Προς το περιεχόμενο

ο ΟΡΙΣΜΟΣ της καλης μουσικης.....


santso 4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O ορισμος της καλης μουσικης δεν μπορει να γινει απο καποιον που δεν γνωριζει βασικες αρχες της μουσικης. Οσο περισοτερες γνωσεις εχει καποιος (συνηθος) τοσο  καλυτερα μπορει να μας δωσει τον ορισμο της καλης μουσικης. Π.χ Εγω τρελαινομαι για ενα σουβλακι ή ενα βρωμικο ενω ενας σεφ τρελαινετε για ενα φιλετο σχεδον ομο που εγω συχαινομαι και το θεωρω αχριστο. Κι ομως ο ορισμος του καλου φαγητου ειναι συνηθος αυτος που λενε οι σεφ και οχι εμεις.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και όμως δίνεις δεύτερο (πιθανό) κριτήριο. Η γνώμη του επαΐοντα / γνώστη.

Από εμένα είναι αποδεκτό ως επιχείρημα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως δίνεις δεύτερο (πιθανό) κριτήριο. Η γνώμη του επαΐοντα / γνώστη.

Από εμένα είναι αποδεκτό ως επιχείρημα.

 

Τότε προσθέτεις και την κοινή γνώμη.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ορισμος της καλης μουσικης δεν μπορει να γινει απο καποιον που δεν γνωριζει βασικες αρχες της μουσικης. Οσο περισοτερες γνωσεις εχει καποιος (συνηθος) τοσο  καλυτερα μπορει να μας δωσει τον ορισμο της καλης μουσικης. Π.χ Εγω τρελαινομαι για ενα σουβλακι ή ενα βρωμικο ενω ενας σεφ τρελαινετε για ενα φιλετο σχεδον ομο που εγω συχαινομαι και το θεωρω αχριστο. Κι ομως ο ορισμος του καλου φαγητου ειναι συνηθος αυτος που λενε οι σεφ και οχι εμεις.

 

Διαφωνω ,ακομα και στο επιπεδο των.... σεφ,παμπολλοι μεγαλοι σεφ εχουν υποκληθει στο καλο street food,αν ηταν να εχουν "δικαιωμα" την καλη μουσικη μονο οι γνωστες των βασικων αρχων της μουσικης θα το ειχαμε κλεισει το μαγαζι,προσωπικα γνωριζω πολλους "μουσικαραδες" με πτυχια και διπλωματα που ακουνε & παιζουνε ΒΛΑΚΕΙΕΣ & πολλους παντελως ασχετους με τις...αρχες της μουσικης που εχουν εκπληκτικο μουσικο γουστο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω ,ακομα και στο επιπεδο των.... σεφ,παμπολλοι μεγαλοι σεφ εχουν υποκληθει στο καλο street food,αν ηταν να εχουν "δικαιωμα" την καλη μουσικη μονο οι γνωστες των βασικων αρχων της μουσικης θα το ειχαμε κλεισει το μαγαζι,προσωπικα γνωριζω πολλους "μουσικαραδες" με πτυχια και διπλωματα που ακουνε & παιζουνε ΒΛΑΚΕΙΕΣ & πολλους παντελως ασχετους με τις...αρχες της μουσικης που εχουν εκπληκτικο μουσικο γουστο.

Γιαυτο ειπα και (συνηθος) ειναι καταληλοτεροι και οχι παντα. Παντα υπαρχουν εξαιρεσεις. Και εδω βεβαια δεν μιλαμε για να γραψει καποιος μουσικη αλλα για να κρινει.Το να γραψει ειναι αλλο θεμα.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και οι μουσικαράδες δεν μπορουν να καταλήξουν σε ένα συμπέρασμα.Άλλοι θα σου πουν το α και οχι το β και τουμπαλιν.Εγω το μονο που μπορω να δέχτω ως κριτηριο αλλα και παλι...είναι η διαχρονικοτητα μιας μουσικής δημιουργιας στους λάτρεις του εκάστοτε είδους.Το και πάλι πάει στο πόσα experimental πράματα υπάρχουν που δεν χωρουν σε είδη και άλλα...

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά έχω ορισμό για το τι είναι μουσική: είναι η ανθρώπινη τέχνη που απευθύνεται στην ακοή.

 

Για το τι είναι καλή μουσική, δεν έχω κανένα τελεσίδικο ορισμό, αλλά πιστεύω ότι (όπως και στην περίπτωση του φαγητού) είναι αναμενόμενο ότι ανάλογα με την ηλικία, τις επιδιώξεις και τη ψυχολογική κατάσταση του ανθρώπου, διαφορετικές σπεσιαλιτέ πρέπει να προσφέρονται.

 

Επίσης πιστεύω ότι ένα σημαντικό τμήμα της κοινωνικής αθλιότητας που ζούμε, οφείλεται στις απαράδεκτες μουσικές με τις οποίες μας ταίζουν τα μέσα μαζικής ενημέρωσης, κοινώς ότι πατρονάρεται η κοινωνική συνείδηση μέσα από τη διαρκή διασπορά ιδεολογιών που δεν έχουν καμία σχέση με τα πραγματικά προβλήματα των ανθρώπων (εκτός αν πραγματικά πιστεύετε ότι ο έλλην έχει γεννηθεί για να είναι καψούρης).

 

Αυτά, ως σχόλια.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω κατι κοινοτοπο:  Ειμαι παραδοσιακος στις αποψεις μου... θεωρω οτι τα αισθητηρια ειναι καργα "εκπαιδευσιμα" και αρα το "καλο" (1) εξαρταται απο εποχη, μοδα, κοινωνια κλπ. Τιποτα δεν εγγυαται την καθολικη αποδοχη η απορριψη καποιας συγκεκριμενης γευσης (εκτος αν ειναι καποιο φοβερο ακρο/εξαιρεση το οποιο επιδεικνυει "διαχρονικη" σταθεροτητα). Καραμελωμενα τηγανητα μυρμηγκια για τους Ελληνες, κοκα κολα για τον αρχαιο Ρωμαιο, ρετσινα για τους Γαλλους, σουσι για το βοσκο ειναι γευσεις περιεργες και "κακες" για αυτους, ενω σημειωνουν θραυση για αλλους.

 

(1) καλο = ετσι και αλλιως μια απο τις λεξεις που δεν μπορουν να οριστουν αντικειμενικα και καθολικα αφου αφορα ποιοτικους και οχι ποσοτικους χαρακτηρισμους.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριε sf οσο συμφωνω μαζι σας για τεχνικα θεματα...(φεντερακιας ) αλλο τοσο διαφωνω με τις αποψεις σας σε κοινωνικοπολιτικοφιλοσοφικα θεματα...απλα παραδειγματα στα καθημας ο μ.χατζηδακις μ.θεοδωρακης ξαρχακος κλπ θεωρουνται σπουδαγμενοι μουσικοι με τα ωδεια τους κλπ κλπ ο μ.βαμβακαρης ο τσιτσανης ο ζαμπετας που δεν γνωριζαν τι εστι ωδειο ηταν ασχετοι ?...ασφαλως και οχι γιατι γνωριζαν αριστα ολες τις κλιμακες τις συγχορδιες ρυθμους και πως να τα ταιριαζουν μεταξυ τους αρα οι αυτοδιδακτοι πρεπει και αυτοι να θεωρουνται επαιοντες ασχετα αν η γνωση τους ειναι προιον εμπειρικης γνωσης και οχι ακαδημαικης...το ιδιο ισχυει και στα blues, rock jazz κλπ...αρα παιζει ρολο ποιους λεμε ασχετους και ποιους σχετικους ο ασχετος πολλες φορες δεν καταλαβαινει ουτε τα φαλτσα (ετυχε να συνεργαστω με τραγουδιστες που τραγουδουσαν "με την ψυχη "τους και η πρασιναδες ηταν πιο πολλες και απο τα λειβαδια της συμπαθους ιρλανδιας...)θελω να πω καλο ειναι να ξερουμε και με τι ασχολουμαστε...φιλικα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε προσθέτεις και την κοινή γνώμη.

 

Βάσει του Πλατωνικού ορισμού στην Πολιτεία, εννοώ ακριβώς το αντίθετο.

 

Ο επαίων είναι ο γνώστης του αντικειμένου. Ο γευσιγνώστης δεν είναι απαραίτητα σεφ. Ο ιστορικός δεν σημαίνει ότι είναι καλός στρατηγός. Ο κριτικός κινηματογράφου δεν είναι απαραίτητα και καλός σκηνοθέτης. Ο πολιτικός συντάκτης δεν σημάινει ότι είναι καλός πολιτικός.

Η εντρύφηση στο συγκεκριμένο αντικείμενο είναι αυτό που δίνει κάποιο κύρος.

Ακόμα και η εξειδίκευση. Δεν θα ακούσω απαραίτητα τον ιστορικό/connoieseur της jazz να μου λέει για την ποιότητα της thrash σκηνής. Αλλά θα τον ακούσω, σχετικά με την τελευταία δουλειά του Marsalis. Όπως και θα διαβάσω το Beneath the Underdog του (μεγαλύτερου μπασίστα) Charles Mingus σεβόμενος τη γνώμη ενός μεγάλου τζαζίστα καίτοι με ελάχιστη "ανεγνωρισμένη" θεωρητική εκπαίδευση.

Είναι δυνατόν να μην ακούσεις π.χ. την γνώμη της Δόμνας Σαμίου για την δημοτική μουσική, ανεξάρτητα αν είναι καλή τραγουδίστρια ή όχι ;

Τώρα αν η thrash είναι καλή ή όχι, νομίζω ότι ο χρόνος και η αντοχή της σε αυτόν ίσως είναι ένα δείγμα.

 

Ίσως επειδή έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου στη δουλειά να το διακυρήττω αλλά είμαι πεπεισμένος για αυτό (στο αντικείμενό μου τουλάχιστον). Η ποιότητα είναι μετρήσιμη. Από την στιγμή βέβαια που έχεις διακριτά κριτήρια. Το οποίο είναι και το δύσκολο. Και τα οποία προσπαθώ να εκμαιεύσω από μένα και σας.

Διαφορετικά καταλήγουμε στο "έλα μωρέ, καθείς ότι γουστάρει". Το οποίο είναι αναφαίρετο δικαίωμα μεν αλλά δεν μας οδηγεί λίγο παραπέρα στο γνωστικό πεδίο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου