Προς το περιεχόμενο

ο ΟΡΙΣΜΟΣ της καλης μουσικης.....


santso 4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί πολύ μελλοντικά να καταφέρουμε να εξηγήσουμε το γούστο σαν ένα σύνολο συγκεκριμένων εγκεφαλικών διεργασιών, με την ενεργοποίηση συγκεκριμένων συνάψεων και δρομολόγηση συγκεκριμένων νευροδιαβιβαστών και τότε ΙΣΩΣ μπορέσουμε να ορίσουμε τί είναι ποιοτικά καλό και τί όχι - ή, ακόμα καλύτερα, να αντικειμενοποιήσουμε το υποκειμενικό.

 

Και όμως έχουν γίνει έρευνες για αυτό ακριβώς το θέμα. Διάβαζα ένα βιβλίο πρόσφατα με τις τελευταίες εξελίξεις στον χώρο της έρευνας του εγκεφάλου. Όταν βρω χρόνο θα γράψω κανα δυό πράγματα. Έχουν πολύ ενδιαφέρον και σχετίζονται άμεσα με κάποιες συζητήσεις που γίνονται εδώ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και τον αλλο που γραφει τον πολεμιστη του φωτος, της νυκτος και που το ονομα του μου διαφευγει?).

Dan Millman?

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα η βλακεια ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του καθε πολιτη και πρεπει να προστατευεται απο το συνταγμα σαν θεμελιωδες δικαιωμα.Ετσι δεν θα σπαταλαμε κι εμεις τον χρονο μας να πεισουμε καποιον που τρωει σουβλακια τιγκα στο λαδι και πατατες τηγανητες οτι ενα φιλετο ειναι πιο ευγευστο και υγιεινο.Οσο γι αυτους που γραφουνε mainstream μουσικη στην Ελλαδα μονο απο τα λαιβ βγαζουν κανα μεροκαματο γιατι οποιος μου πει οτι εχουν πωλησεις δισκων ειναι για πυροβολισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα η βλακεια ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του καθε πολιτη και πρεπει να προστατευεται απο το συνταγμα σαν θεμελιωδες δικαιωμα.Ετσι δεν θα σπαταλαμε κι εμεις τον χρονο μας να πεισουμε καποιον που τρωει σουβλακια τιγκα στο λαδι και πατατες τηγανητες οτι ενα φιλετο ειναι πιο ευγευστο και υγιεινο.Οσο γι αυτους που γραφουνε mainstream μουσικη στην Ελλαδα μονο απο τα λαιβ βγαζουν κανα μεροκαματο γιατι οποιος μου πει οτι εχουν πωλησεις δισκων ειναι για πυροβολισμο.

ΟΚ,λοιπον....Παραταω τη κιθαρα(που τη παιζω καθιστος),τα πληκτρα,(που τα παιζω ορθιος),ξαπλωνω στο κρεβατι και παιζω πρωκτοτριχοφωνο,τραβωντας τις πρωκτοτριχες μου με το ενα χερι και με το αλλο η πενα ντανλοπ δινει ηχο απο το πρωκτοηχειο,ιδου ο ΟΡΙΣΜΟΣ της καλης μουσικης! :P

MAHNAMAHNA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ,λοιπον....Παραταω τη κιθαρα(που τη παιζω καθιστος),τα πληκτρα,(που τα παιζω ορθιος),ξαπλωνω στο κρεβατι και παιζω πρωκτοτριχοφωνο,τραβωντας τις πρωκτοτριχες μου με το ενα χερι και με το αλλο η πενα ντανλοπ δινει ηχο απο το πρωκτοηχειο,ιδου ο ΟΡΙΣΜΟΣ της καλης μουσικης! :P

 

Δεν ξερω για τον ορισμο της καλης μουσικης..

 

ΑΛΛΑ μολις ειπες τον ορισμο για τον brown sound!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αφορισμός της καλής μουσικής

 

Rock με επιρροές από τις ασιατικές πολεμικές τέχνες

(απτσάκι στο 1:39)

 

http://www.youtube.com/watch?v=q1_4t_g_v9A

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως έχουν γίνει έρευνες για αυτό ακριβώς το θέμα. Διάβαζα ένα βιβλίο πρόσφατα με τις τελευταίες εξελίξεις στον χώρο της έρευνας του εγκεφάλου. Όταν βρω χρόνο θα γράψω κανα δυό πράγματα. Έχουν πολύ ενδιαφέρον και σχετίζονται άμεσα με κάποιες συζητήσεις που γίνονται εδώ.

 

Το ξέρω και το παρακολουθώ, γι αυτό και το ανέφερα απόξω απόξω...

 

Για την ώρα όμως σε πολύ πρώιμο επίπεδο και φυσικά έχουμε ξύσει μόνο την επιφάνεια, ούτε λόγος ακόμα για βαθύτερα επίπεδα σκέψης/αίσθησης.

 

Πιθανόν να φτάσουμε κάπου, πιθανόν απλά να αναπροσδιορίσουμε το "άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου" και το βάθος της...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο η αισθητική παραμένει θέμα υποκειμενικό κανείς δεν μπορεί να καθορίσει ούτε στο ελάχιστο τι είναι καλό και τι κακό.

Αντικειμενικά είναι απλά διαφορετικό.

Νομίζω οτι το μόνο κριτήριο που έχουμε στη διάθεσή μας είναι η διαχρονικότητα.

Αλλά και πάλι αυτό δεν μπορεί να είναι απόλυτο..

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νινο, οταν γραφει αυτα που γραφει ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ οτι γραφει μαλακιες. Δεν θα το παραδεχτει ομως δημοσιως,ΑΛΛΑ θα πει οτι "περι ορεξεως κολοκυθοπιτα"! Εκμεταλλευεται την υποκειμενικοτητα της μουσικης για να πλασαρει σκουπιδια.Στο στενο του κυκλο βεβαια,θα σκαει στα γελια με τους κολλητους του. Θα του λενε "ρε παλιο#%&@&υ$t@,τι πλασαρεις παλι στα χαζοχαρουμενα"!Τα οποια βεβαια αν τους πεις οτι ακουνε σκουπιδια,θα στραβωσουν και θα πουν (με υφος)"εσενα πιο ειναι το προβλημα σου? εμας μας αρεσει!" .Ελα ομως που δεν τους αρεσει στ'αληθεια.Απλα εχουν φαει την πλυση εγκεφαλου και αντιδρουν.

 

Καταρχάς, δεν νομίζω ότι ο Νίνο (που είναι από τα μέρη μου και είναι καλό παιδί) γράφει δικιά του μουσική. Τη μουσική του την γράφουν άτομα τα οποία οι ανερχόμενοι τραγουδιστές νυχτερινών κέντρων ή τάλεντ σόου τα ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ για να τους γράψουν τραγούδια.

 

Εγώ θα σου πώ την αλήθειά μου για την καλή μουσική: Eίναι καθαρά θέμα γούστου. Έχω ξεφύγει από την νοοτροπία ''μα καλά οι τάδε δεν αντιδρούν που τους πλασάρουν σκουπίδια?''. Και θα σου πώ γιατι:

 

Γιατί μουσικόφιλοι δεν γεννιούνται όλοι. Πολύς κόσμος θέλει το απλό, εύπεπτο άκουσμα που θα τον κάνει να περάσει καλά. Θέλει να πάει στον Νίνο, να πιει ένα Johny και να περάσει καλά. Άλλωστε, οι μισοί από εμας που ''και καλά'' ακούμε ποιοτική μουσική, μάθαμε-προσπαθήσαμε να μάθουμε-παίζουμε ένα μουσικό όργανο. Είναι τυχαίο αυτό? Κατα την άποψή μου, γεννηθήκαμε με μια τάση να την βρίσκουμε περισσότερο με την μουσική, και γι'αυτό έχουμε περισσότερα ακούσματα για να ικανοποιήσουμε αυτή την ψυχική μας ανάγκη και δεν μας ικανοποιεί το πολύ εμπορικό. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι το ίδιο μικρόβιο και καλά κάνουν, καθώς μπορεί να την βρίσκουν με άλλα πράγματα.Δεν είναι κομψό να τους κατηγορούμε.

 

Για παράδειγμα, όσον αφορά τον αθλητισμό, εγώ την βρίσκω βλέποντας μπάλα, το πλέον μαζικό-εμπορικό-εύπεπτο σπορ (κάτι αντίστοιχο με τον Νίνο). Ένα παιδί που αγαπάει τον αθλητισμό, που τον έχει στο αίμα του (και πιθανώς να είναι και αθλητής και ο ίδιος, όπως εγώ είμαι μουσικός) θα την βρίσκει με κάτι που θα αναδυκνύει το ''αγωνιστικό ιδεώδες''(που δεν γίνεται να υπάρχει στο ποδόσφαιρο με τα μερικά δισεκατομυριάκια που παίζονται στις πλάτες του) το ''αρχαίο ολυμπιακό πνεύμα'' και ξέρω εγώ τί, πιο πιθανό είναι να παρακολουθεί ΣΤΙΒΟ, τον οποίο εγώ ΒΑΡΙΕΜΑΙ αφόρητα.

 

Άλλο παράδειγμα, εγώ μπορεί να περνάω καλά με τις ταινίες του Schwartzeneger ή με το Avatar, και ο κουλτουριάρης σινεφίλ να τη βρίσκει μόνο με την Χ,Υ κουλτουροταινία (από αυτές που έχουν πάρει χρυσό φοίνικα και ξέρω 'γω τί, και όταν τις παρακολουθώ δεν μπορώ να καταλάβω τί στο διάλο παίζει  :P).

 

Άλλη παρατήρηση : Μόνο ο συνθέτης του Νίνο βγάζει τραγούδια για να ''τα αρπάξει από τον κοσμάκη''?? Πόσες φορές εμείς τα ζώα οι κουλτουριάρηδες ροκάδες σκάσαμε τα ωραία μας λεφτάκια σε δίσκους μεγάλων συγκροτημάτων, που ασφαλή πλέον στο βαρύγδουπο όνομα που φέρουν, μας κέρασαν μια γύρα τραγούδια που έγραψαν...στην τουαλέτα??  ;D

 

Τελευταία παρατήρηση: Mπορεί εγώ να νομίζω ότι έχω ποιοτικά ακούσματα ακούγοντας

Doors, Led Zep, Deep Purple, Malmsteen ,tool ,muse (τυχαία παραδείγματα) και σε ένα άλλο φόρουμ κλασσικής μουσικής να έχουν ανεβάσει τόπικ με θέμα : ''H εξαθλίωση της μουσικής και το πρόβλημα της υπο-κουλτούρας της νεολαίας μέσω της ηλεκτρονικής μηδενιστικής μουσικής της ποπ-ροκ και των μπλούζ''  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου