Προς το περιεχόμενο

GUITAR RIG 4 for live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνώμη δικιά μου είναι ότι (βάση της εμπειρίας μου στα μαγαζιά της Αθήνας που έχω παίξει) με ένα software σαν το guitar rig ή το pod farm και ένα δικό σου μόνιτορ (για να μην πρήζεις τον ηχολήπτη ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ) θα έχεις ίσως ΠΟΛΥ καλύτερο ήχο από ότι με ενισχυτή κλπ...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως.

Αλλά ας σημειώσουμε ότι για να βγάλεις αυτόν τον καλό ήχο πρέπει να ρίξεις διάβασμα για το πρόγραμμα, την λογική των εφφέ κτλ.

Με άλλα λόγια πρέπει να κατέχεις ένα minimum τεχνικών γνώσεων.

Το λέω διότι δεν είναι αυτονόητο ότι όλοι έχουν όρεξη να ασχοληθούν με όλα αυτά.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ αρκεί να έχεις κάποιο midi foot controller ή το kontrol edition να μπορείς να λαϊβάρεις σαν άνθρωπος και να ελέγχεις τα εφέ σου.

 

Προσωπικά για ευκολία και peace of mind θα πήγαινα σε υλοποίηση τύπου pod x3 live. Λιγότερες δυνατότητες αλλά μεγαλύτερη ευκολία και αυτονομία ΙΜΗΟ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις ενα δοκιμαστικό σε κάποιο στούντιο με το λάπτοπ σου να συνδεθείς με το PA μέσα απ'την κονσόλα και να ακούσεις για να κρίνεις αν σου κάνει.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι ακριβώς με τι PA θα το χρησιμοποιείς.

Το μόνο πράγμα που με χαλάει όταν χρησιμοποιώ το GR είναι τα μόνιτορς από τα οποία το ακούω.

Αυτό όμως είναι κάτι που λύνεται (με σωστό PA).

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν δεν θελεις να κουβαλας λαπτοπ και καρτες ηχου, περνεις και ενα VST-player και το φορτωνεις εκει και ολα οκ. Αλλα αν σκασεις λευτα για να παιζεις σοφτγουεαρ, βαλε το revalver που εχει πολυ πιο φυσικο ηχο και πολλες περισοτερες παραμετρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα σε πιοτιτα ιχου δεν πασχι σε τιποτα

 

Απο τη στιγμη που ΑΥΤΟΣ

 

http://www.johnmclaughlin.com/

 

παιζει μονο με laptop & software

 

δεν νομιζω κανεις απο εμας να μπορει σοβαρα να ισχυρισθει οτι τα software δεν "παιζουν"... ;D & δεν εχουν "ποιοτητα" ηχου...

 

απλα μη περιμενεις να "γουσταρεις" εσυ (δηλ.πανω στη σκηνη) οσο θα γουσταρει ο κοσμος που θα ακουει απο το ΡΑ (αν βεβαια το ΡΑ ειναι καλο και ο ηχοληπτης καλος) .

 

Την "αισθηση" και τα κολπακια (feedback κτλ) του ενισχυτη δεν θα τα εχεις.

Απο την αλλη αν εχεις ενα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ μονιτορ και καλο ηχοληπτη μπορει και να γουσταρεις...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου