Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης high gain ή πεταλι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν τον τελευταίο καιρό μου έκατσε να πάρω νέο ενισχυτή, να έχω να ασχολούμαι εδώ που κάθομαι.

Το θέμα δεν έχει να κάνει με το ποιον ενισχυτή να διαλέξω, αλλά με το ποια λύση να επιλέξω.

Εξηγούμαι:

Θέλω να παίξω θρασοντεθιές, οπότε θέλω καμπόσο gain, αλλά επειδή θα μένει στο σπίτι ο ενισχυτής, όπου το πολύ πολύ να ηχογραφείται, παίζει το γνωστό πρόβλημα της γειτονιάς. Έλα μου ντε που μου αρέσουν τα γκάζια που βγάζει ο ενισχυτής, και όχι τα πετάλια!

 

Για να μην πολυλογώ άλλο, οι λύσεις που σκέφτομαι είναι:

1) Ένας "μεγάλος" ενισχυτής, γνωστός για το gain του, που προσωπικά μου αρέσει, σε συνδυασμό με καλό attenuator (εδώ να μπορούν να πέσουν προτάσεις), ώστε να κρατηθεί η ένταση χαμηλά και να μπορεί να βγάλει ικανοποιητικό gain

2) Η λύση του μικρού ενισχυτή, σε συνδυασμό με ένα πολύ καλό "πετάλι". Συγκεκριμένα σκέφτομαι για αυτήν τη λύση BLACKHEART LITTLE GIANT + HARLEY BENTON G212 ή HARLEY BENTON G212 ή FRAMUS FR212 CB + telegun fat foot (όποιος ξέρει, ας πει που το βρίσκω Αθήνα), οπότε έχω ένα πολύ καλό πετάλι (περισσότερο για προενισχυτή το κάνω αυτό το πράμα, αλλά τες πα) με ικανοποιητική παραμόρφωση, σε ανθρώπινα επίπεδα.

 

To θέμα είναι ότi με την πρώτη λύση έχω το gain του ενισχυτή, με παραμόρφωση που το ηχόχρωμά της μου αρέσει, αλλά είναι επιτακτική η χρήση ενός καλού attenuator, ενώ με τη δεύτερη λύση έχω παραμόρφωση που βγαίνει από ένα πολύ καλό πετάλι και τρέχει σε καθαρή πλατφόρμα και με εντάσεις ανθρώπινες.

 

Οπότε κάπου εδώ σκάλλωσα και περιμένω να ακούσω καμιά άποψη ακόμη, να δω τι θα κάνω!  ???

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το 1 είναι το καλύτερο και χωρίς attenuator μάλιστα εκτός και αν ο πρώτος

ενισχυτής έχει πάρα πολύ απότομο volume

 

και επειδή ξέρω ότι όταν αγοράζεις κάτι δεν το πουλάς άρα θα σου μείνει για

μια ζωή πάρε κάτι που σε ικανοποιεί γιατί

 

1) δεν θα ξενερώσεις μαζί του και θα παραμείνει amp ενώ τον little giant

τον βλέπω να γίνετε τραπεζάκι για να ακουμπάς τον καφέ σου

 

2) σε μερικά χρόνια μπορεί να πας να ζήσεις εκτός Αθηνών ή να έχεις κανένα υπόγειο και να τον χρησιμοποιείς χωρίς attenuator

 

η ένταση είναι κάτι που προσαρμόζετε  ;)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, τι τίτλος είναι αυτός; Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΟΝ για πράκτορας.

Δεύτερον, αν μπορείς πάρε το μεγάλο, σε high-gain φάσεις το μέγεθος έχει σημασία. Ο jmone ξέρει απ' αυτά...

Τρίτον, αν δεν πας για το μεγάλο, καλύτερο ήχο θα βγάλεις με προσομειώσεις παρά με μικρόφωνο μπροστά στον μικρό.

Τέλοςςς.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω πως οταν το gain αρχιζει να ανεβαινει ενας καλος λαμπατος high gain ενισχυτης υπερεχει σαφως οποιασδηποτε λυσης ενισχυτη+πεταλια (το αντιστροφο ισχυει για χαμηλα light/medium od)

 

Aν εξαρχης σου αρεσει ο ηχος του ενισχυτη ενα καλο attenuator (πχ THD HOTPLATE) θα σου λυσει τα οποια προβληματα εντασης.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν θελεις να παιζεις σε διαμερισμα με hi gain ηχο,υπαρχει αυτο εδω http://www.thomann.de/gr/randall_isolation_12c.htm

Μαζι με ενα hotplate.

Εγω εχω φτιαξει δικο μου isolation box με 2.20 μετρα μηκος και με το hotplate

ειμαι μια χαρα.

Θα χρειαστεις και ενα preamp για το μικροφωνο και 2 ηχεια για να ακους.

Οποτε παει μακρυα η βαλιτσα εαν δεν τα εχεις.

Τυχεροι οσοι εχουν υπογεια  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω πως οταν το gain αρχιζει να ανεβαινει ενας καλος λαμπατος high gain ενισχυτης υπερεχει σαφως οποιασδηποτε λυσης ενισχυτη+πεταλια (το αντιστροφο ισχυει για χαμηλα light/medium od)

 

Aν εξαρχης σου αρεσει ο ηχος του ενισχυτη ενα καλο attenuator (πχ THD HOTPLATE) θα σου λυσει τα οποια προβληματα εντασης.

 

+3.14159265358979323846264338327950288419716939937

 

Υ.Γ

πες μας και σε ποιον ενισχυτή αναφέρεσαι αν θες  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βγάλεις κάποιες από τις τελικές λάμπες. Πχ στον δικό μου Marshall JVM βγάζω τις δύο ακριανές (από τις τέσσερις συνολικά) EL34 και ο ενισχυτής πέφτει στα 50 Watt από τα 100 που είναι. Βέβαια έτσι χρειάζεται προσαρμογή στα Ohm, πχ αν η καμπίνα είναι στα 16 Ohm, στον ενισχυτή βάζεις 8, αν είναι 8 το βάζεις στα 4 και αν είναι 4 δεν παίζεις! Πριν επιχειρήσεις όμως κάτι τέτοιο ρώτα κάποιον που να ξέρει...

 

Με το hotplate και κάθε άλλο attenuator έχεις ένα βασικό πρόβλημα:

 

Ναι μεν πετυχαίνεις ευκολότερα power amp distortion (το οποίο πρέπει να σκεφτείς πρώτα αν χρειάζεσαι και/η σου αρέσει) αλλά χάνεις το headroom του καθαρού καναλιού και υποβαθμίζονται τα καθαρά σου, όπως γίνεται πάντα όταν αρχίσουν να ''σπάνε'' οι τελικές λυχνίες. Γι αυτό και κάποιοι πολύ καλοί ενισχυτές έχουν τα λεγόμενα assignable power amps, δηλαδή μπορείς να ρυθμίσεις σε πόσα watt θα δουλεύε ο ενισχυτής σε κάθε κανάλι! Έτσι έχεις πχ 100 Watt στο καθαρό και 25 Watt στο βρώμικο.

 

Πέρα από όλα αυτά όμως, αν απλά θέλεις να ηχογραφείς ένα κανάλι τη φορά τότε δε θα χεις πρόβλημα με το attenuator, αφού όταν θες να γράψεις καθαρά θα το απενεργοποιείς αν και όπως είπαν και οι προλαλήσαντες τίποτα δε συγκρίνεται με ένα Hi gain ενισχυτή crank-αρισμένο σε μια μεγάλη καμπίνα.

 

Τέλος, υπάρχουν τεχνίτες που μπορούν να σου βάλουν μια πλακέτα attenuator μέσα στον ενισχυτή και εσύ με ένα διακοπτάκι να ρυθμίζεις τα Watt που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου