Προς το περιεχόμενο

JMI AMPS


gerrard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γνωρίζεται για αυτούς τους ενισχυτές? Έχει παίξει κανείς? Είναι αρκετά ακριβοί, αναρωτιέμαι αν τα αξίζουν τόσα χρήματα.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι μια μπουτίκ και ακριβή λύση για τον ήχο των Vox. Για περισσότερα: http://en.wikipedia.org/wiki/Jennings_Musical_Instruments ("Rebirth"). Έχω διαβάσει μερικά για αυτούς, και προτιμώνται από αρκετούς που έχουν τα χρήματα να τους αποκτήσουν. Απέκτησαν ανταγωνισμό από την σειρά Handwired της Vox, με τη διαφορά όμως πως η προσοχή στη λεπτομέρεια, τα υλικά και το handwiring των JMI κάνει τους Vox να μοιάζουν με Gorilla. Δεν έχω ακούσει κάποιον JMI για να εκφέρω γνώμη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

σε συνέχεια αυτών που είπε ο Bloody, όταν πρωτο ξεκίνησαν οι JMI λόγω του ελλείματος που υπήρχε στην αγορά στους παλιούς καλούς Vox είχαν πάρα πολύ καλή ανταπόκριση.

 

Σήμερα, μιας και ζούμε στη χρυσή εποχή του boutique κιθαριστικού εξοπλισμού, υπάρχουν στα ίδια λεφτά πολύ πιο βελτιωμένες εκδόσεις των παλιών καλών Vox (κατά τη γνώμη μου αυτό), με τις κυριότερες να κατασκευάζονται από την Divided By 13 (RSA31), την 65Αmps (Soho, Marquee) και DrZ (Stang Ray). Aν ψάξεις στο διαδίκτυο σίγουρα θα βρείς και άλλες λύσεις, μιας και οι Vox AC30 και ΑC15 είναι από τους πλέον κοπιαρισμένους και "doctorized" ενισχυτές.

 

Eπίσης στους  Heritage της Vox που προαναφέρθηκαν με χαλάνε τα μεγάφωνα. Κρίνω ότι αν θέλεις να βγάλεις reissue AC30 οφείλεις να χρησιμοποιήσεις Celestion Blue όχι made in China σκουπίδια, μιας και ο ενισχυτής δεν είναι και φθηνός εδώ που τα λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σήμερα, μιας και ζούμε στη χρυσή εποχή του boutique κιθαριστικού εξοπλισμού, υπάρχουν στα ίδια λεφτά πολύ πιο βελτιωμένες εκδόσεις των παλιών καλών Vox

 

Εχω τον προενισχυτή  Custom audio elecronics C.A.E 3+SE

 

κανάλι 1 Blackface Fender  ότι καλύτερο υπάρχει.

κανάλι 2 JMI Vox Ac30  Το αγαπημένο μου.

κανάλι 3 70's Marshall Plexi για πολύ άγριες καταστάσεις

 

Τι άλλο να ζητήσω 3 υπέροχοι ήχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Eπίσης στους  Heritage της Vox που προαναφέρθηκαν με χαλάνε τα μεγάφωνα. Κρίνω ότι αν θέλεις να βγάλεις reissue AC30 οφείλεις να χρησιμοποιήσεις Celestion Blue όχι made in China σκουπίδια, μιας και ο ενισχυτής δεν είναι και φθηνός εδώ που τα λέμε...

Απο ότι έχω διαβάσει είναι και τα μεγάφωνα made in England. Δέ βάζω και το χέρι μου στη φωτιά...

 

Σκέφτομαι και την περίπτωση να πάρω ένα Vox Ac15 και ίσως μετά αλλάξω το μεγάφωνο με κάνα Celestion Vintage.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Απο ότι έχω διαβάσει είναι και τα μεγάφωνα made in England. Δέ βάζω και το χέρι μου στη φωτιά...

 

Σκέφτομαι και την περίπτωση να πάρω ένα Vox Ac15 και ίσως μετά αλλάξω το μεγάφωνο με κάνα Celestion Vintage.

 

Κάποια στιγμή χρησιμοποιούσε "Vox Blue" made in china, γενικά οι ενισχυτές αυτοί είναι κινέζικοι...

 

Αν σου αρέσει ο ήχος του AC15, δες και τις άλλες λύσεις. Και για τους VAC Hayseed έχω ακούσει πολύ καλά λόγια (τους έχει και ο Kουρμπής αν θες να τους δοκιμάσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Vox AC 15 έχει αρκετά καλή τιμή, είναι γύρω στα 490 euro .

 

Πολύ καλός μου φαίνεται και ο Cornell με το 10' μεγάφωνο.

 

Όσο για τους VAC Hayseed, δεν γνωρίζω κάτι αλλά θα περάσω απο ΚΟυρμπή να ρίξω μια ματιά.

 

Thanks

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο Vox AC 15 έχει αρκετά καλή τιμή, είναι γύρω στα 490 euro .

 

Πολύ καλός μου φαίνεται και ο Cornell με το 10' μεγάφωνο.

 

Όσο για τους VAC Hayseed, δεν γνωρίζω κάτι αλλά θα περάσω απο ΚΟυρμπή να ρίξω μια ματιά.

 

Thanks

 

Toν Cornell τον έχεις ακούσει από κοντά; Γιατί ότι έχω ακούσει εγώ (δυο μοντέλα, δε θυμάμαι ποιά) ήταν απλά άθλιο. Ήταν λές κι έπαιζες με έναν κακό Marshall, σε καμπίνα από χαρτόνι...

 

Ο VAC υποψιάζομαι ότι θα είναι στην διπλάσια τιμή απ' τον AC15...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω ακούσει απο κοντά όχι. Θα προσπαθήσω να τον ακούσω σε κάνα μήνα που θα είμαι Αγγλία. Φαίνεται πάντως πολύ καλός, αλλά καμιά φορά... Τα φαινόμενα απατούν...

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου