Προς το περιεχόμενο

DRUMS:Κούρδισμα ή πνίξιμο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Φίλοι μου,έχω την αίσθηση οτι τα ντράμς είναι το πιο κακοκουρδισμένο όργανο και γι αυτό το λόγο η πλειοψηφία των συναδέλφων τα πνίγει.Δεν συμφωνώ οτι το κούρδισμά τους είναι υποκειμενικό θέμα και οτι όπως σε όλα τα όργανα υπάρχουν κάποια πλαίσια και κάποιοι κανόνες μέσα στους οποίους κινούμεθα,οτι υπάρχει ένα  συγκεκριμένο πλαίσιο συχνοτήτων μέσα στο οποίο θα κυμανθεί το κούρδισμα κάθε ενός ξεχωριστού τομ.Θα ήθελα  να τοποθετηθείτε.

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πολλές επεξηγήσεις, γιατί υπάρχουν αρκετά σχετικά θρεντς: Κούρδισμα, ξανακούρδισμα και ακόμη περισσότερο (και καλύτερο) κούρδισμα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα υποστηριζω και εγω το κουρδισμα, ωστοσο πιστευω πως ο καθενας πρεπει να ψαξει να βρει "τον ηχο του" ειτε αυτος επιτυγχανεται με καλο κουρδισμα ειτε με καλο... πνιξιμο.

Γενικα παντως εχω προσεξει πως ενω μπορεις να βγαλεις εναν καλο ηχο με λιγο πνιξιμο, συνηθως με καλο κουρδισμα βγαζεις πολυ καλυτερο. Τα παντα ομως οπως λεω και παραπανω ειναι υποκειμενικα.

 

Οσον αφορα την ερωτηση σου για το πως κουρδιζεις, κανε μια αναζητηση εδω στο forum καθως και στο youtube (συγκεκριμενα στο youtube ψαξε τον Bob Gatzen).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις 2 περιπτώσεις τα τύμπανα πρέπει να ναι σωστά κουρδισμένα. Το αν και κατα πόσο θα τα ''πνίξεις'' εξαρτάται απο τον ήχο που θές να βγάλεις. Εγώ χρησημοποιώ το Drum Dial για κούρδισμα και έχω και πάνω στα τύμπανα τα remo rings ίσα ίσα για να κόβουν τη ''φασαρία''. Απο κεί κ πέρα ο καθένας με τα γούστα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Φίλοι μου,έχω την αίσθηση οτι τα ντράμς είναι το πιο κακοκουρδισμένο όργανο και γι αυτό το λόγο η πλειοψηφία των συναδέλφων τα πνίγει.Δεν συμφωνώ οτι το κούρδισμά τους είναι υποκειμενικό θέμα και οτι όπως σε όλα τα όργανα υπάρχουν κάποια πλαίσια και κάποιοι κανόνες μέσα στους οποίους κινούμεθα,οτι υπάρχει ένα  συγκεκριμένο πλαίσιο συχνοτήτων μέσα στο οποίο θα κυμανθεί το κούρδισμα κάθε ενός ξεχωριστού τομ.Θα ήθελα  να τοποθετηθείτε.

 

μμμ τα τυμπανα δεν γινεται να ειναι απο μονα τους κακοκουρδισμενα...για να κουρδιστουν πρεπει να μπει ανθρωπινο χερι...αρα ή ξερουμε ή δε ξερουμε να κουρδιζουμε...

 

αν και αυτο που εννοεις και μαλλον δε το διατυπωσες σωστα ειναι οτι τα τυμπανα ειναι ισως το πιο δυσκολοκουρδιστο οργανο...βεβαια αν δεις καποιον να κουρδιζει πιανο θα αλλαξεις γνωμη...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις 2 περιπτώσεις τα τύμπανα πρέπει να ναι σωστά κουρδισμένα. Το αν και κατα πόσο θα τα ''πνίξεις'' εξαρτάται απο τον ήχο που θές να βγάλεις. Εγώ χρησημοποιώ το Drum Dial για κούρδισμα και έχω και πάνω στα τύμπανα τα remo rings ίσα ίσα για να κόβουν τη ''φασαρία''. Απο κεί κ πέρα ο καθένας με τα γούστα του!

 

Tο drumdial δεν είναι για να σου κουρδιζει τα τυμπανα..το

drum dial είναι για να ανακαλεις το εκαστοτε κουρδισμα, κοινως να γλιτωνεις χρονο...

Το αυτι είναι ο καλυτερος οδηγος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο drumdial δεν είναι για να σου κουρδιζει τα τυμπανα..το

drum dial είναι για να ανακαλεις το εκαστοτε κουρδισμα, κοινως να γλιτωνεις χρονο...

Το αυτι είναι ο καλυτερος οδηγος...

 

 

+1000

πολυ χρησιμο εργαλειο βεβαια καλο ειναι να το εχουμε μονο και μονο για να φερνουμε το δερμα σε σωστο τεντωμα για την ''υγεια'' του δερματος πιο πολυ και μετα να κνουμε πινελιες με το αυτι μας!!

 

επισης οταν μαφλαρουμε ενα τυμπανο ειτε ειναι κασα και βαζουμε μεσα μια κουβερτα ειτε ειναι τομ και βαζουμε ενα ring ή moongel (υπαρχει και το μπλου-τακ δεν ειναι αναγκη να πληρωνουμε για moongel) το κανουμε για να κοψουμε τα overtones

 

το muffling δεν εχει καμια σχεση με το κουρδισμα

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σου δίνει ένα εύρος τιμών για το πού περίπου κουρδίζεται κάθε δέρμα κάνεις μερικές δοκιμές να δεις ποιός ήχος σου αρέσει και μετά το σημειώνεις σε ένα χαρτί και δεν ξανασχολείσαι ποτέ πια με το κούρδισμα.. Όποτε χάσει ξέρεις αμέσως που πρέπει να πάει τί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Το κούρδισμα του πιάνου δε το κάνει ο πιανίστας.Τώρα σε ότι αφορά τα τύμπανα είναι όντως εξαιρετικά δύσκολο.Ο Gatzen κουρδίζει μεν σε νότες συγκεκριμένες αλλά τα πνίγει ,κόβει πολλές αρμονικές.Κατα τα άλλα όλα αυτά τα πνιχτήρια <<mufflers>> καμία σχέση δεν έχουν με τονικότητες,είναι α-τονικότητες!

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου