβαρότερη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αισθητική κατεύθηνση μπορεί να διδαχτεί,

ή και επιβληθεί....

Και στο ξεσκαρτάρισμα είναι που ελοχεύει ο κίνδυνος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή και επιβληθεί....

Και στο ξεσκαρτάρισμα είναι που ελοχεύει ο κίνδυνος.

 

+1

 

 

To μονο που εχω να προσθεσω στο thread ειναι οτι το ψαξιμο απο τον ακροατη των κινητρων για την δημιουργια της μουσικης(αυτο ισχυει για καθε μορφη τεχνης) εχει κατα τη γνωμη μου μονο εγκυκλοπαιδικη αξια.

Ευτυχως ή δυστυχως  ενας καλος songwriter(αν μιλαμε για συνθεση) μπορει να παρει την κιθαρα του και μεσα σε 10 δευτερα να γραψει κατι υπεροχο για να ευθυμησει την συζυγο του αρχικα και μετα να της ζητησει να παει στο φουρνο να του παρει μια μπουγατσα.Αντιθετος καποιος αλλος μπορει να βγαζει στη μουσικη του τα σωψυχα του και το αποτελεσμα να ειναι αθλιο μπροστα στο τραγουδι της γαλιφειας για την μπουγατσα.Αρα το κινητρο ειναι (εν μερει)ανεξαρτητο αποτελεσματος.

Αυτο το λεω γιατι αρκετοι διαχωρισαν την μουσικη σε αυτη που φτιαχνεται για τα λεφτα,σε αυτη που αποτελει τροπο εκφρασης ect,ect.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλες τις απόψεις που ακούγονται. Με μερικές θα συμφωνήσω. Μ' άρεσε ο τρόπος που ο SF και ο WoW παραθέτουν την αντίληψή τους.

Οι όροι "καλή" μουσική και "κακή" μουσική (ποιοτική ή όχι) είναι δυσνόητοι και πολλές φορές καθαρά υποκειμενικοί.

Για κάτι που έγραψες santso4 (όσον αφορά το ότι καλή μουσική είναι αυτή την οποία γουστάρει ο εκάστοτε καλλιτέχνης που την έγραψε) θα ήθελα να πω το εξής: υπάρχουν πολλά παραδείγματα που αναιρούν το συγκεκριμένο επιχείρημα. Ένα απ' αυτά είναι αυτό που διάβαζα τις προάλλες στο βιβλίο του Nick Mason για την ιστορία των Pink Floyd: έλεγε στο βιβλίο ότι σκεφτόντουσαν να μην εκδώσουν το The Wall τότε αλλά το The Final Cut. Οι καταστάσεις που επικρατούσαν τότε στο γκρουπ ήταν τέτοιες ώστε να μην μπορούν να καταλάβουν αν αυτό που γράφουν είναι ένα αριστούργημα ή όχι. Και (αν το πας παραπέρα) να μην μπορούν να καταλάβουν ότι γράφουν ποιοτική και καλή μουσική. Οπότε;;

Οπότε, δεν ισχύει 100% το επιχείρημα σου. Και δεν είναι μόνο οι Pink Floyd και το "The Wall" αλλά τόσα πολλά γκουπ εκεί έξω...

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 6 σελίδες thread, το μόνο δυνητικά αντικειμενικό κριτήριο που τέθηκε από μουσικούς, είναι η διαχρονικότητα.

Το "γιατί μ' αρέσει εμένα", σόρρυ, αλλά για μένα, δεν παίζει.....

Από την άλλη ως οπαδός της συγκεκριμενοποίησης, είμαι επιφυλακτικός στην γενικότητα του "όλα είναι σχετικά και υποκειμενικά" και θα με ενδιέφερε (honestly) να ακούσω και άλλα.

Χωρίς έκθεση ιδεών παρακαλώ.

Απλά και λιτά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη ως οπαδός της συγκεκριμενοποίησης, είμαι επιφυλακτικός στην γενικότητα του "όλα είναι σχετικά και υποκειμενικά" και θα με ενδιέφερε (honestly) να ακούσω και άλλα.

H αντικειμενικότητα είναι η υποκειμενικότητα αυτών που έθεσαν τα κριτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αντικειμενικότητα είναι η υποκειμενικότητα αυτών που έθεσαν τα κριτήρια.

Σαν απόφθεγμα έχει πλάκα.

Σαν ουσία όμως έχει και επικίνδυνες προεκτάσεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου