Προς το περιεχόμενο

"Βρωμιά" από strat


mikevas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πω τι μπελάς το vintage tremolo! Έχω μια squier affinity και έτριζε η γέφυρα όταν έπαιζα την G και είπα να σετάρω (με βάση το site της Fender) το τρέμολο για πρώτη φορά μόνος μου αλλά κατάφερα να τρίζει όταν παίζω και άλλες χορδές (πότε η μία πότε η άλλη, πάντα τυλιχτή )

Θέλω να ρωτήσω

-αν όλες οι εσωτερικές βίδες πρέπει να είναι στο ίδιο ύψος που λέει η Fender ή το ψάχνουμε λίγο

-και επιπλέον ενώ απο την μία πλευρά η γέφυρα ακουμπά στο σώμα πάνω όπως θέλω, απο την πλευρα που μπαίνει το arm ότι και να κάνω με τα ελατήρια δεν φαίνεται κάθεται, να το ψάξω και αυτό λίγο παραπάνω ή έτσι φαίνεται γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρότεινα 3 ελατήρια σε v σχηματισμό....o john cruz απο το custom shop  της fender λέει  ότι είναι η καλύτερη περίπτωση

 

Αυτά είναι γούστα ... ανάλογα με το αν και πόσο θέλεις να χρησιμοποιείς το τρέμολο .

Αν σου αρέσει να είναι αρκετά ευαίσθητο βάζεις 3 ελατήρια όπως λες και παίζεις με τις βίδες .

Αν θέλεις να το ακυρώσεις και να περνάει περισσότερη ταλάντωση απο τις χορδες στο σώμα , βάζεις 4 ή 5 ελατήρια και βιδώνεις αρκετά τις βίδες.

 

Υπάρχει και setup με ξύλινο τακάκι σφηνωμένο πίσω απο το τρέμολο , 5 ελατήρια και κάργα οι βίδες για να είναι εντελώς σταθερό .

 

προσωπικά προτιμώ το πρώτο.

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω τι μπελάς το vintage tremolo!

 

Καθολου μπελας δεν ειναι,ισα-ισα απλουστερο τρεμολο δεν υπαρχει.

 

 

Έχω μια squier affinity και έτριζε η γέφυρα όταν έπαιζα την G και είπα να σετάρω (με βάση το site της Fender) το τρέμολο

 

το τριξιμο της γεφυρας (αν και αμφιβαλω αν ετριζε η γεφυρα μαλλον καποιο σελακι θα ετριζε)  ουδεμια σχεση εχει με το σεταρισμα του τρεμολο,στα φτηνιαρικα τρεμολο οπως το δικο σου πολλες φορες τριζουν τα σελακια ,μπορεις να ξεβιδωσεις τα βιδακια που σηκωνουν τα σελακια να τα περασεις με βαζελινη και να τα ξαναβιδωσεις .

 

-αν όλες οι εσωτερικές βίδες πρέπει να είναι στο ίδιο ύψος που λέει η Fender ή το ψάχνουμε λίγο

 

μια χαρα τα λεει η Φεντερ

 

και επιπλέον ενώ απο την μία πλευρά η γέφυρα ακουμπά στο σώμα πάνω όπως θέλω, απο την πλευρα που μπαίνει το arm ότι και να κάνω με τα ελατήρια δεν φαίνεται κάθεται, να το ψάξω και αυτό λίγο παραπάνω ή έτσι φαίνεται γενικά.

 

ετσι φαινεται (ειναι λιγο σηκωμενο το κατω μερος της κατω πλευρας του Plate)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου