Προς το περιεχόμενο

κεφαλη και καμπινα η combo;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα συμφορουμητες θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας για αλλη μια φορα στην επιλογη ενος combo ενισχυτη η μιας κεφαλης με καμπινα. Τι αξιζει περισσοτερο ,στο θεμα ποιοτητας ηχου ,στο θεμα χρηματων και μεταφορας;( μιλαω για υβρηδικους και λαμπατους ενισχητες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπερα συμφορουμητες θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας για αλλη μια φορα στην επιλογη ενος combo ενισχυτη η μιας κεφαλης με καμπινα. Τι αξιζει περισσοτερο ,στο θεμα ποιοτητας ηχου ,στο θεμα χρηματων και μεταφορας;( μιλαω για υβρηδικους και λαμπατους ενισχητες)

Και οι δυο επιλογες ειναι εξισου καλες,

αναλογως ποσα θα "σκασεις" για αγορα..

εχεις μπαντα;

το θες μονο για σπιτι;

θες να το κουβαλας για να παιζεις με φιλους;

θες να ειναι μεγαλο για να γεμιζει το ματι;;;;παιζει και αυτο..

κανεις live;;

τι γουσταρεις να παιζεις και τι gear εχεις;;;

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα συμφορουμητες θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας για αλλη μια φορα στην επιλογη ενος combo ενισχυτη η μιας κεφαλης με καμπινα. Τι αξιζει περισσοτερο ,στο θεμα ποιοτητας ηχου ,στο θεμα χρηματων και μεταφορας;( μιλαω για υβρηδικους και λαμπατους ενισχητες)

Όσο αφορά την ποιότητα ήχου...αν πάρεις έναν combo ή πάρεις τον ίδιο σε κεφάλι και με την ίδια καμπίνα δεν θα έχει διαφορά.Απλά θα τον πληρώσεις ακριβότερα.

Όσο για τα χρήματα πάντα θα συμφέρει καλύτερα ένας combo (για ίδους ενισχυτές μιλάμε).

Όσο αφορά την μεταφορά πάντα το κεφάλι-καμπινα είναι πιο βολικό.

Τα βασικά μειονεκτήματα ενός combo είναι η μεταφορά και οι λιγότερες δυνατότητες πχ μεγάλες-μικρές-ανοιχτές-κλειστές-φθηνές-ακριβές και γενικά οτιδήποτε τύπου καμπίνα θες.Αν μπορείς οικονομικά παίρνεις κεφάλι.Δεν είναι τεράστιες οι χρηματικές διαφορές τους αλλά σίγουρα είναι ένα σεβαστό ποσό.Προσωπικά προτιμώ κεφάλι καμπίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το κουβάλημα που αν και δεν το σκεφτόμαστε αρχικά είναι πολύ σημαντικός παράγοντας, υπάρχουν και κάποιοι άλλοι παράγοντες που δικαιολογούν το επιπλέον έξοδο κεφαλής/καμπίνας:

 

1. Η κεφαλή και η καμπίνα έχουν καλύτερη μεταπωλητική αξία (και οι δύο ξεχωριστά, ή μαζί)

 

2. Εϊναι ανεξάρτητες μεταξύ τους, και παρέχουν ιδιαίτερη ευελιξία ώστε μπορείς να κρατήσεις τον ενισχυτή που σου αρέσει και να αλλάξεις καμπίνα, ή να κρατήσεις την καμπίνα που σου αρέσει και να αλλάξεις τον ενισχυτή

 

3. Με την ίδια καμπίνα (που ξέρεις τον ήχο της) μπορείς να ακούσεις και να εκτιμήσεις διαφορετικούς ενισχυτές και την ιδιαίτερη χροιά τους

 

4. Οι λάμπες του ενισχυτή σε combo καταπονούνται από τον ήχο του μεγαφώνου (που είναι ακριβώς πλάι) και δημιουργούν προβλήματα γρηγορότερα από αυτές των κεφαλών

 

5. Μία καμπίνα (που προσφέρει αυτη την λειτουργία) μπορεί να ανοίξει αν θελήσεις το πίσω της μέρος, ένας combo σπάνια μπορεί να κλείσει.

 

6. Μπορείς σε live να έχεις τον ενισχυτή κοντά σου (για να ρυθμίζεις καλύτερα) και την καμπίνα σε κάποιο άλλο, πιο κατάλληλο ίσως σημείο

 

7. Μπορείς να πάρεις πάντα μίαα κόμα καμπίνα για τον ενισχυτή σου, ακόμα και με άλλο μεγάφωνο και να τις συνδυάσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω blues/rock κυριως. Παιζω με φιλους και θα ηθελα να εχω κατι για προβες και live γιατι ποτε δεν ξερεις. Το budjet φτανει μεχρι 250-300. Πεταλακια δεν εχω δεν τα χρειαζομαι κιολας μονο ενα φθηνο wah και εχω μια ibanez rg 320 fm.Οσο γαι το κουβαλημα και το μεγεθος ειναι το τελευταιο μου με ενδιαφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λίγο off-topic αλλά νομίζω οτι η (όποια πιθανή) απάντηση ταιριάζει στην ερώτηση.

Έχω εμπειρία μόνο απο compbo και κουβάλημα για "αρκετά" live, ή τουλάχιστον 1 - 2 φορές κάθε βδομάδα για 2 - 3 σαιζόν.

Δεν μπορώ λοιπόν να καταλάβω γιατί τα 2 κομμάτια (κεφαλή - καμπίνα) είναι πιο βολικά απο το ένα (όπως γενικά ακούγεται). Στο δικό μου μυαλό έχεις να κουβαλήσεις 2 πράγματα αντί ενός! και σίγουρα δεν γίνεται με μια διαδρομή...

Θεωρώντας πάντα οτι δεν θα πας να παίξεις με την όποια καμπίνα βρεθεί γιατί έτσι ακυρώνεις ηχητικά τον ενισχυτή σου συνήθως... Είναι κάτι που μου διαφεύγει  ???

 

P.S. χωρίς να θέλω να ακυρώσω άλλα καλά του συνδυασμού κεφαλής - καμίνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ απλό γιατί είναι καλύτερο στο κουβάλημα, διότι είναι άλλο να βάζεις/βγάζεις από το πορτ μπαγκάζ και να κουβαλάς δύο πράγματα των πχ 15-20 κιλών ένα-ένα, παρά ένα πράγμα των 35 κιλών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου