Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για newbee κιθαρίστα. Αγορά κιθάρας.


NemOOO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά βοήθεια please...

 

Εγώ είμαι πληκτράς αλλά ο πατέρας στην ηλικία των 40κάτι άρχισε ακουστική κιθάρα και θέλει να αγοράσει ηλεκτρική κιθάρα τώρα....

 

Θέλει να χαλάσει κάποια (λιγα) χρήματα για μια κιθάρα που θα τον ικανοποιεί για κανένα τριάρι χρονια... Τι κιθάρα προτείνεται?

 

Any ideas?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες ότι ξέρεις για τα παρακάτω:

Τι θέλει να παίζει(τι μουσική του αρέσει), τι εννοείς λίγα χρήματα(πόσα?), αν έχει όρεξη να φτιαξει απο μέρη μία μόνος του, πόσο ελέυθερο χρόνο έχει(με λίγα λόγια αν θα ασχοληθεί), αν έχει ήδη ενισχυτή τι είναι, και αν σκοπεύει να τον αλλάξει.

 

Τέλος, ό,τι και να πάρει θα του μείνει σίγουρα πάνω απο 3 χρόνια, οπότε είναι καλό να δώσει κάτι παραπάνω, και μετά ας την πουλήσει αμα δεν τη θέλει πια.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα μια SQUIER stratocaster ή telecaster όπως πχ αυτές:

 

Κιθάρα 1

Κιθάρα 2

Κιθάρα 3.

 

ή γενικώς κοίτα εδώ

 

Θα δώσει λιγότερα από 300¤ και θα την έχει για πολλά περισσότερα χρόνια από 3...¶σε που θα μπορεί να παίξει ΟΤΙ είδος παίζεται με ηλεκτρική!!! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

epiphone G-400 την εχω και εγω και ειναι πολυ καλη για αρχη και μετα μπορεις να κανεις "πειραματα" που θα τα"αντεξει"!!!!!

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν arpegio...

 

Θέλει να παίζει συνοδεία σε κλασσικά rock κομμάτια (hardrock) και ίσως και κάποια έντεχνα-rock ελληνικά.... Ακόμα θέλει να χαλάσει γύρω στα 300Ε και όχι δεν έχει ενισχυτή....Δε νομίζω να σκοπεύει να την αλλάξει άμεσα και για το πόσο θα ασχολήθει δεν μπορώ να στο εγγυηθώ.... Τέλος δεν νομίζω να έχει της γνώσεις και την όρεξη να φτιάξει μια μόνος του....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει να παίζει συνοδεία σε κλασσικά rock κομμάτια (hardrock) και ίσως και κάποια έντεχνα-rock ελληνικά.... Ακόμα θέλει να χαλάσει γύρω στα 300Ε και όχι δεν έχει ενισχυτή....Δε νομίζω να σκοπεύει να την αλλάξει άμεσα και για το πόσο θα ασχολήθει δεν μπορώ να στο εγγυηθώ.... Τέλος δεν νομίζω να έχει της γνώσεις και την όρεξη να φτιάξει μια μόνος του....

 

SQUIER ΔΑΓΚΩΤΟ!!! :lol: :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά

αν θέλει να παίξει hard rock να πάρει οπωσδήποτε κιθάρα με humbucker στη γέφυρα τουλάχιστον.Εγώ θα πρότεινα μια φτηνή Ibanez χωρίς locking tremolo.Δεν έχω ψάξει τα μοντέλα αλλά στον thomann κάτι θα βρεί σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SQUIER ΔΑΓΚΩΤΟ!!! :lol: :lol:

 

ρε παιδια' date=' ας πουμε μια yamaha pacifica που εχει και διπλο μαγνητη στο bridge μηπως ειναι καλυτερη λυση απο μια squier?

ειχα την pacifica και την βρισκω ακρως ποιοτικοτρη απο οποια squier εχω πιασει στα χερια μου.

μιλαω γι αυτην, η οποια παρεπιπτοντως απο γερμανια κανει 219 ευρω.

 

[img']http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/mechmg93/yamaha_pacifica_112mxyns_pimx_124030.jpg[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια' date=' ας πουμε μια yamaha pacifica που εχει και διπλο μαγνητη στο bridge μηπως ειναι καλυτερη λυση απο μια squier?

ειχα την pacifica και την βρισκω ακρως ποιοτικοτρη απο οποια squier εχω πιασει στα χερια μου.

μιλαω γι αυτην, η οποια παρεπιπτοντως απο γερμανια κανει 219 ευρω.

 

[/quote']

Συμφωνώ...τις είχα ξεχάσει τις yamaha.Όντως πολύ καλές για τα λεφτά τους όπως επίσης και οι cort.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αν θέλει σώνει και καλά humbucker παίρνει αυτό το κουκλί:

fender_squier_affinity_fat_strat_rwmr_pimx_175629.jpg

που έχει και το υπέροχο Candy Apple χρώμα με 159¤.

 

Για τις Pacifica δεν έχω άποψη (πέραν του ότι δε μου αρέσει αισθητικά, όπως άλλωστε όλες οι "wannabe" strat)...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου