Προς το περιεχόμενο

Επιθεωρηση Εργασίας


jks4050

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, να θεσω ενα πρόβλημα μου εδω και ενα μηνα.

Δουλευα σε μια εταιρια με ολα μου τα ένσημα πενθήμερο κανονικά (20 ένσημα στην σύμβαση εργασιας) και ολα καλά.

Ξαφνικά ειχαμε ενα πρόβλημα με τις μισθοδοσίες και μας εδινε λιγότερα το τελευταίο 3 μηνο - λογο ακάλυπτων επιταγών που έτρωγε - μέχρι που μαζεύτηκε ενα ποσο περίπου 1800€.

Σημερα κλείνω ηδη ενα μηνα που εχω σταματήσει απο εκει (δεν υπέγραψα απολυση ή παραίτηση) και τα χρηματα που εχω παρει ειναι 200€ επικαλούμενος την κριση και μου ζηταει υπομονη.

Αυριο θα παω στην επιθεώρηση εργασιας, μιας και δεν βγαζω ακρη πλέον.

Να πω οτι δεν εχω υπογράψει τις μισθοδοσίες 3 μηνων - αρνούμενος διοτι τα ποσα που έγραφαν δεν ηταν τα πραγματικά σε σχεση με αυτα που μου εδεινε.

Δεν θελω και δεν με ενδιαφερει να παρω τιποτα αποζημιώσεις - αν το δικαιούμαι κιολας - μιας και εφυγα μονος μου θελω να παρω το υπολοιπο ποσο μονο.

Ειχε κανεις, καμια ανάλογη εμπειρία.

Αν ναι ας δωσει καμια συμβουλη, αν οχι ευχομαι να μην το παθει ποτε.

 

Επισης  επειδη το φορουμ ειναι μουσικο και το ξερω, αν θεωρειται οτι δεν χωραει κατι τετοιο παρακαλω διαγραψτε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα πας και θα πεις αυτό ακριβώς που συνέβη.

Τίποτα παραπάνω- τίποτα λιγότερο.

Ότι σου οφείλει από δεδουλευμένα 1.600,00 € .

1.800,00 € που μαζεύτηκαν μείον τα 200,00 € που σου κατάβαλε.

Αν έχεις και κανένα μάρτυρα συνάδελφο που γνωρίζει τί έγινε  και θέλει να καταθέσει, πρότεινέ τον να τον εξετάσουν αν θέλουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καποιος συναδελφος Λακη - μιας και η μαυρη εργασια υπαρχει σε μεγαλο βαθμο στην χωρα μας - αλλα με την ανεργία στα κόκκινα δυστυχώς δεν μπορει να γινει κατι αλλα ευτο ειναι αλλη ιστορία, παλι καλα που εγω εχω ολα τα ενσημα γιατι εκει νομιζω θα έμπλεκε το πράγμα.

Με τις τελευταιες μισθοδοσίες (πως και μου έκοψε) και δεν τις υπέγραφα παρόλο με ζάλιζε οτι πρεπει να πανε στο λογιστήριο δεν γινεται δουλεια?

 

Να προσθεσω οτι αυριο παω στην επιθεώρηση μιας και μου ειχε ζητησει χρονο για να μαζεψει το ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι εργατολόγος, δυο-τρεις συμβουλές μπορώ να σου δώσω...

Πρώτον, καλώς κατέφυγες στην Επιθεώρηση Εργασίας. Θα αναγκαστεί και ο εργοδότης σου να εμφανιστεί και να δώσει εξηγήσεις για την μη καταβολή των μισθών σου.

Δεύτερον, να ξέρεις ότι πιθανόν ο εργοδότης σου (αν έχει συμβουλευτεί λογιστή) να έχει καταθέσει οικειοθελή αποχώρηση στον ΟΑΕΔ, για να μην σου οφείλει και μεταγενέστερους μισθούς. Ο σωστός τρόπος για να "φεύγουμε" από μια εργασία που δεν πληρωνόμαστε, είναι να κάνουμε αυτό που λέγεται "επίσχεση εργασίας".

 

Πάντως, αν δεν καταφέρεις να σε εξοφλήσει ο εργοδότης σου μετά την διαδικασία με την Επιθεώρηση Εργασίας, μάλλον θα πρέπει να καταφύγεις σε συνάδελφο που γνωρίζει από εργατικό δίκαιο, για να διεκδικήσεις αυτά που προβλέπει ο νόμος. Και δεν χρειάζεται να παραιτείσαι εκ των προτέρων από αυτά που δικαιούσαι... ;)

Ελπίζω να βοήθησα λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν το ποσό που σου οφείλει προκύπτει είτε από την ατομική  σύμβασή σου είτε από συλλογική σύμβαση για την ειδικότητά σου…..τώρα δεν ξέρω πως ήσουν , αν κατάλαβα καλά με ημερομίσθιο πληρωνόσουν, δεν υπάρχει θέμα.

 

Αν με άλλα λόγια τα μεροκάματα τριών μηνών είναι 1.800,00 € , και δεν έχει απόδειξη καταβολής, ναι προκύπτει ότι στα οφείλει. Πάλι αφαιρούμε τα 200,00 € που πήρες και καταλήγουμε στα 1.600,00 € . Κατάλαβα καλά;  

 

 

edit:

 

να έχει καταθέσει οικειοθελή αποχώρηση στον ΟΑΕΔ, για να μην σου οφείλει και μεταγενέστερους μισθούς

 

Εννοείται. Και σίγουρα το έκανε. Αν κατάλαβα καλά όμως διεκδικεί δεδουλευμένα . Δηλαδή δούλεψε 3 μηνές (τους τελευταίους) που δεν τους πληρώθηκε και μετά έφυγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό επίσης θα ήταν (μιας και βρέθηκες να απασχολείς συγχρόνως και τους 2 δικηγόρους του φόρουμ ;D) να μας πεις για πόσο χρονικό διάστημα εργαζόσουν στην εταιρία αυτή, με ποιά ειδικότητα κτλ, έτσι ώστε να μπορούμε να σου πούμε και κάτι παραπάνω.. Μπορεί π.χ. να δικαιούσαι και αναλογία επιδόματος άδειας, Πάσχα, Χριστουγέννων κτλ, πέρα από τα € 1.600 που τα υπολογίζει σωστά ο συνάδελφος Λάκης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλό επίσης θα ήταν (μιας και βρέθηκες να απασχολείς συγχρόνως και τους 2 δικηγόρους του φόρουμ ;D) να μας πεις για πόσο χρονικό διάστημα εργαζόσουν στην εταιρία αυτή, με ποιά ειδικότητα κτλ, έτσι ώστε να μπορούμε να σου πούμε και κάτι παραπάνω.. Μπορεί π.χ. να δικαιούσαι και αναλογία επιδόματος άδειας, Πάσχα, Χριστουγέννων κτλ, πέρα από τα € 1.600 που τα υπολογίζει σωστά ο συνάδελφος Λάκης..

 

Για 3 μήνες….ψίχουλα θα είναι…… ;D ;D ;D

Σωστά το λες βεβαίως - βεβαίως

Μακάρι να τελείωσει το θέμα στην επιθεώρηση πάντως....γιατί για δικαστήρια και γι' αυτό το ποσό  :-X

 

Υπάρχει βέβαια και η δυνατότητα του ποινικού Δικαστηρίου , που ίσως τον πιέσει κάπως (μάλλον μόνο αυτό θα τον πιέσει) . Θα σου τα πουν στην επιθεώρηση, άλλωστε αυτοί θα κάνουν την μήνυση. Φυσικά όμως εφόσον το επιθυμείς εσύ. Άρα θέσε και αυτό το θέμα, αν δεν τα βρείτε….έστω στη δεύτερη συνάντηση. (θα κάνενετε 2-3 σίγουρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς είναι το κακό.. Για € 1.600 (άντε € 2.000 με τόκους και αναλογία επιδομάτων), μπορεί ένας εργατολόγος να σου πάρει τα μισά σε αμοιβές και έξοδα..

Και όλα αυτά για μια υπόθεση Ειρηνοδικείου (εργατικά)...

 

Μάλλον με το ποινικό της Επιθεώρησης Εργασίας θα βρεις άκρη, αν δεν θέλει να είναι συνεννοήσιμος ο εργοδότης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μάλλον με το ποινικό της Επιθεώρησης Εργασίας θα βρεις άκρη, αν δεν θέλει να είναι συνεννοήσιμος ο εργοδότης σου.

 

Ναι εκεί βέβαια θα κάνει την πράξη.

Πόσα χρωστάω;

Πόσα για να πληρώσω την ποινή μου;

Για να δω τι με συμφέρει!!!  ;D ;D ;D

Και αν είναι "λευκός"......Ή δεκτικός αναστολής… με 87,50 euro έξοδα δίκης στο Μονομελές Πλημμελειοδικείο καθάρισε! :D

Πραγματικά είναι το μόνο μέσο πίεσης όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύμβαση ηταν ατομική, ελεγε ποσο ημερομισθίου Χ.

Εμεινα 9 μηνες, 6 τους πληρωθηκα κανονικα και στην ωρα τους.

 

Τον 7,8,9 ελαβα τα μισα λογο οικονομικων δυσκολιών στην εταιρια.

 

Ετσι μαζεύτηκε το ποσο 1800€ - 200€ πηρα οταν έφυγα = 1600€

 

Μου ζητησε χρονο να μαζεψει το ποσο - απαντηση δεν υπαρχει € στα ταμεια

Εννοειται οτι θα εχει κανει αποχώρηση μιας και αποχώρηση ηταν για αυτο δεν θελω να ασχοληθω με αυτο.

 

Το μονο που μπορώ να πω ειναι 3 μήνες + παραίτηση οτι ειναι ανυπόγραφα.

 

Να προσθεσω οτι 3 μηνες ανυπογραφα ειναι 3600€

Οταν του ειπα για επιθεώρηση δεν νομιζω να ίδρωσε - καθόλου όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου