Προς το περιεχόμενο

κεφαλη και καμπινα η combo;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολύ απλό γιατί είναι καλύτερο στο κουβάλημα, διότι είναι άλλο να βάζεις/βγάζεις από το πορτ μπαγκάζ και να κουβαλάς δύο πράγματα των πχ 15-20 κιλών ένα-ένα, παρά ένα πράγμα των 35 κιλών.

Εκτός αν έχεις ένα μαϊτζέβελο combo σε βάρος και διαστάσεις, οπότε τα έχεις όλα. Ξέρω κάποιες περιπτώσεις combo (π.χ. Koch Studiotone) που μεταφέρονται ακόμη και με μηχανάκι, αλλά είναι ακριβότερες από το budget του op.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιδιά συμφωνώ με το συνδυασμό κεφάλι καμπίνα έναντι του combo, αλλα να θυμίσω οτι πολλοί combo διαθέτουν πραγματικό spring reverb έναντι Dsp. Επίσης ακομα και στον combo μπορω να παίξω είτε με το δικο του ηχεία είτε να το συνδέσω σε άλλες καμπίνες, ακομα και δυο ταυτόχρονα, όπως ακριβώς και στο κεφάλι. Προσωπικά έχω βγει σε λαιβ χρησιμοποιώντας τον combo ως προσωπικό μονιτορ και μια δεύτερη καμπίνα 412 που έπαιρνε ο ήχοληπτης. Απλα κατα τη γνώμη μου το  combo απευθύνεται σε ανθρώπους που θέλουν μεταφορά του ήχου τους εύκολα. Αυτο συνεπάγεται 10αρια ηχεία η τουλάχιστον 1 12αρι.

"If I didn't build my own amps - I'd be playing a Cornford."

Mark Cameron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθέσω ότι η ερώτηση είναι :

να έχω στην κατοχή μου κεφαλή ενισχυτή κιθάρας και καμπίνα (πχ 2χ12) του κατασκευαστή Superguitar model touban ή Superguitar model comboban  με 2χ12  μεγάφωνα ;

 

Σε αυτή την περίπτωση τα 35 κιλά ναι μοιράζονται καλύτερα σε 20 και 15 ή 17 και 18. Είναι όμως χρονοβόρο το κουβάλημα άνοιξε κλείσε. Μιλάω για ατομική μεταφορά πάντα. Αν κουβαλάνε πολλοί είναι αλλιώς.

 

 

να έχω στην κατοχή μου κεφαλή ενισχυτή κιθάρας και καμπίνα (πχ 2χ12) του κατασκευαστή Superguitar model touban ή combo του κατασκευαστή Electric guitar grand master  με 8" μεγάφωνo ;

 

σε αυτή την περίπτωση ναι ο κόμβος είναι πιο μανιτζέβελος. Ακούγεται όμως κοντά στα θηρία κεφάλια που κυκλοφορούν πόσο όγκο να βγάλει ένα ταπεινό οχταράκι ;

 

Εγώ δυστυχώς (για το πορτοφόλι μου) έχω καταλήξει σε κεφάλι-καμπίνα μόνιμη εγκατάσταση studio για πρόβες-live. Κόμπο στο σπίτι που τον μεταφέρω. Αλλά έχω και έξτρα καμπίνα συνδεμένη στο σπίτι να είναι κάπως κοντά στον όγκο που μου δίνουν τα 2 δωδεκάιντσα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα νομιζω οτι δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευχαριστηση απο το να παιζεις live!!

Η αισθηση ειναι απιστευτη..

Το κουβαλημα ειναι το τελευταιο που πρεπει να σκεφτει κανεις..

Ο τραγουδιστης τι θα κανει;;;θα λεει ευχαριστω;;

head 100αρι...και καμπινα οσο πιο βαρια τοσο πιο καλα..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα νομιζω οτι δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευχαριστηση απο το να παιζεις live!!

Η αισθηση ειναι απιστευτη..

Το κουβαλημα ειναι το τελευταιο που πρεπει να σκεφτει κανεις..

Ο τραγουδιστης τι θα κανει;;;θα λεει ευχαριστω;;

 

Αντε το πριν εν μερει να το καταλαβω, εχεις την...καψα του live και δεν μασας τιποτα (κακως βεβαιως, δεν παιζουμε με την μεση μας). Μετα το live ομως τι γινεται αρχηγε μου? Που οπως και να το κανουμε εχεις καταπονηθει απο την ορθοστασια και το βαρος του οργανου στην πλατη σου για καποιες ωρες??

 

 

head 100αρι...και καμπινα οσο πιο βαρια τοσο πιο καλα..

 

Θα συμφωνησω μαζι σου με την υποσημειωση οτι αυτο ισχυει για συγκεκριμενα ειδη μουσικης και δεν ειναι γενικος κανονας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να απαντησω και στη ερωτηση, προσωπικα θεωρω εναν 1x12 combo την βελτιστη λυση για να εχεις ευκολα παντου και παντα τον ηχο σου (μιλωντας για ενισχυτες παντα, αν παμε σε modelling/direct λυσεις αλλαζει το θεμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω μαζι σου με την υποσημειωση οτι αυτο ισχυει για συγκεκριμενα ειδη μουσικης και δεν ειναι γενικος κανονας.

 

 

 

Εγω πιστευω οτι αυτο ισχυει για ολα ειδη μουσικης.Ειτε παιζεις pop ειτε ακραιο μεταλ.

Δεν θα εβγαινες με 20αρι combo να παιξεις στο υπαιθρο!!!σε μαγαζακι με 30 ατομα..ναι.

Η 4χ12 σου δινει αλλη αισθηση και διαφορετικο παιξιμο,οπως και ο μεγαλος ενισχυτης.

Για αυτο οι περισσοτεροι κιθαριστες στο σπιτι νιωθωνε βιρτουοζοι και οταν παιζουν με μεγαλους ενισχυτες χανουνε την γη κατω απο ποδια.

Παντα φιλικα,εκφραζω την αποψη μου και καποιοι θα με θεωρουν σιγορα λαθος.

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No worries, δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης. :)

 

Η 4χ12 σου δινει αλλη αισθηση και διαφορετικο παιξιμο,οπως και ο μεγαλος ενισχυτης.

 

100% μαζι σου σε αυτο, δεν ειναι ομως παντα θεμιτη αυτη η αισθηση που σου δινει μια κλειστη 4x12 καμπινα.  ;)

 

 

Για αυτο οι περισσοτεροι κιθαριστες στο σπιτι νιωθωνε βιρτουοζοι και οταν παιζουν με μεγαλους ενισχυτες χανουνε την γη κατω απο ποδια.

 

Ομολογω οτι αγνοω αυτο το φαινομενο. Ειχα την εντυπωση οτι ψυχολογικα και μονο ο μεσος κιθαριστας θα την βρισκει περισσοτερο σε μεγαλο ενισχυτη (συγκαταλεγω και τον εαυτο μου σε αυτη την κατηγορια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε stavrilian και εγω στην ιδια κατηγορια ανηκω.

Φυσικα και υπαρχουν και κτηνη combo στυλ fender και boogie..

Εγω ειχα τον f-100 (boogie 2x12 combo) αλλα δεν με βολεψε καθολου,ετσι αναγκαστηκα και το εκανα κεφαλη.Αυτην την στιγμη εχω τον dual.

To καλο με τα heads ειναι οτι δεν χρειαζεται να κουβαλας και την καμπινα σου συνεχεια.

Στα περισσοτερα μαγαζια-clubs ολο και καποια ξεχασμενη marshall υπαρχει.Οποτε κουμπωνεις και παιζεις.Φυσικα και η επιλογη combo ειναι πολυ καλη απο πλευρας "ανεσης".Ο κιθαριστας δεν μπαινει στην διαδικασια κουβαληματος και και και...Τωρα ο καθενας μας απαιτει διαφορετικα πραγματα οποτε επιλεγει και παιρνει.Προσωπικα το πιο κτηνος combo που εχω ακουσει ειναι ο studio caliber της boogie,22 watt παρακαλω.Με καμπινα ..θανατος.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουβαλημα ειναι το τελευταιο που πρεπει να σκεφτει κανεις..

Ο τραγουδιστης τι θα κανει;;;θα λεει ευχαριστω;;

head 100αρι...και καμπινα οσο πιο βαρια τοσο πιο καλα..

Από αυτό συμπεραίνω ότι είσαι νέος. Δεν ξέρω κανέναν άνω των 35-40 που να θέλει να κουβαλάει κεφάλι και κόμπο από 50 κιλά έκαστο. Και οι αγγελίες είναι γεμάτες από κτηνώδη μηχανήματα που δεν κουβαλιούνται. Κάποτε τα παίρναμε για την κ@βλα, αλλά σήμερα ελάχιστοι από τους αναγνώστες θα κληθούν να παίξουν με 100ρη ενισχυτή σε αρένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου