Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή πεταλιού κιθάρας σε μπάσου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω τα φώτα σας για ένα πετάλι. Έχω το cool drive της Artec το οποίο μου αρέσει πολύ ο ήχος τους αλλά μου κάνει κάτι νερά... Σπίτι παίζει μια χαρά αλλά όταν το χρησιμοποιώ σε μεγάλες εντάσεις (στις πρόβες στο στούντιο πχ) δεν παίζει αμέσως στην ρυθμισμένη ένταση αλλά αρχίζει από χαμηλό volume και μετά φτάνει στο επιθυμητό. Εικάζω πως αυτό συμβαίνει επειδή το πετάλι είναι για κιθάρα και άρα έχει διαφορετικό πυκνωτή εισόδου. Βέβαια επειδή οι γνώσεις μου περί συνδεσμολογιών, πυκνωτών κλπ είναι απειροελάχιστες έως ανύπαρκτες θα ήθελα μία γνώμη για το πως θα μπορέσω να μετατρέψω το πετάλι σε πετάλι μπάσου, ή μία γνώμη για το τι μπορεί να φταίει και έχει αυτή την συμπεριφορά!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπίτι παίζει μια χαρά αλλά όταν το χρησιμοποιώ σε μεγάλες εντάσεις (στις πρόβες στο στούντιο πχ) δεν παίζει αμέσως στην ρυθμισμένη ένταση αλλά αρχίζει από χαμηλό volume και μετά φτάνει στο επιθυμητό.

 

Μερικές λεπτομέρειες ακόμη;  ???

 

Εννοείς ότι σε μια πενιά, "διστάζει" ο ήχος για κλάσματα δευτερολέπτου;

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές λεπτομέρειες ακόμη;  ???

 

Εννοείς ότι σε μια πενιά, "διστάζει" ο ήχος για κλάσματα δευτερολέπτου;

Εννοώ ότι ο ήχος ξεκινάει από το καθόλου για κάτι κλάσματα και γραμμικά ανεβαίνει στην ρυθμισμένη ένταση... Σαν να είναι το volume sto 0 και να το ανεβάζω εγώ χειροκίνητα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, νά το schematic

 

http://forum.musikding.de/cpg/albums/userpics/16474/ARTEC_CoolDrive.PDF

 

Πολύ ενδιαφέρον κύκλωμα, με ωραία shaping circuits εκτός απο το κλασικό clipping με διόδους.

 

Η συμπεριφορά που περιγράφεις είναι αρκετά περίεργη και υποπτεύομαι υπεροδήγηση από το σήμα σου. Παίζεις με active μπάσο; Πιθανόν να φτάνεις τους τελεστικούς να χτυπάνε rail. Αν παίζεις με λιγότερη ένταση στο χέρι στο κάνει πάλι;

 

Όσον αφορά τον πυκνωτή εισόδου, δεν έχεις πρόβλημα καθώς η αποκοπή του είναι στο... 1,5Hz περίπου! Άρα δε σου κόβει τίποτα από μπάσο. Αυτός που πρέπει να αλλαχτεί για περισσότερα μπάσα είναι αυτός που λέει και σε σημείωση, ο C13 (από 100nF σε 4,7μF). Βέβαια στην πορεία το σήμα περνάει και από άλλα φίλτρα που επηρεάζουν το σήμα...

 

Πάντως δεν υπάρχει κάτι άλλο που εκ πρώτης όψεως θα μπορούσε να προκαλεί τέτοια συμπεριφορά. Μόνο με hands-on approach και testing μπορεί να βγει σαφής διάγνωση για τον ασθενή... ;)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου