Προς το περιεχόμενο

Ποιος ειναι ο καλυτερος ενισχυτης για metal εως 300 ευρω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε μου η τζακσον που κοιτας ειναι πιο χαλια απο απο το χαλι.. ειναι πολυ ωραιες σε σχημα οκ και σε στυλ αλλα οταν την δεις απο κοντα και παιξεις και με την επιφων θα καταλαβεις την τεραστια διαφορα που υπαρχει μεταξυ κιθαρων και σκουποξυλων...η τζακσον ολες αυτες δεν ειναι ουτε λιγο καλυτερες απο την σκουαιερ που εχεις.... ουτε ενα μικροσκοπικο εκατοστο καλυτερες απο αυτην που ειδη εχεις...προσπαθω να σε αποτρεψω απο το να κανεις ενα ολαιθριο λαθος που θα σου ωσει προσχερη χαρα για 15 μερες οταν θα την πρωτοπαρεις και στην συνεχεια σιγα σιγα μολις ποιασεις και καμια αλλη κιθαρα θα προσπαθεις να την πουλησεις... εχω την ρρ3 που εχει τα διπλασια λεφτα απο αυτην που θες να παρεις και παλι σου λεω οτι δεν ειναι και το πιο ποιοτικο οργανο... αν δεν μπορεις προς το παρων να δεις τις επιφων που ειναι αψογη λυση παρε τον ενυσχητη και αν σε καλυπτει η σκουαιερ σαν σχημα κατασκευη κτλ βαλε emg  . μονο ομως αν σου αρεσει σαν κιθαρα αν οχι πουλα την και παρε αλλη. παντως οχι την τζκσον... η επιφων ειναι απο μαονι , σετ νεκ , με γκροβερ κλειδια , και καλους μαγνητες που παιζουν τα παντα... αυτες που κοιτας δεν εχουν ξυλα , δεν εχουν κλειδια , δεν εχουν μαγνητες... μονο σχημα και ονομα εχουν...θα το μετανιωσεις...εξαλλου η επιφων εχει 400 ευρω καινουρια... εγω την δικια μου την πηρα 250 απο αγγελεια εδω στον νοιζ με θηκη σκληρη και ζωνη αυθεντικη γκιμπσον απο ενα παλικαρι να ειναι καλα και την ειχε καλυτερη και απο καινουρια.....αυτα... απο εκει και περα η επιλογη ειναι δικη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εϊναι ολόκληρος πλανήτης αυτή η φάση! Προσωπικά από να παρώ μια jackson θα προτιμούσα να πάρω epiphonaki (epiphone-ara βασικά!...) και να φορέσω τους EMG σε πιο all-around κιθάρα.. Τώρα αν εσύ γουστάρεις jackson φασή, καλώς! Εγω ποτε δεν τις εκτίμησα ιδιαίτερα! ;-)

Σημείο 1: δες τι κυλάει μεταχειρισμένο στο ΝΟΙΖ γενικά! Μπορεί να βρείς κάτι που δεν είχες σκεφτεί, αλλά να αξίζει!

Σημείο 2: νομίζω η squier φτιαγμένη δεν θα σε καλύψει! Ενώ για την epiphone με emg a la Zakk Wylde έχω ακουσει ανθρώπους να την προτιμάνε και από gibson studio (οικονομικό μοντέλο, αλλά κιθαράρα με value for money!)

Σημείο 3: για να σου πω και λίγο πιο συγκεκριμένα γνώμη, θα ήθελα να ξέρω και πιο συγκεκριμένα την χρήση που θες να κάνεις. Μεταλ, μεσα! Αλλά άλλα τζιτζιμπλόνια θες για slipknot, άλλα για maiden! Επίσης παίζεις και με μπάντα? Προοπτικές live? Και μιλάμε για έναν ήχο που θες να σου μείνει, ή ένα παιχνιδάκι για 1-2 χρόνια? Η φάση με τις τζάκσον προς τα κει μου μιλάει εμένα κ συμφωνώ στα όσα λέει ο Άρης. Τσέκαρε και το σενάριο για μεταχειρισμένη Les Paul Custom (epiphone πάντα...!)

πχ εδώ: ευκαιριάρα από τιμή γιατί είναι b-stock!

http://www.dv247.com/b-stock/epiphone-les-paul-custom-alpine-white-b-stock--73511

ή εδώ αγκελία από συνφορουμίτη:

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=36862

Παραδείγματα, ιδέες... Ελπίζω να βοηθάει! ;)

If this isn't hell, it's the next best thing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτως η αλλως το παιδι δεν μπορει να δωσει 400 ευρω για κιθαρα... μεχρι 300 αρα μαλλον απο μεταχειρησμενα πρεπει να δει που σιγουρα θε τον συμφερει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια φευγω απο jackson που βασικα τις κοιταξα πρωτα σαν σχημα κ μετα σαν ηχο αλλα εχω ακουσει αρκετα καλα πραγματα οπως οτι ειναι ελαφριες κ εχουν γρηγορο λαιμο κ πιστευα οτι θα με βοηθουσε να παιξω καλυτερα κ ποιο κοντα στα ακουσματα μου, αλλα σας εμπιστευομαι κ αποφασισα να απομακρυνθω..Τωρα gdevelek ναι για μεταλ την θελω αλλα θα ηθελα να παιζει κ rock-hard rock κ να εχει κ ωραιο clean δηλαδη να καλυπτει αρκετα σημεια μουσικης.Βασικα μου αρεσει η melodic metalcore (bullet for my valentine,all that remains) αλλα κ η thrash (metallica) κ οι λιγο-πολυ μου αρεσουν κ οι maiden..Οχι δεν παιζω με μπαντα γιατι ειμαστε 3 παιδια κ μας λειπουν τα ντραμς απο τα αλλα μια χαρα οποτε στο μελον σκοπευω για live.Επισης προτιμω ηχο που να μου μεινει παρα κατι αλλο.Πατνως εψαξα κ ειδα κατι πχ τι θα λεγατε για κατι τετοιο:

 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Epiphone-Les-Paul-100-EB-Ebony/art-GIT0014594-000

 

μαζι με αυτα εδω τα διαβολακια:

 

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/EMG-Zakk-Wylde-Set-81-and-85/art-GIT0001673-000

 

ή αυτη εδω:

 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Epiphone-Les-Paul-Standard-EB-Ebony/art-GIT0002826-001

 

κατι αλλο που θα ηθελα να σας ρωτησω ειναι γιατι οι περισσοτερες epiphone που εiδα εχουν scale 24.75???Ακουω γνωμες παντως επειδη θα ηθελα κατι κ σε v για να πειραματιστω αν εχετε καμια καλη προταση απο θεμα ηχου παντα ακουω....Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα η συγκεκριμενη παλι δεν λεει και πολλα... η πρωτη δηλαδη παλι δεν θα παιζει ... η δευτερη παλευται αλλα και παλι... γιατι θες να βασανιζεσαι... δεν χρειαζεται να παρεις και κιθαρα και μαγνητες... θα παρεις μια επιφων με καλους μαγνητες και θα εισαι οκ... οι μαγνητες οι επιφων εχουν ακριβως το ηχο που θες... σου εγγυομαι για αυτο... εχουν γκαζι αλλα και ωραια καθαρα... οι ι εμ τζι γενικα εχουν πολλα γκαζια αλλα χανουν σε καθαρο... ξεχνα προς το παρων τις μοντες και παρε μια επιφων που να κανει πανω απο 400 ευρω και πανω στον τομαν και θα ειναι μια χαρα... ψαξε και στειλε μας εδω τις προτασεις σου ωστε να σου πουμε τις αποψεις μας... ψαξε ... απλα.... 400 και ανω... και αλλα 285 για μπαντιτ... απλα.... με αυτο το σετ θα παιζεις απο κλωναριδη κοντολαζο τζον τικι μεχρι death brutal black metal... πιστευε , εχω το ιδιο ακριβως σετ... θα ανεβασω κανενα κλιπακι ισως αυριο για να καταλαβεις... τι γκαζι βγαζει αυτη η επιφων που σου εστειλα πιο πανω με τον μπαντιτ χωρις καμια αλλαγη μαγνητων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ στην epiphone....επίσης κοίτα καμιά schecter....θα σου έδειχνα εγώ αλλα είναι αργά και πρέπει να πάω για ύπνο...οπότε αύριο αν θές..... schecter hellraiser c-1 μου με έκανε να παρατήσω την gibson les paul custom που έχω σαν πρώτη κιθάρα...κοίτα τα μεσαία μοντέλα της schecter...αύριο περισσότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου και εγω με jackson ξεκίνησα να παιζω!!!! Ειναι όντως οι αγαπιμένες μου κιθάρες και εμφανισιακά πανέμορφες...Οταν ήμουν 18 χρονάν χωρίς να ρωτήσω κανένα πήρα την jackson js-20. Είναι όντως ένα χάλι...δεν έχει καμία αισθηση όταν την πάιζεις. Και το ίδιο νιώθω και για την js-30 με τουσ διπλους και το licenced floyd!!! Το θέμα είναι οτι σαν δεύτερη κιθάρα ήθελα μετα να πάρω πάλι jakcson την rr3 που έχει και ο Αρης. Αλλα πηγαίνοντάς τότε στον Τσελιο στην Σαλονίκη είχε πρώτη τιν cort g290 με το wilkinson tremolo πριν αλλαξει σε licenced. Kai τότε κατάλαβα πόσο διαφορετική ποιότητα είχε σαν κιθάρα. Συμφωνώ με την epiphone και εγω ειναι μία κιθάρα με τρομερή αίσθηση έχω παίξει μια παρομοια με αλλαγμένους μαγνήτες που σκίζει!!!

Μπορείς να δείς και κατι από τη σειρα x της cort. Ψάξτο όσο θέλεις αλλα η jakcson ψάνει σε ποιότητα και ειχα μια και εχω παίξει και σε δευτερη.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειλικρινα σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια.Ωραια απο αυριο πρωι πρωι θα κατσω να ψαξω κ να σας στειλω προτασεις απο epiphone k schecter..Αρη ακομα για μια φορα σε υπερευχαριστω για οσα κανεις για μενα κ παρεπιπτοντως φοβερο το κλιπ απο ολες τις αποψεις (παιξιμο, ηχος, ...)..Zack στειλε οτι κ οσα θες ειμαι ανοιχτος σε ολες τις αποψεις..full shred τωρα πλεον συμφωνω κ εγω μαζι σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου