Προς το περιεχόμενο

Επιθεωρηση Εργασίας


jks4050

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Η σύμβαση ηταν ατομική, ελεγε ποσο ημερομισθίου Χ.

Εμεινα 9 μηνες, 6 τους πληρωθηκα κανονικα και στην ωρα τους.

 

Τον 7,8,9 ελαβα τα μισα λογο οικονομικων δυσκολιών στην εταιρια.

 

Ετσι μαζεύτηκε το ποσο 1800€ - 200€ πηρα οταν έφυγα = 1600€

 

Μου ζητησε χρονο να μαζεψει το ποσο - απαντηση δεν υπαρχει € στα ταμεια

Εννοειται οτι θα εχει κανει αποχώρηση μιας και αποχώρηση ηταν γιατο δεν θελω να ασχοληθω με αυτο.

 

Το μονο που μπορώ να πω ειναι 3 μήνες + παραίτηση οτι ειναι ανυπόγραφα.

Το ότι είναι ατομική η σύμβαση δεν λέει κάτι απαραίτητα (πάντα υπάρχει άλλωστε) .

 

Μπορεί για την ειδικότητά σου να υπάρχει συλλογική σύμβαση εργασίας με υψηλότερο μεροκάματο από αυτό της ατομικής οπότε ισχύει η συλλογική.

 

Άρα προκύπτουν τα 1.600. Κατά τα άλλα ισχύει ό,τι σου είπε ο συνάδελφος τόσο για την οικειοθελή αποχώρηση...δεν χρειάζεται να υπογράψεις παραίτηση...και  αναλογία για τυχόν επιδόματα ,δώρα κ.λ.π....θα στα βγάλουν μέχρι τελευταίο cent στην επιθεώρηση. Εσύ πες τους ή μάλλον θα τους γράψεις, ακριβώς την ιστορία σε format υπεύθυνης δήλωσης. ΜΗΝ ξεχάσεις και να τους πεις για να κινηθούν ποινικά εναντίον του, αν δεν τα βρείτε. Αυτά και καλή τύχη!

 

 

Να προσθεσω οτι 3 μηνες ανυπογραφα ειναι 3600€

Οταν του ειπα για επιθεώρηση δεν νομιζω να ίδρωσε - καθόλου όμως.

 

Καλά, εσύ όμως θα ζητήσεις ό,τι σου οφείλει, όχι παραπάνω.

Συνηθισμένα τα βουνά......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, αν δεν "ίδρωσε το αυτί του", μάλλον θα έχει παρόμοιες "δικαστικές" εμπειρίες..

Άρα μπορεί να μην την "γλυτώσει" μόνο με τα έξοδα της δίκης στο Μονομελές.

 

Κατά τα άλλα, ό,τι σου είπε ο Λάκης. Να γράψεις τα περιστατικά με κάθε λεπτομέρεια, και να μην ξεχάσεις την φράση στο τέλος "Επιθυμώ την κατά νόμο ποινική δίωξη του ανωτέρω".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γαμώτο ειναι τα δεδουλευμένα, να τα ειχα δανείσει καπου να πω ειμαι π@π@ρ@ς.

Αλλα δεν τον αφήνω ετσι, εδω οταν ειπα οτι θα παω επιθεωρηση μονο την διεύθυνση δεν μου έδωσε, πολυ θρασος ο τυπος.

 

Καλά, εσύ όμως θα ζητήσεις ό,τι σου οφείλει, όχι παραπάνω.

Ναι, και δεν ξερω αν θα κανω και κατι ποινικα για αυτο το ποσο δεν αξειζει να ασχοληθω, πιο πολυ χρονο και υπομονη θα χασω.

 

Για να πω και το αστειο της ημερας, το πρωι μετα την ηττα που εφαγα ο κολλητός μου (ψευτοντραμμερ) ειπε μην το αφήσεις ετσι γιατι σε ξερω  - σκεψου να τα εκανες κιθάρα, εκει γυαλισε το ματι μου  :-\ :-\ :-\

 

Ευχαριστω τους φίλους δικηγόρους  του φόρουμ για τις συμβουλές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τα κάνεις εσύ κιθάρα θα τα κάνει αυτός λουλούδια σε σκυλάδικο εις υγειαν σου.  ;D

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου