Προς το περιεχόμενο

stoner με tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους..

Ανοίγω αυτό το θέμα διότι μετά απο πολύ ψάξιμο νομίζω οτι δεν κατάφερα να βρώ ικανοποιητική απάντηση. Μπαίνω κατ'ευθείαν στο ζουμί..

Έχω μια μόνο δυστυχώς κιθάρα (fender baja telecaster). Απίστευτη ομολογουμένως κιθάρα για μένα, και ένα λαμπάτο blackheart μικρό (την κάνει την δουλειά του ικανοποιητικά).

Έχουμε φτιάξει μια μικρή μπάντα, και το είδος που προσπαθούμε να παίξουμε κυμαίνεται σε ήχους stoner (KYUSS), grunge (pearl jam, Melvins) και λίγο πιο rock (BRMC). Κατά συνέπεια θα ήθελα να βγάλω πιο <<βαρύ>> ήχο απο την tele μου, πράγμα που δεν έχω καταφέρει ακόμα, ίσως να είναι λογικό λόγω των μαγνητών της.

Το ερώτημα είναι το εξής: Θα πρέπει να καταφύγω στη λύση δεύτερης κιθάρας με διπλούς μαγνήτες οπωσδήποτε; (τα λεφτά δεν υπάρχουν), θα πρέπει να αλλάξω μαγνήτες; μπόρω ίσως με κάποια εφέ (fuzz, phaser) και ψάξιμο στον ενισχυτη να προσεγγίσω τέτοιο ήχο (τι εφέ θα έπρεπε να κοιτάξω συγκεκριμένα);

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ενισχυτής βασικά είναι πολύ λίγος για αυτό που θες. Για τον όγκο που χρειάζεσαι

δυστυχως δεν αρκούν τόσο λίγα watt και ένα μεγάφωνο, πόσο μάλλον σε κατάσταση

πρόβας με drums και μπάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα μια χαρα θα σε βγαλει ,ετσι κι αλλοιως με τη...βαβουρα που θα εχεις απο τα πεταλακια που πρεπει να παρεις (δηλ.od,distortion,fuzz) οτι κιθαρα και να εχεις δεν θα παιζει ρολο ;) (εκτος και αν σε πειραζει ο αυξημενος θορυβος που θα εχεις λογω αυξημενου gain,οποτε μια και θα παιζεις βρωμικα καλυτερα να παρεις noiseless μαγνητες

 

εξαιρετικοι  και φθηνοι ειναι αυτοι  (βαλε τους 290 μια και θα παιζεις με βρωμα)

 

http://wildepickups.com/Wilde_Bill_s_NF_Singles.html  

 

φυσικα μη περιμενεις να βγαλεις ογκο και κτηνωδια.. ;D απο το ενισχυτακι που εχεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη χειροτερη μπορεις να ψιλοπη****ς το οργανο και να βαλεις εναν μονο σε μεγεθος διπλου.

 

Επεσε ενα Guitar World στα χερια μου και ειχε παιχτες tele απο πολλα μουσικα ειδη, συμπεραλμβανομενου και μεταλ, οποτε καπως θα την παλευουν και αυτοι.

 

Σε τι κουρδιζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη παράλειψη.. ο ενισχυτης ο μικρός είναι για το σπίτι. Στο στουντιακι που πάμε ερασιτεχνικό τελειως, έχει 2 τρανζιστορατους πολλα watt αλλά πάρα πολυ μέτριοι.. έχω ήδη ένα boss ds-1, dunlop cry baby wah. θα πρέπει να δω μαλλον για fuzz σιγουρα απ οτι καταλαβα, αλλά μου χρειάζεται και od? γιατι? με τους μαγνήτες που προτείνεις πιστευω πως δεν θα χαλάσει ο υπέροχος καθαρός της ήχος ε? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω να βάλεις πιο βαριές χορδές και να κουρδίσεις και πιο χαμηλα (τσέκαρε σε τι κουρδίζουν οι stonerομπάντες), είναι μια αρχή για αυτό που θέλεις να πετύχεις. Τα υπόλοιπα οι εμπειρότεροι!

 

Τσέκαρε κ αυτό αν θες:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152760.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δική μου γνώμη είναι να καταφύγεις σε άλλο κούρδισμα (στο stoner παίζει γενικώς πολύ το D standard). Αν θες να το δοκιμάσεις φόρεσέ της ένα σετάκι Ernieball 11-54. Πάρε και ένα πεταλάκι Electro Harmonix Big Muff και είσαι άντε γεια! Για 'μένα η πιο κατάλληλη λύση είναι αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τους μαγνήτες που προτείνεις πιστευω πως δεν θα χαλάσει ο υπέροχος καθαρός της ήχος ε?

 

οχι,λιγο πιο hi-fi στα καθαρα θα γινει λογω ελειψης θορυβου

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε και ένα πεταλάκι Electro Harmonix Big Muff και είσαι άντε γεια! Για 'μένα η πιο κατάλληλη λύση είναι αυτή.

 

+1

 

Είναι η πιο φθηνή και γρήγορη λύση για βαρύ ήχο. Κλασικό και δοκιμασμένο  ;)

Βέβαια και πάλι μην περιμένεις κτηνωδίες..

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Επαναφέρω λίγο το θέμα, διότι μου ήρθε μια φαηνή ιδέα.. Εάν στη θέση neck της τελεκάστερ έβαζα ενα διπλό μαγνήτη με γκάζια θα είχα αποτέλεσμα..? Τότε φυσικά θα έχανε το χαρακτήρα της η κιθάρα και πλεον δεν θα ηταν τελε αλλά ασπούμε θα άξιζε τον κόπο και τα χρήματα..? για να βγάλω το αποτέλεσμα που θέλω δηλαδη πιο μπασσαδούρα και βρωμιά!

και ποιόν μαγνήτη θα προτείνατε για το είδος της μουσικής πάντα που γραφω στο αρχικο πόστ?

 

Η μήπως να κάτσω στα αυγά μου και να την ψάξω τη δουλειά με εφέ και χαμηλα κουρδίσματα μόνο... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου