Προς το περιεχόμενο

Project Squier Telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας everybody.

Φτιαχνω μια Squier Telecaster Standard συμφωνα με τα γουστα μου και ειπα να πορευομαστε παρεα μηπως και καποιος μου πει κατι που δεν σκεφτηκα ή τελος παντων να παρω και να παρετε ματι και ιδεες!  ;D

Η κιθαρα οπως ειπα και παραπανω ειναι μια Squier Standard που αποκτησα πριν λιγες μερες. Ειχα ρωτησει σε αλλο thread αν και κατα ποσο γινεται να μπει vintage bridge. Πολυ σωστα μου ειπατε οτι δεν γινεται. Ομως ο αγαπητος συμφορουμιτης shelter μου ειπε μες στην κουβεντα για μια γεφυρα, την Joe Barden η οποια ειναι για να ταιριαζει με τις Αμερικανικες Standard. To καρατσεκαρησα τωρα για κανα δυο μερες και βρηκα οτι η γεφυρα της Squier σε συγκριση με την Fender εχουν μια μονο διαφορα: την θεση που περνανε οι χορδες η οποια ειναι στην Fender 5mm πιο πισω. Οποτε πηρα το Dremel και εφαγα την κιθαρα περιπου 7mm προς τα πισω. Εν αναμονη μεχρι να ερθει η γεφυρα η οποια ειναι και φτηνη: 40 ευρω απο τον Ιμπεη με μεταφορικα μεσα.

Οφθαλμολουτρο:

dsc3274.jpg

dsc3271.jpg

Αλλες αλλαγες που θα ακολουθησουν: Lock κλειδια Wilkinson, decal Fender telecaster 70s,  ηλεκτρικα ολα καινουργια, μαγνητες Tonerider Vintage Plus

Για να ρωτησω και κατι που δεν ξερω πως να το κανω χωρις ατυχηματα...

Το μανικι πως μπορω να το σκουρηνω λιγο και να φαινεται καπως παλιο? Μιλαω για το maple βεβαια, οχι την rosewood ταστιερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχω την εντύπωση οτι η τυπική απόσταση μεταξύ των χορδών στη γέφυρα είναι μεγαλύτερη στις αμερικάνικες απ'ότι στις μέξικο/κορέα/κίνα/ινδονησία/γουατέβα. Αν ισχύει αυτό νομίζω οτι οι Ε χορδές (1η και 6η) θα είναι πολύ κοντά στην εξωτερική πλευρά της ταστιέρας μετά το 12 τάστο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια στιγμη τρομαξα! Οχι, δεν υπαρχει προβλημα. Οι αμερικανικες απο Μι σε ΜΙ ειναι 54mm ενω στην Squier 55mm. Δηλ. οι χορδες μεα το 12ο θα ειναι πιο μεσα απ οτι πριν. Κατα μισο χιλιοσο απο καθε μερια - δηλ. τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ωραία! Σόρρυ που σε τρόμαξα, απλά έχω δει ανάλογες φάσεις παλιότερα. Καλή συνέχεια με το πρότζεκτ  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ρωτησω και κατι που δεν ξερω πως να το κανω χωρις ατυχηματα...

Το μανικι πως μπορω να το σκουρηνω λιγο και να φαινεται καπως παλιο? Μιλαω για το maple βεβαια, οχι την rosewood ταστιερα

 

θα σου πω πως το εκανα εγω με το μανικι που πηρα απο'σενα!!!!.το θεμα ειναι να εχεις ανθρωπο που ριχνει λουστα ή να τον βρεις.

ετρυψα ολο το μανικι να φηγει ολο το finish (να μη εχει ουτε ψεγαδι γιατι θα κανει διχρωμια)και με υπομονη αναμεσα στα ταστα τα οποια μετα καλυψα τελεια με χαρτοταινια,καλο θα ηταν να βγαλεις το nut.

αγορασα ενα βερνικι στο χρωμα που ηθελα (υπαρχουν επιλογες σε απλα μαγαζακια) και ενα clear και τα 2 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΙΣΤΟΛΙ δλδ να το γραφει στη συσκευασια.

και πανε να σου σου τα ριξει απο 2-3 χερια οσο πιο ψιλα γινεται και θα γινει μια χαρα δουλεια  ;)

εκτος βεβαια αν σου περισευει χρημα και πας σε luthier και σου βγαλει τα ταστα κτλ κτλ

 

 

maniki_001.JPG.057eef8945ae07068bd85e0edc9714b1.JPG

maniki_002.JPG.c010bf44a2cc3deb8c216cbf4668ee44.JPG

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια μπωρεις να κανεις και στο αλλο project σου απλα σκεπαζοντας οοολλλη την ταστιερα .αλλα σε κατι πιο σκουρο,,,,ας πουμε κατι τετοιο

maniki_tele_001.JPG.35c0bdcd1fb35c41f4c9106db0c8e7b3.JPG

maniki_tele_002.JPG.2749f701ae3c940e95ca9995cc357c4f.JPG

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα παω καλα με δουλειες της υπομονης (βαψιματα, τριψιματα κλπ) δυστυχως! Το μονο που μπορω και αντεχω να κανω ειναι το βερνικι που περναω στο headstock πανω απ το decal. Anyway, θα το σκεφτω αν θα το κανω - καποια στιγμη θα σκουρηνει ουτως η αλλως. Ο Παναγιώτης ο Λαμπής μου ειχε πει μια καλη τιμη καποτε, στο κατω κατω ενα μανικι ειναι μονο... Μπορει να το παω σ αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H tele μου ειναι rosewood οπως και η strat. Ηλπιζα χωρις τριψιματα αν θα μπορουσα να κανω κατι. Πχ αν βγαλω εξω στο φως το μανικι για καμια βδομαδα, δεν θα σκουρηνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H tele μου ειναι rosewood οπως και η strat. Ηλπιζα χωρις τριψιματα αν θα μπορουσα να κανω κατι. Πχ αν βγαλω εξω στο φως το μανικι για καμια βδομαδα, δεν θα σκουρηνει?

Και άμα βρέξει ή έχει υγρασία...μια χαρά βέλη θα ρίχνεις με τούτο... ;) :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου