Προς το περιεχόμενο

Les paul - Strat μπορούμε και τα 2



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουτε εγω αντιμετωπιζω καποιο ιδιαιτερο προβλημα απο την μια στην αλλη...Η μονη κιθαρα που δυσκολευτηκα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ειναι η sg....Εχω την αισθηση οτι ενω το αριστερο μου χερι βρισκεται πχ στο 5 ταστο το χερι μου ειναι στο 3το.....  :-\ :-\

Χανιά....

Charvel Model 4 '88 - Prs tremonti Se

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ουτε εγω αντιμετωπιζω καποιο ιδιαιτερο προβλημα απο την μια στην αλλη...Η μονη κιθαρα που δυσκολευτηκα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ειναι η sg....Εχω την αισθηση οτι ενω το αριστερο μου χερι βρισκεται πχ στο 5 ταστο το χερι μου ειναι στο 3το.....  :-\ :-\

 

Το εχω παθει κ εγω αυτο πριν απο καμια ωρα περιπου με sg! ετσι οπως καθεσαι κ κρατας την οποιαδηποτε κιθαρα, συνηθως κατω απο το σαγονι σου θα βρισκεσαι περιπου στο 12ο ταστο, ενω με την sg εισαι στο 20ο!

Το σχεδιο του σωματος ευθυνεται για αυτο εκει που ακουμπας το γονατο.

Οπως κ οταν παιζεις με καμια jackson rr! Νομιζεις οτι το μανικι ειναι τεραστιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η ψηφοφορια θα επρεπε να απευθυνεται σε μεταλ στυλ παιξιματος κ οχι κατι αλλο. Γιατι απ'οτι καταλαβα οι περισσοτεροι αντιμετωπιζουν προβλημα σε αυτο το ειδος μουσικης οσον αφορα τα γρηγορα μεταλλιαρικα downstrokes κ σε ποια κιθαρα τους βολευει καλυτερα.

 

Αν πχ με ρωτησεις σε ποια απο τις 2 βολευομαι καλυτερα χωρις metal παιξιμο με γρηγορα downstrokes, τοτε χαλαρα θα σου απαντησω οτι μπορω να παιξω κ με τις 2 ανετα.

Οποτε αν οντως ισχυει πως υπαρχει ενας σεβαστος αριθμος ατομων ο οποιος δεν μπορει να παιξει μεταλ σε πχ μια les paul. Toτε η ψηφοφορια βγαινει λανθασμενη γιατι μπορει απο τους 50 που ψηφισαν "ναι ανετα" οι 40 να μην παιζουν μεταλ!

Μια γνωμη ειναι κ αυτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λογική των απαντησεων ειναι

αν παιζεις τα παντα (που παιζεις) και με τις δυο βάζεις το πρωτο

σε μικροτερο βαθμο το δευτερο

και παει λεγοντας

 

αν παιζεις τα πάντα και με τις δυο εκτος απο metal βάλε από το 3 ,4, 5

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λογική των απαντησεων ειναι

αν παιζεις τα παντα (που παιζεις) και με τις δυο βάζεις το πρωτο

σε μικροτερο βαθμο το δευτερο

και παει λεγοντας

 

αν παιζεις τα πάντα και με τις δυο εκτος απο metal βάλε από το 3 ,4, 5

 

Δεν φαινεται κ τοσο ξεκαθαρο ομως.. Ο αλλος δεν θα κατσει να σκεφτει οτι πχ "εχω παιξει μεταλ με αυτες τις 2?? μμμ μαλλον οχι.." κ θα βγει ψιλοπεριεργο αποτελεσμα ψηφοφοριας.

Κανε κ μια 2η ψηφοφορια που να λεει σε ποιο ειδος μουσικης σας δυσκολευει η εναλλαγη απο strat σε les paul κ ουτω καθ εξης κ δες τα αποτελεσματα εκει πρωτα κ ξαναθεσε αυτην την ψηφοφορια.

Αν σου απαντησουν το 90% οτι στο μεταλ εχουμε προβλημα τοτε καταλαβαινεις πως αν κ αυτα τα ατομα ψηφιζαν σε αυτην την ψηφοφορια το αποτελεσμα θα ηταν αρκετα διαφορετικο.

 

Η μπορεις απλα να την παραλλαξεις λιγο στην περιγραφη λεγοντας πως ενας σεβαστος αριθμος ατομων εχει παλιοτερα σχολιασει πως η εναλλαγη μεταξυ αυτων των 2 κιθαρων τον δυσκολεψε στο μεταλ παιξιμο λογω της διαφορας των 2 γεφυρων ανα μεταξυ τους στο υψος.

Που αν τσεκαρεις πολλα σχολια μονο αυτοι εχουν προβλημα κ μονο επειδη η les paul εχει πολυ ψηλη γεφυρα με αποτελεσμα να μην βολευει σε γρηγορα μεταλ παιξιματα.

Αν η κιθαρα βολευει σε ολα τα αλλα ειδη εξισου καλα με μια στρατ τοτε καλο θα ηταν να αναθεωρησεις αυτην ψηφοφορια κ να την παραλλαξεις προσθετοντας τα παραπανω σχολια.

Εχω αυτην την εντυπωση.. δεν σημαινει οτι ειμαι κ σωστος απλα τσεκαρε το λιγο.

 

Εγω δεν εχω προβλημα να παιξω με les paul, αλλα οταν προκειται για ταχυτητα σε μεταλ σε δυσκολευει αφανταστα! παιζεις 20-40bpm πιο αργα απο οποιαδηποτε κιθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζα με LP και όταν πήρα Στράτ πίστεψα ότι θα με βόλευε πιο πολύ στο παίξιμο...

 

Τελικά δεν ισχυσε κάτι τέτοιο, και οι 2 με βολεύουν το ίδιο.

 

Την πραγματική διαφορά σε παίξιμο την καταλαβαίνω στις πιο μεταγενέστερες κιθάρες (ibanez κτλ) λόγω πιο εύκολης πρόσβασης στα τελευταία τάστα.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου