Προς το περιεχόμενο

επιλογη κιθαρας


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως παιδια βασει των απαντησεων μου αρεσουν πολυ τα οργανα που μου προτεινεται απλα οσων αφορα τις scehter με χαλαει το γεγονος οτι θα πρεπει να παρω παλι κατι απο ινδονησια , κορεα κτλ. δηλαδη θα προτιμουσα να δωσω κατι παραπανω και να παρω κατι γνησο... με την εννοια οτι αν ηταν fender θα ηθελα να ειναι usa  αν ηταν ibanez να ηταν japan... οχι οτι οι υπολοιπες δεν ειναι γνησιες ,,,  ελπιζω να γινομαι αντιληπτος... δηλαδη βασει ολων αυτων μαλλον οι esp ειναι οκ αλλα εχουν το μοιονεκτημα του μπρατσου...τωρα αν και η σεχτερ ειχε καποιο μοντελο αλλα να ηταν usa η απο οπου αλλου προερχεται η εν λογω εταιρια και ειναι σε λογικα χρηματα... μεχρι 1500 τοτε πειτε μου... ευχαριστω πολυ ολους παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ξεφευγει τζάμπα το thread αλλά δυο σχόλια θα τα κάνω.Η Hellraiser που έχω κατασκευαστικά είναι άψογη όπως και διάφορες άλλες schecter που έχω δοκιμάσει απο τις "ακριβες",τις άλλες δεν τις έχω δοκιμάσει δεν με απασχολούνε.Για να είμαι δίκαιος υπήρχαν κάποια θεματάκια με τις ΜΙΙ(όχι τπτ φοβερό) αλλά με τις ΜΙΚ οχι σε όσες έχω παίξει και για αυτο ο Σταυρος φέρνει πάλι τις ΜΙΚ.Για μένα είναι πολύ βολικες κιθάρες και δεν είναι τυχαίο οτι οταν πρωτοδοκίμασα την Hellraiser με βόλεψε με τη μία πιο πολύ απο την κιθάρα που έπαιζα μεχρι εκείνη τη μέρα.Μετα απο 2 χρόνια που την έχω και έχωντας παιξει με μερικά πολύ καλα όργανα δεν έχω μετανοιώσει ουτε στιγμή που δεν έδωσα κάτι παραπάνω ενω τα είχα να πάρω κάτι άλλο(μια framus έχω ζηλέψει μόνο).

 

Πάντως κιθάρες όπως οι pt,solo classic,c1 classic/custom,hellraiser,ATX  μόνο για παιδια δεν τις λες....

 

Οn topic διαβασε όσα σου λέμε ως γνώμη(στην είπα τη δικια μου) μετα κάνε ένα erase και πάνε δες/άκου μονος σου.Ειλικρινα πάντως τα κατασκευαστικά δεν θα τα καταλάβεις.Οτι ακούσεις απλά βάλτο στον ίδιο ενισχυτη.

 

Υ.Γ.Περι καταγωγης έχουμε δει κάτι αμερικάνικες στρατ που κάτω απο το λούστρο ήταν 5 κομματια κτλ κτλ...

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Αρη πιστευω πως πρεπει να κανεις μια απαραιτητη διευκρινηση.

Ποσα λεφτα εισαι διατεθειμενος να δωσεις?

Διαβαζω το θεμα σου και σε αυτες τις 9 σελιδες εχουν αναφερθει απο ESP Horizon, μεχρι Schecter Hellraiser, Diablo και δε συμμαζευεται...

Και κατι ακομα. Εχεις καποια εμπειρια στο θεμα αγορα κιθαρας? Δηλαδη εχεις πιασει καποια οργανα στα χερια σου ωστε να εχεις μια εμπεριστατωμενη ΔΙΚΗ σου αποψη για το τι ''παιζει'' στην αγορα κιθαρας?

Τελος ενα πραγμα πολυ σημαντικο που kate me δεν πρεπει να περασει στα ψιλα. Ενισχυτη εχεις?

Γιατι αν εχεις κανενα τρανζιστορατο με 8αρι μεγαφωνο, τι κιθαρα USA Custom Shop ''κουμπωσεις'' τι κιθαρα made in Timbuctu ΤΟ ΙΔΙΟ πραγμα θα ακουσεις... ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο φιλε μου...σε αυτα που λες... γενικα εχω ποιασει πολλες κιθαρες και καλες αλλα δεν ημουν σε θεση να τις αξιολογησω... οποτε εβλεπα μια κιθαρα επαιζα και ελεγα πωπω φβερη... αλλα μονο σαν αισθηση καταλαβαινα κατι και οχι σαν χαρακτηριστικα... ετσι απο εσας που εχετε πολλες γνωσεις προσπαθω να μαθω οτι μπορω οποτε συγνωμη αν καποιες φορεσ σας κουραζω με περιττες ερωτησεις...εμενα ομως με μορφωνουν... παιζω κιθαρα απο το 1998 αλλα μονο παιζω... δεν αχοληθηκα ποτε με τα τεχνικα χαρακτηριστηκα μιας κιθαρας... αυτα... ενυσχητη καλο εχω και ειμαι ευχαρηστημενος απο το peavy bandit 112 που εχω....( προενυσχηση λαμπα). χρηματα για νεα κιθαρα περι 1500 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο φιλε μου...σε αυτα που λες... γενικα εχω ποιασει πολλες κιθαρες και καλες αλλα δεν ημουν σε θεση να τις αξιολογησω... οποτε εβλεπα μια κιθαρα επαιζα και ελεγα πωπω φβερη... αλλα μονο σαν αισθηση καταλαβαινα κατι και οχι σαν χαρακτηριστικα... ετσι απο εσας που εχετε πολλες γνωσεις προσπαθω να μαθω οτι μπορω οποτε συγνωμη αν καποιες φορεσ σας κουραζω με περιττες ερωτησεις...εμενα ομως με μορφωνουν... παιζω κιθαρα απο το 1998 αλλα μονο παιζω... δεν αχοληθηκα ποτε με τα τεχνικα χαρακτηριστηκα μιας κιθαρας... αυτα... ενυσχητη καλο εχω και ειμαι ευχαρηστημενος απο το peavy bandit 112 που εχω....( προενυσχηση λαμπα). χρηματα για νεα κιθαρα περι 1500 ευρω

 

μάλλον προσομοίωση λάμπας εννοείς... η δική μου συμβουλή είναι να πας με κάποιον φίλο σου που να είναι γνώστης της αγοράς σε κάποιο μαγαζί που να έχει κάποιον Bandit 112 ή να μεταφέρεις τον δικό σου για τη δοκιμή (για να μπορείς να καταλάβεις και να συγκρίνεις ήχους) και να παίξεις όσο πιο πολλές κιθάρες μπορείς. βλέπεις, δεν είσαι κατασταλαγμένος σε κάποια συγκεκριμένα τεχνικά χαρακτηριστικά & κατηγορία τιμής και έτσι δεν μπορεί κανείς να προβλέψει τι ακριβώς θα σου ταίριαζε... καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά την γνώμη μου είναι εντελώς άτοπο να αποκλιεις κιθάρες μόνο κ μόνο λόγω καταγωγής . Δεύτερον η schecter είναι απίστευτα όργανα όλες όσες έχω δει εγώ τουλάχιστον καμία δεν ήταν κακοφτιαγμένη η προβληματική τα μανίκια όλων τρομερά επίσης δεν νομίζω να είναι παιδικά όργανά αυτά το αντίθετο μάλλον

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c1_blackjack_atxw.htm

http://www.thomann.de/gr/schecter_synyster_custom_avenger.htm

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c7_hellraiser_fr_blk.htm 

 

Στο θέμα μας τώρα νομίζω ότι η κιθάρα που ζητάς είναι αυτή

http://www.zzounds.com/item--SCEC1CL 

Schecter Damien Special FR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστη η αποψη σου για τις Schecter φιλε Synyster αλλα κρινοντας απο τη θερμη που τις υποστηριζεις μπορει να παρεξηγηθεις... ;)

Σιγουρα συμφωνω οτι ΔΕΝ πρεπει να αγοραζουμε βασει χωρας προελευσεως.

Οι Schecter ειναι μια μαρκα την οποια συμπαθω (περα απο τα κορεατικα της οργανα που ειναι ιδιαιτερα value for money η schecter κατασκευαζει και κατι αμερικανικες που κοστιζουν χιλιαδες ευρω).

Περαν αυτου ομως αν το μπατζετ του το επιτρεπει να παει προς μια Horizon, επειδη εχω παιξει και με Classic το θεωρω ψιλοατοπο η Horizon να μπαινει στην ιδια εξισωση με την Classic... Γιατι πολυ απλα απεχουν παρασαγγας. Οπως επισης καλυτερη θεωρω και τη Framus Diablo που κοστιζει κοντα στο χιλιαρικο.

Χωρις παρεξηγηση... :-\

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά την γνώμη μου είναι εντελώς άτοπο να αποκλιεις κιθάρες μόνο κ μόνο λόγω καταγωγής .

 

Το τι κιθαρα θα παιζεις ειναι πολυ προσωπικο θεμα, οποτε περα απο τον ηχο και την αισθηση στο χερι μπορεις να αποκλεισεις κιθαρες λογω εμφανισης, λογω μαρκας, λογω καταγωγης, λογω του οτι παιζει με αυτες κιθαριστας που δε γουσταρεις μια, για οποιοδηποτε λογο. Για τους ιδιους λογους μπορει να προτιμησεις μια κιθαρα απο τη διπλανη της. Για αυτο και ολοι παιζουμε με τοσες διαφορετικες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλημερα...

 

τι λετε για αυτην ???

 

http://www.thomann.de/gr/esp_horizon_fr_2_bkaq.htm

 

εμφανησιακα σκιζει !!! και απο τα χαρακτηριστικα παλι οκ μου φαινεται...βεβαια δεν την εχει σε στοκ αλλα δεν πειραζει θα περιμενω λιγο...

 

 

θελω μερικες διευκρινησεις...

 

τι ειναι ?

 

-το radious

-ta jumbo -medium frets

-to 25.5 kai ta diafora νουμερα αυτου του στυλ

-γενικα τι αλλο κοιταμε σε μια ταστιερα για να καταλαβουμε 5 πραγματα...

 

παντως αυτη η esp πρεπει να σκοτωνει...

ξερει κανεις τι προελευσης ειναι ??

 

οσων αφορα τα παραπανω μυνηματα , σαφως και ρολο δεν παιζει μονο η ποιοτητα του οργανου αλλα και η ψυχολογια διαφορετικα κανενας πια δεν θα επαιρνε gibson.

και πλεον εχοντας κορεατικη , μεχικανα , τζαπανιζ , νομιζω ηρθε η ωρα να παρω μια αμερικανα η japan αν προκειται για ibanez. παντως και οι σεχτερ δεν θα πανε ετσι χωρις δοκιμη... ισως σημερα κιολας παω να δοκιμασω καποιες στον αντιπρωσοπο στο γαλατσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-το radious

-ta jumbo -medium frets

-to 25.5 kai ta diafora νουμερα αυτου του στυλ

-γενικα τι αλλο κοιταμε σε μια ταστιερα για να καταλαβουμε 5 πραγματα...

 

-Οσο μεγαλυτερο ειναι το radius, τοσο πιο flat ειναι η ταστιερα (fretboard radius) η το μπρατσο (neck radius)

-Ως Medium Jumbo, Jumbo, Extra Jumbo κλπ, εχω την εντυπωση καθε κατασκευαστης εννοει διαφορετικα μεγεθη. Στην ESP ως MJ μαλλον εννοουν κατι στο στυλ των 6130 της Dunlop.

-Μαλλον εννοεις το scale length, την αποσταση απο τη γεφυρα μεχρι το nut. Αν δεν κανω λαθος (μπασιστας ειμαι) στις Fenderοειδεις ειναι 25.5 ιντσες και στις Gibsonοειδεις 24.75.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου