Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο μου video... το θαύμα των Χριστουγέννων.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Το πρώτο μου video (vcr) αγοράστηκε το 1986 στο ποσό των 165.000 δρχ.

Ήταν το PANASONIC NV-G7 (VHS) , και μάλλον ήταν της οικογενείας ...και όχι δικό μου.

Έκτοτε, το λιώσαμε όλοι με ταινίες......και περάσαμε καλά μαζί του.

Το καλοκαίρι του 2001, σαν βλάκας το πέταξα...και αγόρασα ένα άλλο (δεν είχα αρχίσει ακόμα τη συλλογή VCR's).

Έκτοτε , απέκτησα πολλά videos....και πολύ καλλίτερα....αλλά πάντα το είχα στο μυαλό μου και σκεφτόμουν τί καλά θα ήταν να το είχα.

Κατά καιρούς έριχνα και κλεφτές ματιές σε αγγελίες, βρήκα κάνα- δύο, αλλά δεν μου είχε αρέσει η τιμή (γύρω στα 150 €).

Πρίν λίγες μέρες, και ενώ καθόμουν στο γραφείο.....με έπιασε μια ανησυχία.

Μου μπήκε να πάω στο γνωστό σημείο ανακύκλωσης......έτσι χωρίς λόγο.

Πήγα.

Ο χώρος άδειος.....και το ΜΟΝΟ προς απόσυρση ...ένα PANASONIC NV-G7.

Το περίεργο;......το video ήταν σαν καινούργιο......γυάλιζε . Και τα μεταλλικά του μέρη και τα πλαστικά του.

Σαν κάποιος να το έβγαλε από το κουτί του και να το πέταξε.

Το πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Πίσω στο studio....και αφού το άνοιξα.....το video γυάλιζε και από μέσα.

Αφού το έριξα ένα λιπαντικό στα κινητά του μέρη και άλλαξα και δυο belts του (είχα για το panasonic NV g10- αλλά τα ίδια φοράν)......το Video έπαιζε σαν καινούργιο.

Μόνη παραφωνία , όταν βγάλεις την κασέτα δεν την μαζεύει μέχρι τέρμα (κλασσική βλάβη από το λαστιχάκι του idler - που προφανώς με τα χρόνια θέλει και αυτό αλλαγή....και το οποίο έρχεται σε λίγες μέρες από το ebay που το παρήγγειλα).

Αν δεν είναι αυτά μεταφυσικά πράγματα , τί είναι;

 

Untitled-1.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, LK είπε

Αν δεν είναι αυτά μεταφυσικά πράγματα , τί είναι;

 

Στα έχω πει εγώ.

Από την ιστορία με το σκάφος το Ibanez το είχα καταλάβει ότι κάτι μεταφυσικό παίζεται.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Στα έχω πει εγώ.

Από την ιστορία με το σκάφος το Ibanez το είχα καταλάβει ότι κάτι μεταφυσικό παίζεται.

Είναι η περιοχή του....  Γνωστή για τις νεράιδες της.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, έως και άψογος...👍

 

Το πρώτο μας VCR θυμάμαι το κέρδισα εγώ σε λοταρία το 1981 (σπόρος τότε, μόλις είχαμε μετακομίσει όλη η οικογένεια στο εξωτερικό).

 

Μάρκα δεν θυμάμαι (MIJ αλλά δεν θυμάμαι ποιά από όλες ήταν), αυτό που θυμάμαι είναι οτι ειχε διπλάσιο ύψος από αυτό της φωτο που πόσταρες, οτι ήταν "top loader" (η κασσέτα εμπαινε απο πάνω, όχι απο μπροστά) και οτι κάπου (στα πλάγια?) είχε και καλά "ταπετσαρια" σαν ξυλο.

 

Πλάκα πλάκα πριν από δύο χρόνια ψηφιοποιησα και τις τελευταίες βιντεοκασετες που είχαμε (τραβηγμενες με κάμερα από 79 μέχρι και εγώ δεν ξέρω) αλλά για να το καταφέρω αυτό, μου βγήκε η πίστη να βρώ ένα vcr χωρίς πρόβλημα (και πολύ ευχαριστως να αγοραζα καινουριο αλλά δεν υπήρχαν προφανώς). Πάλι καλά που ο κολητός μου είχε ένα, οταν τα πέρασα ολα του ειπα, τυλιξε το με σελοφάν, βάλε το σε μερος χωρις υγρασια, υπερβολικο κρυο, ζεστη και ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ να το πετάξεις/πουλήσεις κοκ.

 

EDIT: Ασε το ΒΡΗΚΑ!!!!  Panasonic NV-8610 το βρήκα εδω https://www.radiomuseum.org/r/panasonic_video_cassette_recorder_n.html και εδώ https://www.rewindmuseum.com/vhs.htm

Γομάρι κανονικό.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Freedom είπε

Ωραίος, έως και άψογος...👍

 

Το πρώτο μας VCR θυμάμαι το κέρδισα εγώ σε λοταρία το 1981 (σπόρος τότε, μόλις είχαμε μετακομίσει όλη η οικογένεια στο εξωτερικό).

 

Μάρκα δεν θυμάμαι (MIJ αλλά δεν θυμάμαι ποιά από όλες ήταν), αυτό που θυμάμαι είναι οτι ειχε διπλάσιο ύψος από αυτό της φωτο που πόσταρες, οτι ήταν "top loader" (η κασσέτα εμπαινε απο πάνω, όχι απο μπροστά) και οτι κάπου (στα πλάγια?) είχε και καλά "ταπετσαρια" σαν ξυλο.

 

Πλάκα πλάκα πριν από δύο χρόνια ψηφιοποιησα και τις τελευταίες βιντεοκασετες που είχαμε (τραβηγμενες με κάμερα από 79 μέχρι και εγώ δεν ξέρω) αλλά για να το καταφέρω αυτό, μου βγήκε η πίστη να βρώ ένα vcr χωρίς πρόβλημα (και πολύ ευχαριστως να αγοραζα καινουριο αλλά δεν υπήρχαν προφανώς). Πάλι καλά που ο κολητός μου είχε ένα, οταν τα πέρασα ολα του ειπα, τυλιξε το με σελοφάν, βάλε το σε μερος χωρις υγρασια, υπερβολικο κρυο, ζεστη και ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ να το πετάξεις/πουλήσεις κοκ.

 

EDIT: Ασε το ΒΡΗΚΑ!!!!  Panasonic NV-8610 το βρήκα εδω https://www.radiomuseum.org/r/panasonic_video_cassette_recorder_n.html και εδώ https://www.rewindmuseum.com/vhs.htm

Γομάρι κανονικό.

Αυτά τα πρώτα top loaders .....είναι πολύ όμορφα.

Βρίσκεις ακόμα video (used) ....αλλά δεν μπορώ να χωρεσω άλλα....άσε που θέλουν παίξιμο και φροντίδα, και ήδη μου δαπανούν πολυ χρόνο...+ τα αναλώσιμα...ιμαντες /πυκνωτες κ.λ.π.

Αλλά μου αρέσουν πάρα πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα το δικό μου (που δεν έχω φυσικά πια) το πρώτο μου.

 Μου το πήρε ο παππούς μου τότε και είχε και barcode για να σκαναρεις  και να φτιάχνεις προγραμματισμένες εγγραφές και να τις στέλνεις στο μηχάνημα.

 Και ήταν και με promo των 1988 olympic games\

 

 https://www.ebay.co.uk/itm/VINTAGE-PANASONIC-NV-G40-VIDEO-RECORDER-FAULTY-NO-POWER-WILL-NOT-TURN-ON/151817669651

 

PANASONIC BARCODE READER VEQ0996 MADE IN JAPAN in Wandsbek - Hamburg  Bramfeld | DVD Player & Recorder gebraucht kaufen | eBay Kleinanzeigen

 

αχχχχχχχ παν τα χρόνια τα καλά τα ωραία. Που είχαμε Ανδρέα τότε και έτρωγε ο λαός ψωμί και λέγαμε. Γκράτσια Κοσκώτα. Ημουν στην ηλικία του γιου μου τότε και θυμάμαι. Τι χαρά έκανα τότε.

 Τώρα μου ζητάει  pc τούμπανο και εγώ που θα τα βρω τώρα που πεινάμε και τι θα απογίνω χαχαχαχαχαχ🤣

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν είχα video player.

Πάντα έτρεχα στους φίλους και νοικιάζαμε καμιά ταινία.

Από αυτές τις σινεφίλ.

Με τον Γκουσγκούνη δηλαδής (όχι, πλάκα κάνω). :classic_tongue:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

'Άλλος ένας μύθος, ειρήσθω εν παρόδω, ότι τα video ήταν/ έπαιζαν χάλια.

Η αλήθεια είναι ότι οι διανομές των 80'ς στην Ελλάδα ήταν άθλιες.

Χάλια εικόνα, και έλειπε το μισό καρέ (σοκαρίστηκα όταν συνέκρινα μια ταινία vhs με ένα bluray) .

 

Πραγματικά η μισή ταινία (κάδρο) δεν υπήρχε στην vhs Version.

¨Οταν όμως η πηγή για εγγραφή είναι καλή.....η μαγνητοταινία της VHS κασέτας αποδίδει τέλεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LK είπε

'Άλλος ένας μύθος, ειρήσθω εν παρόδω, ότι τα video ήταν/ έπαιζαν χάλια.

Η αλήθεια είναι ότι οι διανομές των 80'ς στην Ελλάδα ήταν άθλιες.

Χάλια εικόνα, και έλειπε το μισό καρέ (σοκαρίστηκα όταν συνέκρινα μια ταινία vhs με ένα bluray) .

 

Πραγματικά η μισή ταινία (κάδρο) δεν υπήρχε στην vhs Version.

¨Οταν όμως η πηγή για εγγραφή είναι καλή.....η μαγνητοταινία της VHS κασέτας αποδίδει τέλεια.

 

Επειδή δεν έχω ιδέα. Γιατί αυτό ήταν πρόβλημα της ελληνικής διανομής;

Τι διαδικασία/επεξεργασία γινόταν κι έπεφτε τέτοιο κοπίδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Το πρώτο μου video... το θαύμα των Χριστουγέννων.

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου