Προς το περιεχόμενο

Μια Ηλεκτρο-Ακουστική έως 200 ευρώ;


Sitsena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα... ειμαι καινούργιος στο σίτε και γενικότερα στο θέμα μουσικής και οργάνων...

 

Πριν κανα 2 χρόνια είχα την τύχη να πετύχω προσφορές 50% στα αλεξπαρκ και να αγοράσω μια ακουστική κιθάρα μάρκας league.. απο τότε αυτοδίδακτος λέω οτι έμαθα να παίζω κιθάρα... όχι πολλα πολλα... αλλα μπορώ άνετα να παίξω σε μία παρεούλα μέσα και να γουστάρω μαζί με την παρέα μου... Για κακή μου τύχη η κιθάρα πριν απο μια βδομάδα σκεύρωσε και την πήγα σε ένα μάστωρα να την βάλει σε μηχάνημα να την φέρει στα ίσια της επειδή δν έχει βίδα απο κάτω για να την σετάρει αλλιως, αλλα δν ξέρουμε κατα πόσο θα αντέξει πριν ξανα σκευρώσει... Οπότε οπως καταλαβαίνεται εδω είναι που θέλω τη βοήθεια και τη γνώμη σας για να πάρω μια καινούργια και καλή....

 

Επειδή οι καιροί ειναι δύσκολοι και δν παίζουν δουλειά και λεφτά θέλω να διαθέσω μέχρι 200€ το ανώτερο για να πάρω κάτι ας πούμε καλό που να μου δείνει καλό καθαρό ήχο και να μπορώ να βάζω και κάνα ενισχυτή κάπου κάπου να ροκάρω...

Η αλήθεια είναι οτι έχω ερωτευτεί εμφανισιακά αυτήν την κιθάρα http://www.adagio.gr/product.php?prodid=1802 αλλα απ ότι μου έχει πει ένας δικός μου λόγο του ότι έχει πλαστική πλάτη δν θα έχω καλό ακουστικό ήχο άσχετα που πανω σε ένα καλό ενισχυτή η κιθάρα θα κεντάει...

 

Θέλω λοιπόν τη γνώμη σας για αυτή την κιθάρα και αν μπορέσουμε να βρούμε κάπου ηχογραφιμένο υλικό με unplugged την κιθάρα ωστε να δω τι ήχο βγάζει γιατι δν την έχουν στα μαγαζιά του ηρακλείου να την δοκιμάσω, και άν  έχετε να μου προτείνεται κάτι εσείς με καλό ήχο και εμφανισιακά παρεμφερες με αυτήν γιατί όπως προανέφερα την έχω ερωτευτει και παίζει και να την πάρω απλά και μόνο για την εμφάνιση της χωρίς να με καλύπτει στον ήχο αν δν βρώ κατι καλύτερο... :D

 

Επείσης θέλω να ρωτήσω τι παίζει με της αντιγραφές της που έχω βρει απο stagg, gear4music και harley benton (στα χαρακτηριστικά τους λένε τα ίδια με την αυθεντική της ovation)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όποια κιθάρα και να πάρεις κοντά στο 200άρι θα είναι πολύ καλύτερη της τωρινής σου.

Στην θέση σου δεν θα έπαιρνα ακουστική τύπου ovation καθώς όπως λές το μεγαλύτερο μέρος της χρήσης της θα είναι unplugged και εκεί δεν θα σε καλύπτει ηχητικά όπως μια κανονική ακουστική. Μόνο αν παίζεις συχνά λαιβ καρφωμένος σε κονσόλα θα είχε λόγο αγοράς κατα τη γνώμη μου. Με τα λεφτά που διαθέτεις παίρνεις αξιοπρεπέστατες κιθάρες με τις οποίες θα δεις σίγουρα μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο σε σχέση με την league.

 

πχ.

http://www.adagio.gr/product.php?prodid=278

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=8491

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=9579

 

πηγαινε και δοκίμασε όσες περισσότερες μπορείς απο κοντά και όποια σου αρέσει περισσότερο στο χέρι και στο ματι χτύπα τη.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loki ευχαριστω φίλε για την αμεση ανταπόκριση... το θέμα μου είναι οτι θέλω να ξεφύγω λίγο απο τα συνηθισμένα σχέδια γιαυτο μου γυάλισε η συγκεκριμένη ovetion αν ειναι να πάρω κάτι συνηθισμένο και με 150 ευρω το ανώτερο κιθάρα απο τη στιγμή που παίζω ερασιτεχνικά και καθαρά και μόνο για την ψώρα μου θα είμαι καλυμένος... υπάρχει καμιά πρωτότυπη εμφανισιακά μεχρι αυτα τα λεφτα κιθάρα που να αξίζει???

Για της αντιγραφές της ovation που ρώτησα τι παίζει;

Συγκεκριμένα η harley benton που την εχει στα 100€ ειναι γνωστή σαν μάρκα και σε σχέση με αυτη που εχω θα ειναι καλύτερη ή στην ιδια κατηγορια;

Ρωτάω γιατι στο thomann http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbo850bk.htm δίνει και 3 χρόνια εγγύηση.. ααα και τι καλύπτει αυτη η εγγύηση αν ξερει καποιος να μου πει θα του ειμαι υποχρεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμή που παίζεις για πάρτη σου, δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις ηλεκτρακουστική

 

να πάρω κάτι ας πούμε καλό που να μου δείνει καλό καθαρό ήχο και να μπορώ να βάζω και κάνα ενισχυτή κάπου κάπου να ροκάρω...

 

μήπως έχεις καταλάβει οτι η ηλεκτρακουστική μόλις μπει στο ρεύμα γίνεται (=ακούγεται σαν) ηλεκτρική?

 

κατά τα άλλα με 200€ δυστυχώς δεν παίρνεις "καινούρια και καλή". Καλύτερα κοίτα στα μεταχειρισμένα για κάποια ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα η harley benton που την εχει στα 100€ ειναι γνωστή σαν μάρκα και σε σχέση με αυτη που εχω θα ειναι καλύτερη ή στην ιδια κατηγορια;

 

H harley benton είναι η φίρμα του ίδιου του καταστήματος. Τα προϊόντα της κατασκευάζονται στην Κίνα. Πρόκειται για πολύ φτηνά όργανα, ωστόσο πιθανότατα υπερέχουν σε σχέση με μια κιθάρα από το άλεξπακ... Εκεί πλέον μιλάμε για τον πάτο του βαρελιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως έχεις καταλάβει οτι η ηλεκτρακουστική μόλις μπει στο ρεύμα γίνεται (=ακούγεται σαν) ηλεκτρική?

 

στην league έχω βάλει ενα κινέζικο μαγνήτη που βρήκα στα ebay με 13 ευρώ και μπορω να πω οτι αν και δν έχω τον ήχο μιας ηλεκτρικής φέρνει κάπως ο ήχος του σε ηλεκτική για σόλα και για λίγο θρασάρισμα... κάπως έτσι ευελπιστώ και έχω την εντύπωση οτι θα είναι και με την ηλεκτρακουστική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δν έχω τον ήχο μιας ηλεκτρικής φέρνει κάπως ο ήχος του σε ηλεκτική για σόλα και για λίγο θρασάρισμα...

Θρασάρισμα στην ακουστική;;; WTF  ??? ??? ???

Σόρρυ για την ερώτηση, αλλά πόσων χρονών είσαι;

 

Αν θες σόλα και θρασάρισμα, πάρε καλύτερα ένα φτηνό σετάκι ηλεκτρικής...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου