Προς το περιεχόμενο

pickups για Gilmour


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας noizαδες! Θελω την βοηθεια σας για μαγνητες που να βγαζουν ηχο σε style David Gilmour περα απο τους Emg... Θα ηθελα να εχει βρωμικο μεχρι και σε ηχο Pink Floyd και ενα πολυ καλο καθαρο! Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατι ολος ο κοσμος νομιζει οτι ενας μαγνητης κανει τα παντα? Χωρις παρεξηγηση φιλε, ενα μαγνητης ουτε γκαζια θα σου δωσει ουτε τα κρυσταλινα καθαρα ουτε θα σου ψησει εσπρεσο! Μια κατευθυνση (εναν χαρακτηρα αν θες) στον ηδη υπαρχον ηχο σου θα δωσει και ισως λιγο παραπανω sustain η αρμονικες... Ξεκινα να ψαχνεις τον ηχο ηχο σου απο ενισχυτες και πεταλια και μην ασχολεισαι με τους μαγνητες... Μπορεις να παιξεις και ντεθ μεταλ ακομη και με τον πιο ψοφιο στοκ μαγνητη που υπαρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ολος ο κοσμος νομιζει οτι ενας μαγνητης κανει τα παντα? Χωρις παρεξηγηση φιλε, ενα μαγνητης ουτε γκαζια θα σου δωσει ουτε τα κρυσταλινα καθαρα ουτε θα σου ψησει εσπρεσο! Μια κατευθυνση (εναν χαρακτηρα αν θες) στον ηδη υπαρχον ηχο σου θα δωσει και ισως λιγο παραπανω sustain η αρμονικες... Ξεκινα να ψαχνεις τον ηχο ηχο σου απο ενισχυτες και πεταλια και μην ασχολεισαι με τους μαγνητες... Μπορεις να παιξεις και ντεθ μεταλ ακομη και με τον πιο ψοφιο στοκ μαγνητη που υπαρχει...

 

Οι μαγνητες παιζουν παρα πολυ σημαντικο ρολο στον ηχο, δεν σημαινει ομως οτι με τους μαγνητες του Gilmour θα ακουστεις σαν κι αυτον, αλλο το ενα αλλο το αλλο....

 

Γεια σας noizαδες! Θελω την βοηθεια σας για μαγνητες που να βγαζουν ηχο σε style David Gilmour περα απο τους Emg... Θα ηθελα να εχει βρωμικο μεχρι και σε ηχο Pink Floyd και ενα πολυ καλο καθαρο! Ευχαριστω!!

 

Κοιτα και λιγο προς την signature του...Βεβαια λιγο δυσκολο να αποκτησεις και τους 3 μιας και προερχονται απο 2 διαφορετικα σετ και ο ενας ειναι seymour duncan...

 

http://www.fender.com/features/gilmour/home.php

 

 

Neck: Custom Shop Fat ‘50s Single-Coil Strat Pickup

Middle: Custom Shop ‘69 Single-Coil Strat Pickup

Bridge: Seymour Duncan SSL-5 Single-Coil Strat Pickup

 

http://www.fender.com/uk/products/search.php?partno=0992113000

http://www.fender.com/uk/products/search.php?partno=0992114000

http://www.seymourduncan.com/products/electric/stratocaster/progressive/custom_staggere/

 

 

Επισης εχει και επιλογη ωστε να παιζει με Neck και Bridge...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι επιμενω πως εαν θελεις να αλλαξεις τον ηχο σου ριζικα χρειαζεσαι μαλλον ενισχυτη και στο λεω γιατι τσαμπα θα χαλασεις τα λεφτα σου (αν ο μοναδικος σου στοχος ειναι να πλησιασεις ηχο gilmour, δλδ δεν ειναι το σωστο ξεκινημα). Βεβαια ποτε δεν ειναι κακο να επενδυσεις σε νεους καλους μαγνητες (ειδικα εαν παιζεις με τιποτα no name στοκ της κιθαρας σου) Πριν απο χρονια και εγω οταν ξεκινησα να ψαχνομαι με τον ηχο μου (και εχοντας μονο εναν της πλακας τρανζιστορατο ενισχυτη και μια κιθαρα με no name μαγνητες) εγορασα ενα σετ zw emg γιατι ηθελα να αποκτησω τον ηχο του. Το αποτελεσμα ηταν οτι εξακολουθουσα να μην εχει καμια σχεση ο ηχος μου με του wylde αλλα σιγουρα βελτιωθηκε με διαφορους τροπους...

 

+1 για τις προτασεις το προλαλησαντα οπως και να΄χει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι επιμενω πως εαν θελεις να αλλαξεις τον ηχο σου ριζικα χρειαζεσαι μαλλον ενισχυτη και στο λεω γιατι τσαμπα θα χαλασεις τα λεφτα σου (αν ο μοναδικος σου στοχος ειναι να πλησιασεις ηχο gilmour, δλδ δεν ειναι το σωστο ξεκινημα). Βεβαια ποτε δεν ειναι κακο να επενδυσεις σε νεους καλους μαγνητες (ειδικα εαν παιζεις με τιποτα no name στοκ της κιθαρας σου) Πριν απο χρονια και εγω οταν ξεκινησα να ψαχνομαι με τον ηχο μου (και εχοντας μονο εναν της πλακας τρανζιστορατο ενισχυτη και μια κιθαρα με no name μαγνητες) εγορασα ενα σετ zw emg γιατι ηθελα να αποκτησω τον ηχο του. Το αποτελεσμα ηταν οτι εξακολουθουσα να μην εχει καμια σχεση ο ηχος μου με του wylde αλλα σιγουρα βελτιωθηκε με διαφορους τροπους...

 

+1 για τις προτασεις το προλαλησαντα οπως και να΄χει...

 

 

Απαντησα κατευθειαν για μαγνητες διοτι θεωρησα οτι εχει ενα αξιοπρεπη ενισχυτη... Εαν παιζει με ενα τρανζιστορατο 15αρη με 8'' μεγαφωνακι δεν σωνεται τιποτα....Αληθεια τι ενισχυτη εχεις GeorgeRewindBand?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως ειπαν και οι προλαλησαντεσ μονο οι μαγνητες δεν αρκουν. Χρειαζεσαι κατα πρωτο λογο εναν καλο ενισχυτη με πολυ καλο καθαρο καναλι (βλπ fender) και φυσικα τα δαχτυλα και το μυαλο του. Ομως σιγουρα προς την κατευθυνση που θελεις βοηθανε δυο σετακια που εχς χρησιμοποιησει και εγω οι cs69 της fender και οι ssl1 duncan. Μπορεις εαν θελεις να τους συνδυασεις για ενα πιο γεματο ηχο στη παραοδσιακα αδυναμη bridge θεση της στρατ, με εναν ssl5 που και ο ιδιος χρησιμοποιει.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδια δικιο εχετε... το εθεσα τελειως λαθος!!! Αυτοι οι μαγνητες ειναι για ενα φιλαρακι μου που τον λατρευει και απλα ψαχνουμε σε αυτο το υφος... η ακομα καλυτερα σε αυτο το δρομο... Παντως φιλε sayan θα διαφωνησω μαζι σου. Και εγω οπως και ο φιλος μου εχουμε fender strat highway one και εγω εχω ηδη αλλαξει μαγνητες και εχουν αλλαξει πολυ το ηχοχρωμα της κιθαρας μου! Οντως δεν κανουν απο μονοι τους ολη την δουλεια αλλα ομως θεωρω πως ειναι βασικοι για να εχεις εναν ιδιαιτερο ηχο. Εχω βαλει τους 57/62 της fender και η διαφορα απο τουσ παλιους ηταν αμεσως εμφανης! Ουσιαστικα το παιδι ψαχνει για vintage μαγνητες που να αντεχουν να σηκωσουν λιγα γκαζια και να εχουν πολυ ομορφο καθαρο! Δεν προσπαθει να γινει ο Gilmour φυσικα απλα να προσεγγυσει αυτο τον ηχο... Και οι μαγνητες ειναι ομολογουμενως μια καλη αρχη σε θεμα τιμης και ασε που ειμαστε και μαθητες ακομα αρα ενισχυτες και πολλα περιφεριακα αποκλυονται για ευνοητους λογους!! Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα ομως θεωρω πως ειναι βασικοι για να εχεις εναν ιδιαιτερο ηχο.

 

ελα ομως που ο Gilmour με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και να παιξει ,ειτε μαγνητες ειτε κιθαρα..παντα ΑΥΤΟΝ τον ηχο βγαζει...

 

αστε λοιπον τις αντιγραφες του ηχου των ΑΛΛΩΝ και ασχοληθειτε με αυτο που ΟΝΤΩΣ αξιζει...δηλ.τον ΔΙΚΟ σας ηχο....τα υπολοιπα ειναι χαμενος χρονος....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ομως που ο Gilmour με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και να παιξει ,ειτε μαγνητες ειτε κιθαρα..παντα ΑΥΤΟΝ τον ηχο βγαζει...

 

αστε λοιπον τις αντιγραφες του ηχου των ΑΛΛΩΝ και ασχοληθειτε με αυτο που ΟΝΤΩΣ αξιζει...δηλ.τον ΔΙΚΟ σας ηχο....τα υπολοιπα ειναι χαμενος χρονος....

 

 

Εχεις απολυτο δικιο...Ο προσωπικος σου ηχος ειναι το παν...Αλλα σαν νεοι κιθαριστες βαζουν βασεις (και γερες εαν εχεις τον κυριο Gilmour προτυπο) για να πατησουν και να εξελιξουν τον προσωπικο τους ηχο... Οποτε συνεχιστε σε αυτον τον δρομο αλλα θεωρω οτι προεχει ενας καλος ενισχυτης απο τους μαγνητες. Σαν μαθητες εχετε περιορισμενο budget αλλα "σπαταλιστε" τα λεφτα σας σοφα (ενισχυτη!!!!) και δεν θα το μετανιωσετε...

 

 

Hey You - Pink Floyd Music Video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε δικιο παιδια... απλα καλους ενισχυτες βλεπουμε μονο στο στουντιο οταν πηγαινουμε... :P Παντως και εγω δεν το διατυπωσα σωστα το ζητημα. Δεν αναζητει να αντιγραψει (οχι οτι θα μπορουσε κι ολας) τον ηχο αυτον καθ'αυτον! Κυριως να εχει ενα βημα προς αυτου του ειδους την classic rock πχ. δεν θα ηθελε μαγνητες σε στυλ AC/DC ...ενδεικτικο ηταν! Α και superfunk thanks για την βοηθεια για οταν εψαχνα εγω για μαγνητες... ομολογουμενως βοηθησες πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου