Προς το περιεχόμενο

Sperzel Locking Tuners VS Locking Nut


Stinky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστευετε οτι τα Sperzel locking μπορουν να αντικαταστησουν το locking nut στην περιπτωση του floating tremolo?

 

Η fender plus deluxe που ειχα ειχε floyd rose II (μικροτερη διαδρομη απο το συνηθισμενο floyd) και με τα Sperzel πολυ δυσκολα "εχανε". Βεβαια ειχε και roller nut.

 

Χρειαζομαι κατι να κραταει σταθερο το κουρδισμα, αλλα το locking nut απαιτει τρυπημα του μπρατσου και με φοβιζει η ιδεα...

Eγω εχω Kahler με φουλ διαδομη, θα μπορεσω να κρατησω το κουρδισμα με τα Sperzel? Θα χρειαστω και roller η μονο με locking nut θα κανω δουλεια?

 

Ευχαριστω

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χανεις και τιποτα αν το δοκιμασεις αλλα 99% θα απογοητευτεις.

 

Σιγουρα εχεις κιθαρα με floating και locking nut. δοκιμασε,σε κουρδισμενη κιθαρα, να ξεμπλοκαρεις το nut και να κανεις ενα καλο dive . το αποτελεσμα το φανταζεσαι

 

 

ΒΕΒΑΙΑ ο chris broderick επαιζε με κιθαρα χωρις locking nut αν και σπανια χρησιμοποιει το tremolo του.

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω κιθαρα με locking nut αλλα αν το βγαλω δεν ειναι το ιδιο γιατι δεν εχω locking tuners...

 

Με τα απλα κλειδια σιγουρα δεν γινεται να δουλεψει γιαυτο αναφερω συγκεκριμενα τα Sperzel locking

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις λεφτά για πέταμα, πάρε τα Sperzel.

Τα κλειδιά μια χαρά super ειναι τα έχω στη KV2T, αλλά δε θα σε βοηθήσουν για τη δουλειά που τα θες.

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Regent τα εχω ηδη τα κλειδια. Ειναι πανω στην voyager. Εχει aftermarket kahler, και δεν θελω να χαλασω το φοβερο maple μανικη με τρυπες.

Το τρεμολο ελαχιστα το χρησιμοποιω, εχω την swan γιαυτες τις δουλειες, το μονο που χρειαζομαι ειναι στα μπεντς να μην ξεκουρδιζει.

Γιαυτο το θεμα θα μου ηταν ενταξει?

 

Δεν την εχω ακομα την κιθαρα στα χερια μου, γιαυτο ρωταω, για να βρω μια λυση μεχρι να ερθει

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tότε μη χαλιέσε καθόλου. Τα κλειδιά θα σου κάνουν τη δουλειά εφόσον δε δουλεύεις το τρέμολο. Υπάρχει μια πατέντα στα Kahler που αν θέλεις σφίγγωντας 2 βίδες λειτουργεί σα standard bridge και θα δουλευει σωστα. Κάπου έχω ένα βιντεάκι, μόλις το βρώ θα το ανεβάσω. Οχι όμως τώρα νυχτιάτικα.

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

το locking nut απαιτει τρυπημα του μπρατσου και με φοβιζει η ιδεα...

Eγω εχω Kahler με φουλ διαδομη, θα μπορεσω να κρατησω το κουρδισμα με τα Sperzel? Θα χρειαστω και roller η μονο με locking nut θα κανω δουλεια?

 

 

αν το μπρατσο ειναι πολυ λεπτο, με το τρυπημα θα χαθει αρκετη απ την αντοχη του ξυλου να ξερεις.. κατα τη γνωμη μου δεν ειναι καλη ιδεα...

 

για το κρατημα του κουρδισματος,  τσεκαρε κ εδω αν δεν το εχεις ηδη δει...

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173038.0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έβαζες κάτι τέτοιο ίσως να βοηθούσε τη κατάσταση.

 

http://www.thomann.de/gr/schaller_saitenniederhalter_chrome.htm

 

χμμ.. φιλε regent αυτο πιστευω θα βοηθουσε μονο σε συνδυασμο με το locking nut..

σε συνδυασμο με κανονικο nut, τα πραματα θα γινοντουσαν χειροτερα καθως η χορδη θα ειχε πιο πολλα μερη να 'σκαλωσει' οταν θα γινοταν καποιο εντονο bend-vibrato , ή χρηση του tremolo...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου