Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικό κούρδισμα


kristo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα, εχω μια φοβερη απορια!

λοιπον εχω κιθαρα με φλουντ ροουζ και κουρδισμα ντροπ ντο, δλδη απο πανω προς τα κατω, ντο- σολ- ντο- φα- λα- ρε, παλια φορουσα 11αρες ερνιμπολ ( 11, 15, 22ρ, 30, 42, 54).  καλες αλλα ηταν αρκετα ελαστικες, και επειδη παιζω ντεθ μεταλ και θελω ταχυτητα με ειπε ενα τεχνικος να βαλω 10αρες υβριδικες, τις ghs boomers GBZW (10, 13, 17, 36, 52, 60).

σε καποια φαση αρπαξε λιγο η ταστιερα αλλα την εφερα, ο ηχος τρομερος και αρκετα σκληρες για να παιζω γρηγορα, τωρα παλι σα να ξανααρπαζει και οταν παιζω χωρις να ειναι στο ρευμα ακουγεται μουντος ο ηχος.

ξερει κανεις να μου πει τι τρεχει?

οι χορδες αυτες ειναι καλη επιλογη για αυτο το κουρδισμα?

υπαρχει κατι καλυτερο χωρις να αλλαξω κουρδισμα?

 

υ.γ. η κιθαρα ειχε σεταριστει για αυτο το κουρδισμα και οι αρμονικες βγαιναν παντου κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα παλι σα να ξανααρπαζει

 

Αν εννοεις οτι το μανικι εχει "up bow" δηλ. χρειαζεται σφιξιμο για να ξαναγινει ευθυ αυτο ειναι φυσιολογικο με τις εναλλαγες στην υγρασια και ειδικα αυτη την εποχη στη Θεσ/νικη (απο το "ΜΕ ειπε ο τεχνικος" συμπεραίνω οτι μενεις εκει... ;D),ξαναισιωσε το με το truss rod,oλες οι μεταλοκιθαρες που εχουν λεπτα μπρατσα θελουν συχνο τσεκαρισμα στο relief τους ,ειδικα οταν αλλαζει ο καιρος.

 

και οταν παιζω χωρις να ειναι στο ρευμα ακουγεται μουντος ο ηχος.

 

αν οι χορδες εχουν παιχτει πανω απο 10 ωρες ειναι για πεταμα ετσι κι αλλοιως οποτε για αυτο ακουγεται ψοφιος ο ηχος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο βορεια Ελλαδα ναι, οχι απο Σαλονικη! θενκς φιλε, αλλα τι λετε για το νουμερο των χορδων? ειναι καλη επιλογη?

 

γιατί όχι...γενικώς απ'όσα έχω ακούσει για χαμηλά κουρδίσματα,θα ήτανε καλό για όσο πιο χοντρές χορδές βάζεις να γίνονται και οι ανάλογες ρυθμίσεις...και ίσως να ήτανε καλό να ανοιχτεί και το πάνω το nut ώστε οι χορδές να κάθονται και καλύτερα εφόσον πάς σε άλλο string gauge...με το Intonation τι παίχτηκε??γιατί λόγω του scale length των ΜΗ βαρύτονων δημιουργούνται κάποια θεματάκια...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιντονεισιον αδερφε (φανταζομαι εννοεις αν βγαινουν σωστα οι αρμονικες) ηταν ενταξει αφου η κιθαρα σεταριστηκε για αυτο το κουρδισμα, (δεν ηταν και σουπερ κρυσταλο βεβαια αλλα καλο) το νατ δεν το πειραξα δεν μου φανηκε να χρειαζεται, οσο για την κλιμακα ειναι 25,5 (τζακσον κελλυ ΚΕ3 Ιαπωνια).

 

δηλαδη αυτες οι χορδες ειναι οι ιδανικες? γιατι εχω ακουσει πολλα επι του θεματος.

 

α! αλλη ερωτηση - αν η κλιμακα ηταν 24.3/8 θα υπηρχε θεμα ιντονεισιον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η κλιμακα ηταν 24.3/8 θα υπηρχε θεμα ιντονεισιον?

 

σε γενικές γραμμές..όσο μεγαλύτερο το scale length..τόσο το καλύτερο για χαμηλά κουρδίσματα...δλδ...αν πας να βάλεις σε μία jaguar που έχει εκ κατασκευής μικρότερο scale length από μία les paul ας πούμε,χορδές βαρύτονης..ε...στείλε φιλάκια στο Intonation σου...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

δηλαδη αυτες οι χορδες ειναι οι ιδανικες? γιατι εχω ακουσει πολλα επι του θεματος.

 

 

 

δεν υπαρχουν ιδανικες χορδες,πρεπει να παιζεις με τις χορδες που σου ΑΡΕΣΟΥΝ.

 

α! αλλη ερωτηση - αν η κλιμακα ηταν 24.3/8 θα υπηρχε θεμα ιντονεισιον?

 

οχι

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου