Προς το περιεχόμενο

Η γνώμη σας και η βοήθεια σας Pearl Session series


pk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πολύ γρήγορα αν θέλεις μπες στο site που προτείνει ο fleamail. Θα βρείς ένα ένα το τι κάνει το κάθε δέρμα. Βέβαια, θα τα δεις ως συμβουλές και δεν σημαίνει πως πρέπει να τα υοθετήσεις, αλλά είναι καλή αρχή. Εκεί θα βρεις και άλλα πολλά χρήσιμα πράγματα. Σε γενικές γραμμές όμως, όσο ποιο λεπτότερα δέρματα χρησιμοποιείς τόσο ποιο καθαρό ήχο θα πάρεις αλλά θα έχεις περισσότερες ανεπιθύμητες νότες ή αρμονικές να παράγονται από τα τύμπανά σου. Επίσης θα τονίζεται καλλίτερα το παίξιμο, αλλά θα κούγονται καθαρά τα χτυπήματα και τα λάθη σου. Αυτά τα προτείνω για εξάσκηση. Τώρα αν θέλεις ποιο μουφαρισμένο ήχο, δηλαδή ποιο στακάτο, χωρίς αρμονικές (και από εδώ αρχίζει ο ροκ ήχος), όσο ποιο χοντρά δέρματα πάρεις τόσο ποιο πολύ θα λάβεις αυτό το αποτέλεσμα. Θα χάσεις όμως λεπτομέρειες στο παίξιμο. Πολλά χτυπήματα, ίσως π.χ. τα ποιο αδύναμα δεν θα ακούγονται. Αν δεν είσαι δυνατός και σταθερός θα δυσκολευτείς. Τον ήχο των sabbath, zeppelin ή purple, δεν θα τον πετύχεις. Αποκλείεται σε μια ακουστική ντραμς στο δικό σου χώρο να βγάλεις τέτοιο ήχο που έχει βγει από studio. Το να φτιάξεις ένα καλό ροκ ήχο ναι, αλλά τον κάθε ήχο για το κάθε group, όχι. Μην σε απογοητεύει. Δεν είναι λάθος και δεν συμβαίνει κάτι περίεργο. Όταν με ρωτάγανε ποιο ντραμερ έχεις σαν είδωλο, απαντούσα εμένα. Τι θέλω να πω: Αυτή η φαινομενικά εγωιστική απάντηση, μάλλον το αντίθετο ήθελε να δηλώσει. Προσπαθούσα πάντα να πετύχω το δικό μου στυλ καιτη δική μου πρόοδο πάνω στη ντραμς. Το κατάφερα μετά από χρόνια και είμαι υπερήφανος γι΄αυτό. Όταν ζητάνε να παίξω κάπου, με ζητάνε γιατί παίζω με το δικό μου στυλ που αρέσει στα άλλα μέλη της μπάντας. Αφού δεις και καταλήξεις τι ταιριάζει στα δικά σου τύμπανα, που από τα στοιχεία που έχεις δώσει αυτά τα "ξύλα" μάλλον θα δώσουν τα μέγιστα με ένα όχι τόσο μουφαρισμένο δέρμα, κάθησε ένα βράδυ στο θρόνο σου, χαμήλωσε τα φώτα και κοίτα τα τύμπανα σου χώρίς να παίξεις, όπως θα κοίταγες την αγαπημένη σου. Χωρίς πλάκα με αυτό το χαζορομαντικό τρόπο, θα ανακαλύψεις πως θ΄αρχίσει να σου μιλάει. Θα σου δείξει το χαρακτήρα της και από μόνη θα σε κατευθύνει στο σιωπηλό της ήχο. Μήπως μέσα από αυτό τον τρόπο αναδειχθεί και ο δικός σου μουσικός χαρακτήρας;

Όταν το καταφέρεις αυτό θα δεις πως τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους. Μακάρι οι sabbath να σε είχαν ντράμερ και οχι εσυ να ποθείς να είσουν ο ντράμερ τους.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε Rockdrum.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου.

Όντως αυτό είναι το λάθος που κάνουμε, προσπαθούμε να βγάλουμε τον ήχο ενός αγαπημένου μας Drummer μέσα σε ένα δωμάτιο 2 χ 2, και με πολλές φορές λάθος κουρδισμένα τύμπανα.. Ο ήχος δεν βγαίνει, απογοητευόμαστε. και αρχίζουν να μας φταινε οι μεμβράνες, τα τύμπανα κλπ

 

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ σε ότι έγραψες.

 

Θα ξεκινήσω με της συμβουλές σου, είμαι σίγουρος ότι είναι σωστές

Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο που μου διέθεσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μην τρελαίνεστε με το κούρδισμα. Οι παράμετροι είναι πάρα πολλές και ο χρόνος που χρειάζεται για να πεις ότι έμαθα να κουρδίζω τα τύμπανα είναι ίσως ίδιος μ' αυτόν που χρειάζεται για να μάθεις να παίζεις, δηλαδή μια ζωή... Όλα παίζουν ρόλο, η μουσική, ο χώρος, η κατάσταση (live ή studio), οι προσωπικές σου προτιμήσεις, οι ικανότητες (και τα κέφια) του ηχολήπτη, η μόδα(!), καθώς και το πόσο καλά παίζεις.

 

Δεν υπάρχουν απόλυτοι κανόνες, πέρα από κάποιες βασικές αρχές - που αναφέρονται στην Tuning Bible, την οποία παρεμπιπτόντως τη θεωρώ λίγο υποχόνδρια, αλλά αξίζει τον κόπο να τη διαβάσει κανείς - εκτός από το πόσο είσαι εσύ ευχαριστημένος από τον ήχο σου.

 

pk, αν δεν έχεις ιδιαίτερη εμπειρία, θα σου έλεγα να βρεις κάποιον να σου δείξει τα βασικά, αφού όσα και να διαβάσεις, μόνο στην πράξη θα πάρεις μια καλή ιδέα. Στη συνέχεια όμως θα πρέπει να βρεις εσύ τον ήχο σου, και να μάθεις να τον προσαρμόζεις στην εκάστοτε κατάσταση. Αρκεί να έχεις υπομονή και διάθεση για πειραματισμό...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haris είσαι πολύ σωστός. Όλα τα site με βίβλους οδηγίες κ.λ.π., λίγο πολύ τα ίδια λένε. Πολλές φορές είναι υπερβολικά, για το αποτέλεσμα που θέλουμε να πάρουμε. Σίγουρα όμως είναι γραμμένα από «δασκάλους» του είδους και πηγάζουν από άλλη μουσική παιδεία. Πάντως είναι γεγονός, ότι ψάχνοντας σ΄αυτά τα site μπορείς να βρεις tips που σου λύνουν πολλές φορές τα χέρια.

Μια διευκρίνιση όμως για εμένα. Από τα πρώτα μαθήματα του ωδείου όπως έχω προαναφέρει, έτσι έμαθα και τώρα δεν μου κάνει κόπο να κουρδίσω τα τύμπανα που θα παίξω. Είναι όπως είπες θέμα εξάσκησης. Κάποια πράγματα λειτουργούν μηχανικά. Καλή η συμβουλή σου στο νέο! Τέτοια γουστάρω να ακούω.

Ευχαριστώ.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου