Προς το περιεχόμενο

Δέρματα για την Yamaha Stage Custom Advantage


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω μολις αλλαξα δερματα σε ολο το σετ και εβαλα για τα

 

τομ  --->  emperor coated

 

ταμπουρο --- >  ambassador coated

 

μποτα --->   powerstroke 3 clear

 

Και; Εντυπώσεις;

Τι ήχο έχεις τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο κανά δίμηνο έκανα σχεδόν την ιδια επιλογή. Evans G2 coated. Δεν τα αλάζω με τίποτα. Έχουν λίγο πιο dark χαρακτήρα αλλά δεν χρειάζονται μαφλάρισμα,και έχουν μία στρογγυλάδα στον ήχο  χαμηλό κούρδισμα θυμίζοντας  vintage τύμπανα και ψηλότερα απλά σκοτώνουν. Δεν ξεφτίζουν τόσο γρήγορα όσο τα remo και παίρνουν γενικότερα ψηλότερο κούρδισμα από τα διάφανα δέρματα. Ποτέ δεν μου άρεσαν τα  pinstripe oπότε μπορεί να έχω και περίεργα γούστα αλλά δύσκολα θα κοιτάξω αλλού. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο κανά δίμηνο έκανα σχεδόν την ιδια επιλογή. Evans G2 coated. Δεν τα αλάζω με τίποτα. Έχουν λίγο πιο dark χαρακτήρα αλλά δεν χρειάζονται μαφλάρισμα,και έχουν μία στρογγυλάδα στον ήχο  χαμηλό κούρδισμα θυμίζοντας  vintage τύμπανα και ψηλότερα απλά σκοτώνουν. Δεν ξεφτίζουν τόσο γρήγορα όσο τα remo και παίρνουν γενικότερα ψηλότερο κούρδισμα από τα διάφανα δέρματα. Ποτέ δεν μου άρεσαν τα  pinstripe oπότε μπορεί να έχω και περίεργα γούστα αλλά δύσκολα θα κοιτάξω αλλού. ;D

 

Τελικά και εγώ τα G2 πήρα...το ταμπούρο το κούρδισα αρκετά ψηλά σύμφωνα με videos που είδα στο youtube...

Με τα τομ έχω ένα θεματάκι....όντως έχουν dark χαρακτήρα αλλά εγώ τα θέλω πιο δυναμικά..

Για πόσο ψηλά κούρδισμα μιλάμε....το γυρνάμε κάργα το κλειδάκι;;

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάς και βλέπεις. Για πιο δυναμικά τομ πρέπει αρχικά (τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω) να κουρδίζεις αρχικά και πάνω και κάτω το ίδιο και μετά να "παίζεις" ή με το πάνω ή με το κάτω. Αλλά καλά είναι να κοιτάξεις και το ανάλογο θέμα που είναι στο blog. Με το κούρδισμα...;)

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα τομ, τα κούρδισα λίγο παραπάνω από το σημείο που φεύγουν οι ζάρες από το δέρμα. Το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό...αν και είμαι σίγουρος ότι μπορεί να γίνει και καλύτερο κούρδισμα. Αλλά νομίζω ότι είμαι σε καλό δρόμο για να βρω τον επιθυμητό ήχο.

 

Βρήκα και ένα ενδιαφέρον λινκ για όποιον ενδιαφέρεται

 

http://home.earthlink.net/~prof.sound/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου