Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για το whammy v4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,εχω δυο ερωτησουλες μιας και το ψαξιμο μου στο νετ δεν εφερε και πολλα αποτελεσματα :-\.α)Υπαρχει καποια λυση που εχετε βρει,για ελεγχο του whammy μεσω midi?(οχι κατι πολυπλοκο και μεγαλο, ενα κουτακι με δυο διακοπτες up-down ειναι υπεραρκετο).

β)Ξερει κανεις σας αν μετατρεπεται σε true bypass και ποιο ειναι το κοστος?

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους,εχω δυο ερωτησουλες μιας και το ψαξιμο μου στο νετ δεν εφερε και πολλα αποτελεσματα :-\.α)Υπαρχει καποια λυση που εχετε βρει,για ελεγχο του whammy μεσω midi?(οχι κατι πολυπλοκο και μεγαλο, ενα κουτακι με δυο διακοπτες up-down ειναι υπεραρκετο).

β)Ξερει κανεις σας αν μετατρεπεται σε true bypass και ποιο ειναι το κοστος?

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

 

Γειά σου φίλε μου! Τυχαίνει να έχω το Whammy 4 και ίσως μπορώ να σου απαντήσω στα ερωτήματά σου.

 

Α)Αυτό το κουτάκι με τους 2 ποδοδιακόπτες Up+Down είναι υπέρ αρκετό δεν χρειάζεσαι κάτι διαφορετικό, κάπου πουλούσαν κάτι αντίστοιχο στο ebay, και είχαν και video μαζί, οπότε σίγουρα θα κάνει. (Να ένα midi controller στο βίντεο, για να σου δώσω να καταλάβεις:

)

 

Β) Για true-by pass νομίζω δεν είναι καλή λύση διότι το πετάλι όταν είναι κλειστώ είναι True-By pass το θέμα είναι όταν ανοίγει, οπότε μια καλή λύση είναι να πάρεις ένα Boss LS-2 (Line Selector) και απλά να το βγάζεις εκτός αλυσίδας. Οπότε απο την μία μεριά θα έχεις κανονικά την μία αλυσίδα στο Line A και στο Line B θα έχεις το whammy 4 μαζί με ένα Distortion π.χ.  ;)

 

Ελπίζω να βοήθησα!  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx akisgr!

Eιχα βρει και εγω καποιες αντιστοιχες λυσεις αλλα δεν ειχα βρει που τα πουλανε, θα ριξω μια ματια στο ebay λοιπον μηπως..

Οσο για το true bypass,ενοειται οτι το χρειαζεσαι οταν βγαινει εκτος λειτουργειας,διοτι το καθαρο σημα γινεται απο το whammy :P..απλα εχω ενα τριπλο loop box και ελεγα μηπως αποφυγω να το βαλω εκει πανω(ειναι ηδη γεματο),τελος παντων thanx anyway :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx akisgr!

Eιχα βρει και εγω καποιες αντιστοιχες λυσεις αλλα δεν ειχα βρει που τα πουλανε, θα ριξω μια ματια στο ebay λοιπον μηπως..

Οσο για το true bypass,ενοειται οτι το χρειαζεσαι οταν βγαινει εκτος λειτουργειας,διοτι το καθαρο σημα γινεται απο το whammy :P..απλα εχω ενα τριπλο loop box και ελεγα μηπως αποφυγω να το βαλω εκει πανω(ειναι ηδη γεματο),τελος παντων thanx anyway :)

 

Σιγά ρε συ ούτε να το σκέφτεσαι ελπίζω να βοήθησα τουλάχιστον, θα ρίξω κι εγώ μια ματιά μήπως βρώ τίποτα για midi controller και θα σου πω, πάντως σίγουρα είχα δει στο Ebay, μάλιστα το είχαν και προσφορά σε μια εταιρία και το έδιναν μαζί με το whammy 4 (αλλα και ξεχωριστά), για ότι νεότερο θα ενημερώσω!  ;D

 

Όσο για το True-By pass δεν ξέρω αλλα εγώ επιμένω σε αυτήν την λύση, άμα όμως θέλεις να το κάνεις ντε και καλα μπορεί να σου το κάνει ο Jam που είναι και μέλος του φόρουμ μας και είναι και άψογος τεχνικός, δεν έχω κανέναν λόγω να τον διαφημίσω απλά έχω πολλά δείγματα της δουλείας του και είναι όλα ένα και ένα γι' αυτό το λέω! Η διεύθυνσή του είναι http://www.jampedals.com μπορείς να επικοινωνήσεις απο εκεί μέσα μαζί του. ;)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου