Προς το περιεχόμενο

tech21 gt2 eliminate noise


morello

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχω πολυ καιρο το Gt2 και ειμαι πολυ ικανοποιοιμενος και πιστευω θα το εχουν και αλλοι απο εδω...το πεταλι βγαζει πολυ λιγο noise (φυσικο ειναι σαν πεταλι παραμορφωσης) αλλα στην ηχογραφηση οταν δεν πεζεις ακουγεται λιγο και ειναι εκνευριστικο...σε καμια περιπτωση δεν θελω noise gate...λοιπον εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ευκολο να το ανοιξεις και να το πειραξεις εσωτερικα και αυτος ο θορυβος φευγει τελειος...το εχουν κανει πολλοι και βρηκα και εναν ο οποιος εχει κανει και τρελες πατεντες το παλικερι με το συγκεκριμενο πεταλι (το εχει κανει σε εκδοση με Mid,και τωρα ετοιμαζει και εκδοση με λαμπα μεσα και κατι αλλα τρελα πειραματιζεται και με αλλα πεταλια οπως της boss κτλ)...που λετε του στειλα εμαιλ και μου απαντησε πολυ συντομα βεβαια αλλα δεν καταλαβα αυτα που ειπε μιας και ειμαι και ασχετος οσως αφορα τα πεταλακια το εσωτερικο τους...το εχει κανει κανεις να με βοηθησει?η εστω καποιος να ξερει πως γινεται?ευχαριστω...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο αλλά δεν έχω χρόνο να ψάξω αυτή τη στιγμή... :oops: Αν ποστάρεις αυτά που σου έγραψε ο τύπος θα σου πω ακριβώς τι πρέπει να κάνεις... 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος φιλε μακαρι να μπορεις να βοηθησεις το θεμα ειναι οτι ηθελα να βαλω και εδω αυτα που μου στειλε αλλα εσβησα καταλαθος το μηνυμα που μου στειλε... :-( ... παντως ηταν μια γραμμη μονο και ελεγε αποτι θυμαμαι να βαλω κατι καπου... :P ...help plz...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το βρηκα :-) ...

 

You might need to add pf caps here and there, don't remember where but if you do mods you know where, that's all I can say now.

 

ελπιζω να βοηθησει...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το βρηκα :-) ...

 

You might need to add pf caps here and there' date=' don't remember where but if you do mods you know where, that's all I can say now.

 

ελπιζω να βοηθησει...[/quote']

 

Εμ... δεν σου γράφει και τίποτα... :?

Με το pf μάλλον εννοεί pico farad, το οποίο είναι απλά μια μονάδα μέτρησης πυκνοτών...Τεσπα κάποια στιγμή θα ρίξω ενα μικρό search και θα σε ενημερώσω στο τι μπορείς να πειράξεις.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...

@Μπορεί να γίνει νέα και προσεχτική διάταξη των καλωδίων για να μην παρεμβάλλεται θόρυβος από τη γείωση.

@Να μπει ένας 47pf πυκνωτής μεταξύ του κυκλώματος και του tone control.

@Να τοποθετηθούν άλλα τρανζίστορ με λιγότερο gain.

 

Γενικά το πετάλι παίρνει πολλές μετατροπές...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να φιλτράρεις λίγο παραπάνω την τροφοδοσία βάζοντας έναν ΚΕΡΑΜΙΚΟ πυκνωτή 10n εκεί που το καλώδιο της τροφοδοσίας(θετικό) συναντάει την πλακέτα ,ενώνοντας το ένα ποδαράκι στα 9V και το άλλο στη γείωση και αμέσως μετά θα συνδέσεις σε σειρά μία αντίσταση ακριβείας(1/4W 1%) με τιμή 100 ή 220ohm.Έτσι θα αποτρέψεις τις υψηλές ραδιοσυχνότητες που εισχωρούν στην τροφοδοσία σου(ακόμα και αν χρησιμοποιείς μπαταρία) να εισχωρήσουν στο σήμα σου.Αυτός είναι ο κύριος λόγος (αν όλα τα άλλα έχουν σχεδιαστεί σωστά και η κιθάρα σου είναι σωστά θωρακισμένη) για τον θόρυβο που ακούμε όταν δεν παίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ και σε σενα φιλε...βεβαια οπως ειπα ειμαι ψιλοασχετος με αυτα οποτε αν μπορεις να στειλεις κανα πμ με πειρσσοτερες λεπτομερεις...αν ακι απο τι βλεπω λεπτομερεστατα τα λες...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου