Προς το περιεχόμενο

The end of Oasis!


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προ ολίγου διάβασα ότι ο Noel Gallagher ανακοίνωσε την αποχώρησή του από τους Oasis. Η αποχώρηση έγινε γνωστή μέσω της παρακάτω δήλωσης του Noel στο επίσημο site της μπάντας:

 

"It's with some sadness and great relief to tell you that I quit Oasis tonight. People will write and say what they like, but I simply could not go on working with Liam a day longer.

Apologies to all the people who bought tickets for the shows in Paris, Konstanz and Milan."

 

Η απόφαση πάρθηκε μετά από (έναν ακόμα) καυγά μεταξύ Noel και Liam Gallagher, μερικά λεπτά πριν ξεκινήσει η συναυλία τους στο Παρίσι, η οποία ακυρώθηκε όπως και το υπόλοιπο ευρωπαϊκό tour.

 

Προσωπικά διάβασα με λύπη αυτή την είδηση, δεδομένου ότι οι Oasis είναι από τα συγκροτήματα που εκτιμώ πολύ και παρακολουθώ εδώ και αρκετά χρόνια.

Φοβάμαι μάλιστα ότι η αποχώρηση του ανθρώπου που αποτελούσε τον κύριο συνθέτη και στιχουργό των Oasis θα σημάνει την παρακμή και ίσως το τέλος την μπάντας.

 

Κι ένα μικρό κομμάτι που πιστεύω ότι ταιριάζει στην περίσταση...

http://www.youtube.com/watch?v=ho1sPzA3vog

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακομα μια μεγαλη  μπαντα διαλυεται λογω της ψωναρας του τραγουδιαρη της,καλα λεω εγω οτι ΟΛΟΙ οι τραγουδιαρηδες (και τραγουδιαρες) θα πρεπει πρωτα να περνανε μια 5ετια καταναγκαστικων εργων και ΠΟΛΥ ξυλου πριν μπουν σε μπαντα..... ;D

 

κριμα γιατι ο τελευταιος του δισκος ηταν πολυ καλος

 

(βεβαια χρονια ειχα την απορια τι τον ηθελε ο Noel τον Liam μια και εκτος οτι τα εκανε ολα αυτος,ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ και καλυτερα .......)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως κριμα, τρομερη μπαντα.

Αυτος ο Liam οσο ταιριαστος ηταν με το συνολο, τοσο σπαζα#$%δης φαινοταν σα χαρακτηρας.

Μεγαλη αληθεια SF το οτι ο Noel ηταν καλυτερος ερμηνευτης μιας και τα τραγουδια ηταν δικα του στην τελικη...

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα λεω εγω οτι ΟΛΟΙ οι τραγουδιαρηδες (και τραγουδιαρες) θα πρεπει πρωτα να περνανε μια 5ετια καταναγκαστικων εργων και ΠΟΛΥ ξυλου πριν μπουν σε μπαντα..... ;D

και απο ψυχολόγο με εξιδίκευση στα ψόνια ;D

 

Πάντος αν και δεν ήταν απο τις αγαπημένες μου μπάντες, οφείλω να ομολογήσω οτι αφήσαν μερικά καλά τραγούδια στο χώρο της brit-pop, brit-rock.

Γκούντ Μπάϊ Οέϊσις.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, ημαρτον οχι και λιγα λεπτα πριν αρχισει μια ευρωπαικη συναυλια. Αυτο παραπαει ειδικα για ενα τετοιο ονομα οπως οι Oasis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό παιδιά. Πριν από λίγες μέρες είχε το μάτι μου την και καλά είδηση ότι πάλι δεν μιλιούνται, ακολουθούμενη από τις ανάλογες κομψές δηλώσεις. Αλλά πριν βάλουμε ταφόπλακα στο συγκρότημα πρέπει να σας πω ότι τα δυο Γκαλαχεράκια έχουν πλακωθεί και βριστεί δημοσίως ΑΠΕΙΡΕΣ φορές.  Και όχι μόνο αυτό αλλά και οι δυο τους έχουν αποχωρήσει και επιστρέψει μετά από λίγο, χωρίς αυτό να σημάνει κάτι για το συγκρότημα. Πχ. εγώ τους είχα δει μια φορά λάιβ όταν ο Noel ήταν... απών (στην Αθήνα, νομίζω - όταν έφτασε η πτήση τους δεν ήταν καν μαζί τους). Μετά από λίγο επέστρεψε.

 

Βέβαια, αν όντως αυτή τη φορά μείνει εκτός, το συγκρότημα ίσως εκπνεύσει, ίσως όμως και όχι. Ο Λίαμ νομίζω πως είναι απαραίτητος σαν φωνή και σαν κ@#!οπαιδίστικο attitude, και εν τέλει πιστεύω ότι και οι δυο χρειάζονται κι ότι το συγκρότημα θα είναι πολύ φτωχό αν φύγει ένας εκ των δυο.

 

Αν και δεν παρακολουθώ καθόλου τα τεκταινόμενα στην μπριτποπ σκηνή τα τελευταία χρόνια, η εκτίμησή μου είναι ότι αν παρατήσει οριστικά τους Oasis, πως θα φτιάξει για λίγο ένα σουπεργκρουπ με μερικούς διάσημους γνωστούς του, και πως μετά θα δημιουργήσει την κανονική του μπάντα με την οποία θα συνεχίσει να παίζει στο ίδιο ύφος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό παιδιά. Πριν από λίγες μέρες είχε το μάτι μου την και καλά είδηση ότι πάλι δεν μιλιούνται, ακολουθούμενη από τις ανάλογες κομψές δηλώσεις. Αλλά πριν βάλουμε ταφόπλακα στο συγκρότημα πρέπει να σας πω ότι τα δυο Γκαλαχεράκια έχουν πλακωθεί και βριστεί δημοσίως ΑΠΕΙΡΕΣ φορές.  Και όχι μόνο αυτό αλλά και οι δυο τους έχουν αποχωρήσει και επιστρέψει μετά από λίγο, χωρίς αυτό να σημάνει κάτι για το συγκρότημα. Πχ. εγώ τους είχα δει μια φορά λάιβ όταν ο Noel ήταν... απών (στην Αθήνα, νομίζω - όταν έφτασε η πτήση τους δεν ήταν καν μαζί τους). Μετά από λίγο επέστρεψε.

 

Βέβαια, αν όντως αυτή τη φορά μείνει εκτός, το συγκρότημα ίσως εκπνεύσει, ίσως όμως και όχι. Ο Λίαμ νομίζω πως είναι απαραίτητος σαν φωνή και σαν κ@#!οπαιδίστικο attitude, και εν τέλει πιστεύω ότι και οι δυο χρειάζονται κι ότι το συγκρότημα θα είναι πολύ φτωχό αν φύγει ένας εκ των δυο.

 

Αν και δεν παρακολουθώ καθόλου τα τεκταινόμενα στην μπριτποπ σκηνή τα τελευταία χρόνια, η εκτίμησή μου είναι ότι αν παρατήσει οριστικά τους Oasis, πως θα φτιάξει για λίγο ένα σουπεργκρουπ με μερικούς διάσημους γνωστούς του, και πως μετά θα δημιουργήσει την κανονική του μπάντα με την οποία θα συνεχίσει να παίζει στο ίδιο ύφος.

 

Έχω διπλωθεί από το γέλιο γιατί σε φανταζόμουν ως live εκφωνητή να λες τα παραπάνω από το ραδιόφωνο. Μάλλον τον μπερδεύεις με τον John McLaughlin.

 

:) :) :) :) :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα φτιάξει για λίγο ένα σουπεργκρουπ με μερικούς διάσημους γνωστούς του,

 

δεν θα ηταν και ασχημο ενα ..γκρουπακι με Johnny MARR/PAUL WELLER ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να με φανταστώ κι εγώ να τα λέω λάιβ από το ραδιόφωνο αλλά δεν τα κατάφερα (λίγο περιέργο γιατί είχα εκπομπή παλιά...). Οι εναπομείναντες Stone Roses τι κάνουνε? Να πάρει αυτούς!!  :D Θα μπορούσε κάλλιστα σαν fellow Manchesterian να πάρει τη θέση του John Squire ή του Ian Brown στο φημολογούμενο reunion...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου