Προς το περιεχόμενο

Voices of Passion


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...λέγεται το Vst που πειράζω τώρα τελευταία.

http://www.soundsonline.com/Quantum-Leap-Voices-Of-Passion-Virtual-Instrument-pr-EW-174.html

Το είχα πρωτοχρησιμοποιήσει σε ένα κομμάτι του φίλου μας tritonas00

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176101.10;topicseen

Σαν μη-πληκτράς, ενθουσιάζομαι εύκολα από τέτοια μπλιπλίκια (και το συγκεκριμένο είναι από τα πιο καλοφτιαγμένα και αληθοφανή που έχω βρεί), και πάντα θα απορώ που θα φτάσουν σε ποιότητα τα samples. Επίσης μία άλλη απορία μου είναι τι θα μπορούσε να φτιάξει ένας κανονικός πληκτράς και όχι ένας καλαμπορτής σαν και του λόγου μου.

To Voices of Passion, έχει απίστευτες δυνατότητες, που δεν πρόλαβα να δώ...όπως διφωνίες, φθόγκους, reverb...και 7 GB data.

Το κομματάκι που έφτιαξα, έχει σαν πρωταγωνιστές τις φωνές και ενώ δοκίμασα, δεν είχε χώρο για πρώτη κιθάρα. Εϊχε όμως, για την Telecaster σαν δεύτερη...όλα τα υπόλοιπα synths από τα υπάρχοντα του Garageband.

voices.mp3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το βράδυ άκουγα το Atem των Tangerine Dream (το οποίο σημειωτέον δεν μου άρεσε). Τι σχέση έχει το δικό σου μ' αυτους? Όχι πολλά, αλλά όπως και αυτοί στήνουν τοπία (ηχητικά) μη δίνοντας έμφαση στη μελωδία -όπως τουλάχιστον εγώ τη νιώθω-προς τα εκεί κινείσαι και 'συ. Βέβαια το δικό σου είναι πολύ πιο εύηχο.

 

 

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά όπως και αυτοί στήνουν τοπία (ηχητικά) μη δίνοντας έμφαση στη μελωδία -όπως τουλάχιστον εγώ τη νιώθω-προς τα εκεί κινείσαι και 'συ.

Δεν έχεις άδικό. Γενικά όταν στήνω τα ηχητικά τοπία  ;) ::) (μου άρεσε σαν έκφραση αυτό...), έχω στο μυαλό μου ότι θα έρθει ο πρώτος κιθαρίστας και θα τα γεμίσει. Στο συγκεκριμένο κομμάτι, παρασύρθηκα από τις φωνές και δεν του έκανα χώρο...

Thanks για την ακρόαση και τα σχόλια φίλε Νέστωρα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πολύ καλό και ευγενικό παιδί ο Νέστορας ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πολύ καλό και ευγενικό παιδί ο Νέστορας ;

Και όχι μόνο. Έχει αποδείξει ότι έχει πολύ μεγάλο εύρος ακουσμάτων και ότι, με την κριτική του δεν χαϊδεύει κανέναν. Γι αυτό τα σχόλιά του (θετικά ή αρνητικά), είναι πάντα πολύ χρήσιμα, τουλάχιστον για μένα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα θύμισε Tangerine dream.

Οι λούπες σε κάποια σημεία είναι κάπως συγκεχυμένες και το ταμπούρο με τη σουρντίνα δεν-μου-κόλλαγε και πολύ,θα προτιμούσα ένα κρουστό με πιο μαλακό και ζεστό ηχόχρωμα.

Συμπαθητικό γενικά,μπράβο για την προσπάθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μου άρεσε και ως αίσθηση και ως αποτέλεσμα. Ίσως σε επίπεδο "παραγωγής" να μπορούσε να έχει λίγο περισσότερο presence, αλλά το άκουσα και από φτηνά ακουστικά.

 

Επίσης όπως σου έχω πει σε άλλη ευκαιρία, δεν χάνεις τίποτα να "δεις με νέο μάτι" ένα κομμάτι, λίγο καιρό αφότου το έχεις ηχογραφήσει, πολλές φορές προκύπτουν νέες δημιουργικές ιδέες έτσι.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου