Προς το περιεχόμενο

Ένα δείγμα από το κέλτικο σχήμα μας


gskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα σκοτσέζικο παραδοσιακό αργό και γλυκό τραγούδι, που ηχογραφήσαμε χθες κατά την πρόβα μας και πιστεύω ότι βγήκε καλό γι΄αυτό και το ανεβάζω. Λέγεται

Gur Mills Morag (Sweet Is Morag) και είναι τραγουδισμένο στα γκαελικά.

Και είναι και αγχολυτικό :)

Η ηχογράφηση έγινε με ένα στέρεο rode nt4 χωρίς επεξεργασία.

Οι γνώμες ευπρόσδεκτες.

Gur_millis_morag.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σκοτσέζικο παραδοσιακό αργό και γλυκό τραγούδι, που ηχογραφήσαμε χθες κατά την πρόβα μας και πιστεύω ότι βγήκε καλό γι΄αυτό και το ανεβάζω. Λέγεται

Gur Mills Morag (Sweet Is Morag) και είναι τραγουδισμένο στα γκαελικά.

Και είναι και αγχολυτικό :)

Η ηχογράφηση έγινε με ένα στέρεο rode nt4 χωρίς επεξεργασία.

Οι γνώμες ευπρόσδεκτες.

Είναι τραγουδισμένο στα Κέλτικα με το ιδίωμα της Σκωτικής Γαελικής για να είμαστε πιο ακριβείς στην Ελληνική μετάφραση καθότι Gaelic έχουν και οι Ιρλανδοί και οι Ουαλοί (και στο Isle of Man).  ;)

 

Πολύ όμορφη προσπάθεια (από πλευράς μουσικής καθότι προφορά δεν μπορώ να κρίνω και δεν με ενδιαφέρει κιόλας). Σαφέστατα επιδέχεται βελτιώσεων αλλά αφού προφανώς είσαστε καλοί μουσικοί, είμαι σίγουρος ότι με την ηχογράφηση θα το δουλέψετε.

 

Πάντως μου άρεσε πολύ.

Ενημέρωσέ μας αν υπάρξουν επικείμενα live στην Αθήνα.

 

Πως εγινε,τι σχεση εχετε με τα κελτικα?

Ο Γιώργος το παλεύει (και επιτυχημένα) από καιρό με την Κέλτικη (δες και σχετικά clips)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον!

 

Greetings from Glesga!

Thanks, πολύ θα ήθελα να είμαι εκεί που είσαι.

 

3.000 like!!!

 

Πως εγινε,τι σχεση εχετε με τα κελτικα?

Ευχαριστώ πολύ.

Μάλλον μας αρέσει όλους σαν μουσική αλλά και σαν κουλτούρα. Και συνήθως αυτοί που ασχολούνται με κάτι ιδιαίτερο θα βρεθούν μεταξύ τους αργά ή γρήγορα.

Ασχολούμενος πιο σοβαρά με αυτό το είδος ανακάλυψα ότι είναι παρα πολύ ζωντανό στην Ιρλανδία και τη Σκωτία και συνεχώς εξελισσόμενο, δηλ είναι κάτι σαν ζωντανή παράδοση. Επίσης μου αρέσει το γεγονός ότι έχουν παρά πολλά ορχηστρικά κομμάτια σε σχέση με τα τραγούδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τραγουδισμένο στα Κέλτικα με το ιδίωμα της Σκωτικής Γαελικής για να είμαστε πιο ακριβείς στην Ελληνική μετάφραση καθότι Gaelic έχουν και οι Ιρλανδοί και οι Ουαλοί (και στο Isle of Man).  ;)

 

Πολύ όμορφη προσπάθεια (από πλευράς μουσικής καθότι προφορά δεν μπορώ να κρίνω και δεν με ενδιαφέρει κιόλας). Σαφέστατα επιδέχεται βελτιώσεων αλλά αφού προφανώς είσαστε καλοί μουσικοί, είμαι σίγουρος ότι με την ηχογράφηση θα το δουλέψετε.

 

Πάντως μου άρεσε πολύ.

Ενημέρωσέ μας αν υπάρξουν επικείμενα live.

Ο Γιώργος το παλεύει (και επιτυχημένα) από καιρό με την Κέλτικη (δες και σχετικά clips)

Πολύ σωστά τα λες, κι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Να αναφέρω ότι ήταν η πρώτη φορά που παίξαμε αυτό το κομμάτι, οπότε σίγουρα έχουμε περιθώρια σίγουρα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο. Χαίρομαι όταν ακούμε διαφορετικά πράγματα απο τα συνηθισμένα στο noiz.

 

Νομίζω ότι παλιότερα ειχες ανεβάσει άλλο ένα κομμάτι απο το συγκεκριμένο σχήμα ή κάνω λάθος?

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο. Χαίρομαι όταν ακούμε διαφορετικά πράγματα απο τα συνηθισμένα στο noiz.

 

Νομίζω ότι παλιότερα ειχες ανεβάσει άλλο ένα κομμάτι απο το συγκεκριμένο σχήμα ή κάνω λάθος?

Σε ευχαριστώ. Ναι είχα ανεβάσει και παλιότερα ένα όταν είμασταν ακόμη σε εμβρυικό στάδιο  ;D.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως εγινε,τι σχεση εχετε με τα κελτικα?

 

ολοι στα blues είμαστε... ;D

 

Πολυ καλό!.... νομίζω ομως οτι  η ηχογράφηση άδικη την φωνή

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι στα blues είμαστε... ;D

 

Πολυ καλό!.... νομίζω ομως οτι  η ηχογράφηση άδικη την φωνή

 

 

Κι αυτά blues είναι ;D

Σε ευχαριστώ. Βέβαια η ηχογράφηση αδικεί τη φωνή αφού η τραγουδίστρια ήταν σχεδόν γυρισμένη με την πλάτη στο μικρόφωνο καθώς καθόμασταν κυκλικά στην πρόβα και το μικρόφωνο έπαιρνε μία γενική άποψη από την γωνία. Δεν ήταν δηλ. κανονική ηχογράφηση. Και η κιθάρα ήταν ελαφρώς γυρισμένη στο πλάι και είναι ελαφρώς μπουκωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου