Προς το περιεχόμενο

The end of Oasis!


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλά το psychocandy αποτελεί αντικείμενο μελέτης για τους boutiqάδες των 00s ( death by audio, wattson electronics και πολλοί άλλοι)

 

ε,καλα τι μελετανε...τοσο καιρο...ο ηχος τους ηταν ενα σκαφος (330 η Gretsch) ,ενας Boogie Mark 1,ενας Fender twin & ενας 50αρης Plexi,οτι fuzz ειχαν μπροστα τους (κυριως το...θαυμαστο γιαπωνεζικο SHINEI,ειχα ενα στα 80s & το πεταξα γιατι εκανε θορυβο ;D ;D)  & ετοιμοι...δεν ειναι δα και επιστημη :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(κυριως το...θαυμαστο γιαπωνεζικο SHINEI,ειχα ενα στα 80s & το πεταξα γιατι εκανε θορυβο ;D ;D)

 

 

 

Οff topic: Σοβαρα τι λεει αυτο? Ψηνομαι να επιχειρησω ενα copy του...φερνει καθολου προς Fuzz Face?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, καθόλου. Έχει χαρακτηριστική (ισοπεδωτική) αγριάδα, και δεν σχετίζεται με το ντελικάτο χεντριξικό γρέζι και την ευαισθησία στην πενιά και στη θέση του vol knob που έχει ένα καλό fuzz face. Είναι ότι πρέπει πάντως για πιο "γκρρρ" χρήσεις, πχ. στόνερ. Aνήκει στο κύμα των άγριων και αρκετά συλλεκτικών fuzz που βγήκαν κατά τα 70s, με "συγγενείς" όπως το Βee Baa, το Crown κλπ. Η Wattson που προαναφέρθηκε έφτιαχνε παλιότερα έναν κλώνο του αλλά σταμάτησε (το γιατί είναι άλλη κουβέντα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοτατα, μπαινει στην to do list (αφου τελειεωσει το 4 band eq και το tuning του Vox Tonebender). Την ερωτηση περι Fuzz Face την εκανα γιατι μου φανηκε λιγο συγγενικο το σχεδιο, εχει ομως αισθητες διαφορες τελικα.

 

Off topic τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν με εκπλήσσει το γεγονός ότι απ' όλη την καθ'όλα πιστεύω εμπεριστατωμένη άποψη μου, απομονώνεις το λιγότερο σημαντικό κομμάτι για να στηρίξεις την επιχειρηματολογία της απάντησής σου. Και μάλιστα μετά το αναπτύσσεις και στο τέλος μάλλον υπονοείς ότι είμαι και off topic...

 

Εγώ απλά σύγκρινα κάποιες μπάντες της ίδιας περιόδου και της ίδιας χώρας. Και μίλησα και εξήγησα τον τρόπο που στην Βρετανία γίνεσαι No1...

 

Οι jesus σίγουρα ξεφεύγουν σαν στυλ, αλλά ανέφερα και πολλές άλλες μπάντες της brit pop, ιστορικές και αξιόλογες οι οποίες πιστεύω μουσικά έχουν καταφέρει περισσότερα (τουλάχιστον έχουν από ένα εκπληκτικό από την αρχή μέχρι το τέλος album). Επίσης ξεκαθάρισα ότι δεν κάθομαι να αναφέρω τους πάντες και πάντα, τους καλύτερους όλων των εποχών κ.λ.π. Πέντε ονόματα, τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό από την ίδια περίοδο και χώρα, που θεωρώ καλύτερα από τους Oasis.

 

Bέβαια τους Oasis η "Sun" τους είχε πρωτοσέλιδα κάθε βδομάδα να δηλώνουν ότι "ρίχνουν κόκα στα cornfleics τους" ή ότι "θέλουν ο Alex και ο Damon των Blur να κολλήσουν AIDS και να πεθάνουν"...Aυτοί λοιπόν έτρεφαν τον τύπο που σε αντάλλαγμα τους προέβαλλε, και στο πρόσωπο τους βρήκε την νέα μεγάλη κόντρα μετά τους beatles και τους stones, τους smiths και τους echo and the bunnymen κ.λ.π.

Kάπως έτσι, έφτασαν ως εδώ γιατί αν ρωτήσεις πιο ήταν το προηγούμενο single τους, μάλλον κανείς δεν το θυμάται...

 

Για μένα επαναλαμβάνω οι Oasis λοιπόν ξεκινάν και τελειώνουν εκεί. Ο.Κ και έβγαλαν και δέκα singles; Στην καλύτερη περίπτωση με ένα best of θα είμαστε εντάξει...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kpeyos, εγώ δεν είμαι Βρετανός. Δεν έχω διαβάσει ποτέ μου τη Sun. Τις δηλώσεις περί AIDS και τα σχετικά τις διάβασα αφού είχα ακούσει 3 δίσκους των Oasis και ειλικρινά δεν με έκαναν να ασχοληθώ περισσότερο μαζί τους.

 

Πώς εξηγείς λοιπόν ότι μου αρέσουν οι Oasis;

Ξέχασα, ανήκω στην κατηγορία αυτών που "ψαρώνουν από το κάθε hype groupάκι που τους πλασάρει ο βρετανικός τύπος"...

 

Ό,τι βρίσκεται στα παραπάνω quotes ξεφεύγει από το προσωπικό γούστο και περνάει στην αίσθηση ότι εσύ είσαι ο έξυπνος και όλοι οι άλλοι ηλίθιοι επειδή δεν συμφωνούν με αυτό που πιστεύεις εσύ.

 

Καλά αυτός έχει περάσει και κάτι φάσεις αστρονομικές... ας μην τον πολυπέρνουμε σοβαρά...

Αυτή ήταν μια ατυχής δήλωση νομίζω... γιατί να αγνοήσουμε την άποψη του κιθαρίστα μιας από τις μεγαλύτερες μπάντες του πλανήτη; Επειδή πριν 15 χρόνια είχε καεί από τα ναρκωτικά; Και πολλοί άλλοι το παράκαναν αλλά αυτό δεν τους έκανε λιγότερο μουσικάρες.

Sorry, για μένα ο κύριος Frusciante αξίζει προσοχής σε κάθε του δήλωση (ναι, ψαρώνω από όσα μου πλασάρει ο αμερικάνικος τύπος).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Νομίζω ότι είναι λάθος να υποβαθμίζουμε την επιτυχία των Oasis γράφοντας ότι οφείλεται αποκλειστικά στο promotion από το Q ή στα σκανδαλοθηρικά δημοσιεύματα της Daily Mirror. Οι Oasis απλά έτυχε να παίξουν την κατάλληλη μουσική στο κατάλληλο μέρος την κατάλληλη χρονική στιγμή. Όποιος έχει περάσει έστω και για λίγο από Μ. Βρετανία καταλαβαίνει αμέσως ότι οι Oasis είναι πιο Άγγλοι και από τo fish and chips.

 

2. Αδιαφορώ παγερά για τις βλακείες που έχουν δηλώσει κατά καιρούς ο Liam και ο Noel. Δεν βρίσκομαι στον κοινωνικό τους κύκλο, απλά ακούω τη μουσική τους. :)

 

3. Για τις συγκρίσεις με πιο "sophisticated" συγκροτήματα τύπου Blur: όταν είμαι σπίτι μου κατά τις 6 το απόγευμα θα προτιμήσω να ακούσω το Parklife, αλλά αν είναι βράδυ και έχω καταναλώσει οτιδήποτε αλκοολούχο σαφώς και θα προτιμήσω το Definitely Maybe. ;D

 

4. Κρίμα που διαλύονται (αν ισχύει), αλλά γεγονός είναι ότι δεν περίμενα πλέον τίποτα σπουδαίο από αυτούς. Αλλά θα ήθελα να τους δω live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με εκπλήσσει το γεγονός ότι απ' όλη την καθ'όλα πιστεύω εμπεριστατωμένη άποψη μου, απομονώνεις το λιγότερο σημαντικό κομμάτι για να στηρίξεις την επιχειρηματολογία της απάντησής σου. Και μάλιστα μετά το αναπτύσσεις και στο τέλος μάλλον υπονοείς ότι είμαι και off topic...

 

Εγώ απάντησα στο ότι "ο μέσος κιθαρίστας δεν δίνει πεντάρα για τον ήχο των Oasis" και στο ότι "ο ήχος των Jesus & Mary Chain αποτελεί αντικείμενο μελέτης από τους μπουτικάδες των 00s" (??!?), κάτι που ήταν ήδη off topic. Eυκαιρίας δοθείσης, μιας και έχουμε και δουλειές, θα είχα απαντήσει πιο εκτενώς και στα υπόλοιπα "εμπεριστατωμένα" (ο Φρουσιάντε το είχε κάψει παλιότερα, άρα μην τον παίρνετε στα σοβαρά, και οι Oasis φτιάχτηκαν από τον βρετανικό τύπο μέσα σε μια νύχτα). Ευτυχώς, δεν χρειάζεται.  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωω για όνομα πλέον, ΕΝΑ thread για κάποιο δημοφιλές group που διαλύθηκε ή για κάποιον δημοφιλή μουσικό που πέθανε δε γίνεται να έχουμε χωρίς να μπουν όσοι δε γουστάρουν και να αρχίσουν να κράζουν; Έλεος δηλαδή! Κ εμένα δε μ'αρέσουν οι Oasis (το Don't look back in anger όμως είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ κομματάρα) αλλά τι νόημα δηλαδή έχει να αρχίσω να συζητάω για τη χαμηλή αντικειμενική αξία που ΕΓΩ (ως μέγας μάγκας) αποφάσισα ότι έχουν;

 

Άμα όντως "όλη η Βρετανική σκηνή μ'αυτό ασχολείται" (τη σύνθεση απλών pop επιτυχιών), ΤΟΤΕ είναι που η επιτυχία του να γράψεις ΕΣΥ το #1 γίνεται 1000 φορές μεγαλύτερη. Γιατί άλλο το να γράψεις ένα απλό κομμάτι και άλλο να γράψεις ένα απλό κομμάτι που να βάλει εκατομύρια άτομα να πληρώνουν για να το αγοράσουν σε cd ;) Γιατί απλά κομμάτια γράφει όποιος θέλει, όπως και πολύπλοκα κομμάτια γράφει όποιος θέλει. Αλλά πόσα απ'αυτά έχουν τη δύναμη να μπουν στο μυαλό εκατομυρίων;

 

Παρεμπιπτόντως, αυτή η λογική ότι είναι εύκολο να γράψεις κορυφαία απλά τραγούδια και δύσκολο να γράψεις κορυφαία περίπλοκα τραγούδια είναι επιπέδου δημοτικού. Είναι σαν να λέμε ότι επειδή για έναν άσχετο είναι πιο εύκολο να περπατήσει παρά να κάνει επι κοντώ είναι και πιο εύκολο να γίνεις χρυσός ολυμπιονίκης στο βάδην παρά στο επί κοντώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Oasis φτιάχτηκαν από τον βρετανικό τύπο μέσα σε μια νύχτα..

 

 

Κουρέψου σαν Beatles και θα δείς...

 

...Σόρρυ αλλά ένα μάτσο άχρηστοι ήταν και μόνο..,να πάνε απο κει που'ρθαν , 0 σε όλα τους ,0 προσφορά στην μουσική , 0 κουλτούρα ,αει στα κομμάτια απο δώ, πολύ χώρο έχουν πιάσει ήδη...

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου