Προς το περιεχόμενο

Συμβόλαιο με ξένη δισκογραφική...


gskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το πρώτο συμφωνώ.

Για το δεύτερο, έχεις ρωτήσει πόσα θέλει το "εργοστάσιο" για να φτιάξει τη μήτρα? Γιατί το cd ναι, θα κοστίσει 1€ στην παραγωγή, αλλά για να βγει στην παραγωγή θέλει μία μήτρα η οποία κοστίζει κάμποσα κατοστάρικα εάν όχι χιλιάρικο και πάνω, αν θυμάται κάποιος ακριβώς ας πει.

 

Ναι μαζί με την μήτρα είναι η τιμή. Στην arcadia παλιά είχαμε βγάλει cd σε 1.000 αντιτυπα και ήταν 1000 ευρω τα παντα όλα έτοιμα σπίτι σου. Τα 2.000 αντιτυπα πηγαιναν 1500 αν θυμαμαι καλα και γενικώς όσο ανεβαινει τοσο μικραίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πες μου πως να τσεκάρω την αυθεντικότητα του cd

Πήγαινε σε ένα τυπογράφο της γειτονιάς και δείξτου το. Εάν έχει "ροζέτα-κουκίδα", σημαίνει ότι έχει τυπωθεί σε κανονικό τυπογραφείο και (συνήθως) σε ποσότητες που ξεκινάνε από τα 1000 τεμάχια. Εάν όχι, το έχουν κάνει σε inkjet printer (με πολύ καλά εικαστικά αποτελέσματα) αλλά χωρίς να δεσμεύονται σε ποσότητες (μπορείς με κόστος 0,50 να τυπώσεις ένα cd). Στη δεύτερη περίπτωση, θα ανησυχούσα λίγο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,μόλις διάβασα το θέμα περί απάτης και αγχώθηκα λίγο γιατί κι εγώ είχα λάβει μήνυμα στο myspace από αυτήν την εταιρεία προώθησης: http://www.thewhite.co.uk/

ώπου διαλέξαμε και στείλαμε ένα τραγούδι το όποιο όπως μας είπαν θα κυκλοφορίσει μαζί με κάποια άλλα συγκροτήματα σαν promo συλλογή 2000 κόπιες και θα μοιραστεί σαν συλλογή στην βρετανία σε djs κλπ. και δώσαμε 500 ευρώ πριν  δυο μήνες περίπου, αλλά τώρα όντως μας έστειλαν κόπιες(10 αν θυμάμαι καλά) από την συλλογή και σε μας.  :-X

Να άρχισουμε να τα κλαίμε τα λεφτά μας;(κάναμε και βλακεία γιατί δεν το σκεφτήκαμε και απαντήσαμε κατευθείαν θετικά,λίγο ο αρχικός ενθουσιασμός λίγο τα όνειρα δεν θέλει και πολύ για να μας εξαπατήσουν)  :'(

 

Εχω 2 ερωτησεις :

 

1) Η συμφωνία δεν περιείχε άλλους όρους (πχ για το πως μπορει να χρησιμοποιηθει απο την εταιρεία το κομμάτι σας) ?

2) πόσα κομμάτια περιέχει η συλλογή?

 

παντως, χωρις να γνωριζω αν προκειται περι απατης ή εκμετάλλευσης (για μενα το ίδιο ειναι), δεν θα εδινα 500€ γιια 1 κομματι σε 10 κοπιες μιας συλλογης και κανενα κερδος, για τον απλουστατο λογο οτι όπως παρουσιάζεται το πράγμα, για την εταιρεία είναι win-win situation...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω κι εγώ τον δικηγόρο του διαβόλου μια φορά και προς όφελος της εταιρείας...

 

Κάτι που δεν έχει αναφερθεί στις τοποθετήσεις αλλά και από τον φίλο gskar είναι αν είναι έτοιμη η δουλειά, ηχογραφημένη. Αν δεν είναι και δεν έχει σκοπό να επενδύσει ή να αυτοηχογραφηθεί ο ίδιος, πρέπει να προστεθεί στην εικόνα και αυτή η υπηρεσία που θα του προσφέρει η δισκογραφική. Ισως και με δικό τους παραγωγό, όπου εκεί ίσως έχουν και μεγαλύτερο ενδιαφέρον τα πράγματα, αν η εταιρεία έχει ειδίκευση στο φόρματ.

 

Ας μη ξεχνάμε ότι δεν έχουμε όλοι την όρεξη και το χρόνο ή και τις γνώσεις για DIY. Μια καλή εταιρεία (δεν ξέρω αν είναι η Windham Hill...) μπορεί να απογειώσει μια δουλειά. Μπορεί να είναι τόσο απλά όσο φαίνονται στο χαρτί τα θέματα παραγωγής, προώθησης, πώλησης αλλά μη ξεχνάμε ότι όλα αυτά είναι ειδικοί κλάδοι που ιδανικά εξυπηρετούνται από ειδικούς του κάθε κλάδου.

Ολα τα παραπάνω βέβαια ισχύουν εξετάζοντας εξονυχιστικά τα συμβόλαια και το παρελθόν της εταιρείας.

yamethδεν έχω συζητήσει ακόμα κάτι τέτοιο για το πως θα γίνει η ηχογράφηση, η παραγωγή κλπ. Μου είπαν όμως ότι θα πληρώσουν το κόστος ηχογράφησης κλπ. Η εταιρία είναι νέα δεν έχει παρελθόν γι' αυτό ίσως ξεκινά με άγνωστους καλλιτέχνες όπως εγώ. Μην ξεχνάμε ότι οι καλύτεροι του του είδους (όχι όλοι βέβαια) έχουν απορροφηθεί από την Candyrat. H εταιρία είναι η

 

http://audibleartrecords.com/

 

κι όχι η Windham hill (δυστυχώς).

Ελπίζω να μην είναι μούφα (τουλάχιστον δεν φαίνεται να είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic αλλά φίλε μου είδα τα βιντεο σου στο tube και γουσταρα πολυ αν και άσχετος με τέτοιες μουσικες.Για τα υπολοιπα δες τα λιγο πιο παραπέρα, μιληστε και για τις λεπτομέρειες που είναι ουσιωδης στην προκειμένη περιπτωση.Αλλά χωρις να θελω να είμαι πολύ αρνητικος κράτα μικρο καλάθι.Αυτες οι μικρες εταιριες για πολλους προφανης και μη λόγους κλείνουν έτσι όπως ανοιγουν.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μαζί με την μήτρα είναι η τιμή. Στην arcadia παλιά είχαμε βγάλει cd σε 1.000 αντιτυπα και ήταν 1000 ευρω τα παντα όλα έτοιμα σπίτι σου. Τα 2.000 αντιτυπα πηγαιναν 1500 αν θυμαμαι καλα και γενικώς όσο ανεβαινει τοσο μικραίνει.

 

+1

Η μήτρα κοστίζει 300 Euros αλλά είναι δωρεάν για πάνω απο 1000 κομμάτια, και έτσι βγαίνει κάπου 1 Ευρώ το CD με τα πάντα όλα μέσα (ΦΠΑ, 4σέλιδο, Cd print κτλ). Η τιμή πέφτει για παραπάνω κομμάτια, αφού σου κάνει συνήθως καλύτερη προσφορά. (τυπώνουμε την Δευτέρα και το έχω πρόσφατο το θέμα)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου