Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνήτη σε squier bullet strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συνφορουμιτες ,

καταρχάς χρονιά πολλά , μέρες που είναι :P.

λοιπόν μιας και έχω κιθάρα με floyd rose (schecter damien special FR ) προέκυψε η ανάγκη για δεύτερή κιθάρα . Η άλλη μου κιθάρα (squier bullet strat SSS) είναι πλήρως ακατάλληλη για την μουσική που παίζω ( thrash-heavy-death metal , metalcore , hard rock κτλπ )  οπότε άρχισα να ψάχνομαι για αλλαγή στους μαγνήτες . μετά από πολύ ψάξιμο στο google ανακάλυψα ότι η κιθάρα μου είναι σκαμμένη για να χωράει έναν humbucker στην bridge θέση . Έτσι ανακάλυψα αυτό το σετακι : http://www.thomann.de/gr/emg_kh20.htm και μιας και δεν έχω ξανατοποθετησει μαγνήτες μου φαίνεται ενδιαφέρον . τώρα η ερώτηση μου είναι αξίζει να βάλω μαγνήτες σε τόσο φθηνή κιθάρα ? Θα έχω το αποτέλεσμά που θέλω ? Έχει κάνεις άλλος βάλει active μαγνήτες σε στρατ τύπου κιθάρα ? Έχει χώρο κάτω από το pickguard για μπαταρία ?               

Schecter Damien Special FR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου!!

 

Λοιπον θα σου πω τι ειχα κανει εγω στη δικια μου Squier Bullet Strat, και τελικα πηγε παρα πολυ καλα!!Η μουσικη που ηθελα να παιξω (τοτε), ηταν παρομοια μ'αυτη που αναφερεις εσυ αγαπητε Synyster. Εγω λοιπον εβαλα τον Seymour Duncan Hot Rails στην bridge θεση, ειναι ουσιαστικα humbucker μαγνητης σε μεγεθος μονου, και επειδη την ηθελα και για σολακια εβαλα και εναν DiMarzio Yngwie Malmsteen ο οποιος εχει παρα πολυ καθαρο ηχο, πραγματικα παρα πολυ!!

 

Mε τον Hot Rails, με τον οποιο επαιζα και περισσοτερο, ειχα τρελαθει πραγματικα!!Θα ακουσεις, με τον αναλογο εξοπλισμο βεβαια, αυτο που ελεγα εγω ΤΟΥΜΠΑΝΟ distortion ;D!!Kαι αν αυτη η κιθαρα δεν ειχε καποια "κατασκευαστικα" προβληματα, απο θεμα ηχου δεν θα την αλλαζα με τιποτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόσφατα στη δικιά μου έβαλα, 1 rockfield mafia bridge, 1 rockfield swc neck και έναν tesla vr-1 middle. Αν θες τσέκαρε το σετάκι mafia ή fatass για το style που θες. Πάντως οι emg μαγνήτες είναι ενεργοί και να χεις υπόψειν ότι θα χρειαστεί σκάψιμο για να χωρέσει η μπαταρία

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω για μια σχετικα low budget μαρκα με πολυ καλη αποδοση θα σου πρωτεινα τους μαγνητες της ROCKFIELD,τωρα η επιλογη για συγκεκριμενο μοντελο ειναι δικια σου

καλη τυχη και καλα παιξιματα !!!

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . Αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις ακόμα

α) o rockfield fat ass είναι passive ?

β) έχει χώρο η κιθάρα για μπαταρία σε περίπτωση που επιλέξω active , η το σκάψιμο είναι αναπόφευκτο ? 

γ)

Εγώ πρόσφατα στη δικιά μου έβαλα, 1 rockfield mafia bridge, 1 rockfield swc neck

χωράει διπλός και στην neck θέση ?

 

πολλά λεφτα πας να δωσεις μου φαινεται

 

λες ?  :-\

Schecter Damien Special FR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα δωσεις 215€ για μαγνητες της bullet δεν ειναι πολλά λεφτά?

 

κρατας αυτά - πουλας την Bullet και παιρνεις μια άλλη κιθάρα.

 

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε εδω και μην δωσεις φράγκα παρα μονο για τον bridge...

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176220.0

http://www.seymourduncan.com/products/electric/stratocaster/cutting-edge/hot_rails_for_s/

αυτον προτείνεις δηλαδή  ?

Schecter Damien Special FR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . Αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις ακόμα

α) o rockfield fat ass είναι passive ?

β) έχει χώρο η κιθάρα για μπαταρία σε περίπτωση που επιλέξω active , η το σκάψιμο είναι αναπόφευκτο ?  

γ)  χωράει διπλός και στην neck θέση ?

λες ?  :-\

 

Ναι οι fatass είναι passive μαγνήτες και ναί για την μπαταρία το σκάψιμο είναι αναπόφευκτο. Εγώ έχω bullet strat και έχει θέση για διπλό μαγνήτη και στη neck θέση. Τώρα για καλό και για κακό τσέκαρε και συ τη δικιά σου. Αν θες τσέκαρε εδώ και τα κλιπάκια απο fatass http://www.rockfieldpickups.com/fat_ass.html

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου