Προς το περιεχόμενο

Ο Μεγας Παναγιωτης Στεργιου


kostaras75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα τώρα... τυχαίνει να ξέρω τον Παναγιώτη πολλά χρόνια, έχουμε κάνει και αρκετά στούντιο μαζί, και ξέρω απο τον ίδιο οτι είναι κιθαρίστας. Η για να το πω πιο σωστά έτσι ξεκίνησε, η κιθάρα είναι το όργανό του. Το μπουζούκι ήρθε μετά. Η τρέλλα του Παναγιώτη είναι το φλαμένγκο, του αρέσει τόσο να το ακούει όσο και να παίζει, ίσως ήταν το είδος της μουσικής που τον έσπρωξε και προς την μουσική γενικότερα. Οτι είναι μποζούκαρος, βεβαίως και είναι, αλλά δέν είναι μπουζουξής. Είναι βιρτουόζος στο μπουζούκι όπως άλλωστε και όλοι ο βιρτουόζοι του μπουζουκιού, Χιώτης , Λεμονόπουλος και αρκετοί άλλοι ήταν κιθαρίστες. Δέν υπήρχε περίπτωση να είναι τα πράγματα διαφορετικά, μιάς και τα χρόνια εκείνα τα παλιά - καλά, δέν υπήρχε τεχνική για το μπουζούκι που ήταν λαικό όργανο, και την δεξιοτεχνία που φέρνει η τεχνική την μετέφεραν σε αυτό το όργανο οι κιθαρίστες. Ο Παναγιώτης παίζει ακόμα εκπληκτική ακουστική κιθάρα, και ηχογραφεί εξ ίσου πολλά τράκ σάν κιθαρίστας όσο και σαν μπουζούκι. Είναι με κάθε έννοια ένας εκπληκτικός μουσικός και ένα καταπληκτικό παιδί,που έχω την τιμή να αποκαλώ φίλο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε 'ολα όσα λες,εκτός από ένα.Το φλαμένκο.

 

Φυσικά και τού αρέσει,όπως αρέσει σε πολλούς κιθαρίστες,μπουζουξήδες κλπ.Το δεξί χέρι όμως που χρειάζεται να έχεις για να παίξεις αυτό το ιδιαίτερο πράγμα,

δεν μπορεί να σού το αποδώσει καμμία πένα,όσο καλά χέρια και νά'χεις.

 

Ξέρεις πχ πόσα είδη rasguado υπάρχουν;Με πόσους τρόπους χτυπάς το καπάκι...και τόσα άλλα πράγματα που η μπάλα χάνεται.Αρπέζ,τρέμολο...άσ'τα να πάνε σού λέω! ;D

 

Πάντως εμένα το πρώτο πράγμα που με σκλάβωσε στον Παναγιώτη είναι η καρδιά του κι αυτό φαίνεται σε οτιδήποτε παίξει.Είναι Καλλιτέχνης! :) :)

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω απο πού ξέρω αυτά που λέω.  ;D ;D ;D

Εσύ θέλεις να τον ρωτήσεις ?        8) 8) 8)

 

Πάντως ο "δάσκαλος" (τον Θέμη εννοώ), ο οποίος πάντα μιλάει για τον Στεργίου, ως μπουζουξή τον αναφέρει και ουδέποτε (τουλάχιστον σε μένα που πρωτοείχα πάει για μάθημα το 2006) ως κιθαρίστα φλαμένκο.Σαφώς και σαν μουσικάρα που είναι, παίζει και κιθάρα.Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι κιθαρίστας και μάλιστα φλαμένκο..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aψογος ο Στεργιου.

Ξερει καποιος το ονομα του κιθαριστα? Απ' ο,τι νομιζω ειναι μεγαλος μπουζουκαρος κι αυτος

 

ΔΕΝ είναι ο Στεργίου αυτός.

Δές το βίντεο ως το τέλος, γράφει και τα ονόματα των μουσικών  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ είναι ο Στεργίου αυτός.

Δές το βίντεο ως το τέλος, γράφει και τα ονόματα των μουσικών  ;)

 

Χμμμ...στο πρωτο βιντεο αναφερομουν.

Ο κιθαριστας νομιζω ειναι μελος των RAST

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου