Προς το περιεχόμενο

"Βρωμιά" από strat


mikevas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

έχω το εξής πρόβλημα. Όταν χτυπάω μία νότα, είτε είναι ανοιχτή χορδή είτε σε κάποιο τάστο ακούγεται βρώμικος ο ήχος. Δεν είναι "καμπάνα". Σαν να έχει κάποια ταλάντωση μέσα η οποία για όσο διαρκεί το sustain καθαρίζει σιγά σιγά. Ακούγεται ιδιαίτερα έντονα με overdrive ή distortion. Όταν χτυπάω πολύ μαλακά δεν ακούγεται τόσο. Δεν νομίζω ότι είναι fret buzz.

 

Τί μπορεί να είναι; Γέφυρα; Υψος μαγνητών; Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και ηχητικό. Οι χορδές είναι 3 εβδομάδων (ψόφιες εντελώς!) αν και νομίζω το έχω και με καινούριες.

 

Η κιθάρα είναι American Deluxe Statocaster HSS.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλωδια jack κτλ υποθετω τα τσεκαρες! αμα ειναι απο τα ταστα λογικα ακουγεται και χωρις ενισχυτη!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι, η βρώμα που λέω ακούγεται σαν μηχανικό προβλημα και όχι ηλεκτρικό. Το πρώτο πράγμα στο οποίο πάει το μυαλό μου ειναι οτι ταλαντώνει πολυ η γεφυρα όταν χτυπάω (σχετικά) δυνατά. Υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο; Μήπως θέλω πιο σκληρά ελατήρια; Έχω βάλει 10ρες (από 9ρες) και έχω βιδώσει λίγο μέσα τα claws για να κατέβει η γέφυρα εκεί που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις τσεκαρει τα βιδακια (ολα)απο τα saddles, να πατανε  καλα(σφικτα) βιδωμενα στη γεφυρα? Το λεω γιατι αν καποιο ειναι στον αερα μπορει να κουδουνιζει!

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δική μου κινέζικη στρατ έβγαζε έναν ήχο τύπου flanger επειδή "έπαιζε" το τρέμολο αρμ και συντονιζόταν με κάποιες νότες :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμήλωσα τους μαγνήτες και νομίζω ότι το πρόβλημα λύθηκε!

 

Άλλη ερώτηση. Τι γνώμη έχετε για τα ελατήρια σε strat με 10αρες; 3 παράλληλα, 3 σε V, 4 ή 5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με μια Strat, καταλαβαινω ακριβως για τι ειδους θορυβο μιλας, παρ ολα αυτα νομιζω πως προκειται για καποιο συντονισμο στα ελατηρια απο πισω. δοκιμασε να τα κανεις Mute με καποιο πανακι.

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου