Προς το περιεχόμενο

Attenuator Και Πεταλιερα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum και σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να ζητήσω βοήθεια από εσάς μιας και γνωρίζετε περισσότερα πράγματα από εμένα.

Με την βοήθεια πολλών θεμάτων από εδώ αποφάσισα να αγοράσω καινούργιο εξοπλισμό και τώρα είμαι ευτυχής κάτοχος μιας gibson Les paul και ενός super ουαου ενισχυτή VHT sig x. Το θέμα είναι ότι εδώ και τόσο καιρό δεν μπόρω να ευχαριστηθώ τον ενισχυτή καθώς είναι αρκετά δυνάτος για σπίτι. Σάφως το ήξερα από την αρχή αλλά τι να κάνω....   ::) δεν μπόρεσα να αντισταθώ και τσουπ το αγόρασα. :D

Όποτε και αποφάσισα πως θα πρέπει να αγοράσω ένα attenuator απλά είμαι λίγο άσχετος σε αυτό το θέμα καθώς δεν γνωρίζω τι είναι κάλο, τι να προσέξω και πως να το συνδέσω. Για το τελευταίο θα το βρούμε στην πορεία αλλά για το ποιό είναι το καλύτερο το αφήνω στους έμπειρους του είδους.

Τελευταία έρχεται η πεταλιέρα. Είμαι ανάμεσα σε αρκέτες από τις οποίες καλύτερες θεωρώ Digitech Rp1000 TC Nova System ή G-MAJOR 2 με BEHRINGER FCB ,ZOOM G 9.2TT ,VOX TONELAB LE. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι τα έφε.

Ο λόγος που παίρνω πεταλιέρα και όχι πεταλακια είναι επείδη θέλω να πειραματιστώ με πολλούς ήχους και συνδυασμούς.

Το ποσό κειμενεται 800 - 1000 ευρω.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον φίλε pinhead. Για attenuator έκανα μία αναζήτηση. Δεν θα έλεγα ότι με ικανοποίησαν πολύ οι απαντήσεις αλλά από ότι κατάλαβα θα πάω σε faustine μιας και φαίνεται το πιο καλό. Τώρα αν το είχε και κάποιος να μου πει με σιγουριά ακόμα καλύτερα. Το μόνο μείον είναι ότι πρέπει να το παραγγέιλω από αμερική συν την αναμονή. Απλά έψαχνα κάτι στα γρήγορα από ευρώπη αλλά δεν υπάρχει κάτι. Τώρα είναι ασφάλες αυτό ή να το αποφύγω; Για την πεταλιέρα δεν ξέρω τι ακούγεται πιο φυσικό σε λαμπάτο για αυτό ρώτησα. Αν μπορεί κάποιος να μου πει θα ήταν ωραία. Δεν θέλω κάτι πολύ ψηφιακό αλλά τείνω προς την tc g-major ή την rp1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου αντί για το Faustine θα έπαιρνα με τα ίδια χρήματα, έναν μικρότερο ενισχυτή για τις στιγμές που δεν μπορείς να παίζεις δυνατά!  ;)

 

Για "πεταλιέρα", από ό,τι λένε και αρκετοί συμφορουμίτες, Tonelab. Περίμενε να σου απαντήσουν και οι κάτοχοι.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και βλεπω πως εχεις στο παιχνιδι τα μαραφετια της τισι ελεκτρονιξ, να σου πω οτι η πεταλιερα της ειναι τρομερη και σε ποιοτητα ηχων, και σε ποιοτητα κατασκευης, αλλα ειναι και αφανταστα μελετημενη για να εξυπηρετει ακομα και τον πιο δυσκολο χρηστη!

αφου ειναι μεσα στο μπατζετ σου, γκοου φορ ιτ! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το αλλο πάρε μια line6 m13.

 

+1

 

και εμενα με ενδιεφεραν τα πολλα και διαφορα εφε γιαυτο και απο τοτε που την εχω ειμαι πανευτυχης..αυτο το μηχανημα εχει οοοτι θες απο εφε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως η m13 με την TL έχουν αρκετές διαφορές σαν φιλοσοφία και χρηστικότητα, γιαυτό ειδικά για την επιλογή πεταλιέρας ίσως θα πρέπει να γράψεις με λεπτομερεια τις απαιτήσεις σου

 

προσωπικά την M13 δε θα την χαρακτήριζα καν ως "πεταλιέρα", με την έννοια του όρου που έχουμε συνηθίσει να χρησιμοποιοούμε πιο παλιά

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου εχεις κεφαλι τετοιου βεληνεκους και σε ενδιαφερουν μονο τα εφφε...τοτε θα σου προτεινα σε οικονομικη λυση το g-major 2 και σε κατι πιο ακριβο το g-system...τα digitech ειναι καλα για χρηστες που βαριουνται το πολυ ψαξιμο σαν εμενα...τουλαχιστον υποσχονται οτι δε θα σου αλειωσουν το τονο του set up σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου