Προς το περιεχόμενο

Δασκαλος drums για αθηνα???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ήμουνα στο modern music school αυτό που έχω να πω είναι ότι ναι μεν γίνεται σοβαρή δουλειά αλλά στα μείον είναι τα 40λεπτά μαθήματα η υψηλή τιμή 130 το μήνα  έτσι την έψαξα αλλού και βρήκα το μουσικό εργαστήρι Δίεση από το οποίο και είμαι πολύ ευχαριστημένος .Τα μαθήματα γίνονται μια φορά την εβδομάδα από 1 ώρα άλλα αυτό είναι ρευστό καθώς μπορεί να κρατήσει και 1και μισή ανάλογα με τις συνθήκες του μαθήματος.Καθώς υπάρχει συνεργασία με το london college of music με επιτήρηση,εξετάσεις ανάλογα με το επίπεδο του μαθητή.Επίσης παρέχεται και χώρος για μελέτη με σετ με ακουστικά τύμπανα.Ενώ τύμπανα διδάσκει ο Σταύρος Δακτυλάς τρομερός καθηγητής αλλά και σαν χαρακτήρας άψογος.Η τιμή σε όλα αυτά αρκετά προσιτή 90 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε hwept  αν στο μμς δεν συμπεριλαμβανετι η θεωρεια τοτε πραγματι τα χρηματα ειναι πολλα α,αλλα στο Φακανα που συμπεριλαμβανεται στα 120 καπου το μηνα 4 40λεπτα θεωρεια και 4 πρακτικη τα θεωρεις πολλα και με οτι αλλο σου προσφερει συμμετοχη σε γκρουπακια κτλ? Εγω δεν τα θεωρω παντως οταν εκει διδασκει ο Καπηλιδης και ο Δημητριου.

 

Νομιζω οτι θα ηταν πιο fair να πηγαινε κλιμακωτα. Δηλαδη εγω που εχω απο πριν γνωσεις θεωριας αλλα και τυμπανα στο σπιτι για να μελεταω, γιατι να χρεωνομαι με το ζορι για θεωριες - clinics - practise rooms κλπ ? Θα μου φαινοταν πιο τιμιο "μαθημα τοσο, θεωρια εξτρα τοσα, practise εξτρα τοσα κοκ"

 

Εμενα δεν με ενοχλει αυτο το ποσο στα ωδεια ,αλλα αλλα θεματα οπως αυτα που ανεφερες πριν με τις αργιες συν οτι καθες φορα που ακυρωνεται ενα μαθημα πρεπει να συμφωνησεις αναγκαστικα με την μερα που μπορει ο καθηγητης να στο αναπληρωσει ενω οταν εσυ δεν μπορεσεις να παρευρεθεις για καποιο λογο..το χανεις.

 

Εγω τρελαινομαι με την εγγραφη (καθε χρονο) αλλα και τα εξεταστρα για τις εξετασεις(!!!!) οι οποιες γινονται σε ωρα μαθηματος και οχι εξτρα

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ,ειμαι ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ.Ολοι αυτοι που κανουν στο Φακανα ειναι <<ρολογια >> και << χρονομετρα >> αλλα απο μουσικη τιποτα.Ο ντραμμερ ειναι μουσικος που πρεπει να ...ακουει τους αλλους για να μπορει να συνοδευσει την ορχηστρα και τισ φωνες.Εδω εχουμε μια κατασταση που οι πιτσιρικαδες παραμυθιαζονται με διαφορα που τους βαζουν και ακουνε η απο διαφορες συναυλιες πεθαμενων μουσικα αλλα προβεβλημενων σαν......και γω δενξερω πως να τους χαρακτηρισω.Αν θελεις τεχνικη ,διαβασμα και βασικες αρχες θεωριας στειλε μου μηνυμα

να τα πουμε.Τιμη στο χωρο μου 20 ευρω /ωρα καθαρη, στο χωρο σου 25 ευρω /καθαρη.Αρχιζεις με μια ωρα την εβδομαδα και αναλογα την πορεια και το κεφι σου το καεισ οσο θελεις.Ειμαι 54 ετων και πιστεψε με εχω βαρεθει να ακουω : ...πηγες στον ταδε που επαιξε στο Φακανα αν τον ακουγες θα τα παραταγες ...τι επαιζε  ο ανθρωπος .

Τριχες μονο επιδειξη και τποτε αλλο.Ακου πολυ μουσικη σε ησυχο μερος χωρις ακουστικα.

 

Αγαπητε φιλε χωρις να θελω να κανω τον δικηγορο κανενος (και ειδικοτερα του ωδειου του Φακανα) νομιζω οτι το παραπανω ποστ δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος να διαφημιστεις.

 

Ξεκινας λεγοντας πως οι δασκαλοι σρο Φακανα δεν ειναι δασκαλοι αλλα "ρολογια"

Νομιζω, οτι το να τηρει καποιος αυστηρα τη διδακτικη ωρα (αυτο δεν εννοεις) δεν τον εμποδιζει να ειναι δασκαλος και μαλλιστα καλος. Συμφωνω 100% οτι ειναι μ@λ@κια να εισαι με το ρολοι πανω απο το κεφαλι σου οταν κανεις μαθημα

 

Στη συνεχεια λες "απο μουσικη τιποτα". ΟΚ "ο ντραμμερ ειναι μουσικος που πρεπει να ...ακουει τους αλλους για να μπορει να συνοδευσει την ορχηστρα και τισ φωνες". Δηλαδη οσοι διδασκουν στο Φακανα δεν το κανουν αυτο?

 

Καλα οι πιτσιρικαδες σε ολο τον κοσμο με τα ιδια πραγματα παραμυθιαζονται,γιατι κανεις οταν ξεκιναει δεν γνωριζει. + τοις αλλοις δεν μπορεις να "δειξεις" απαξ ποσο καλος δασκαλος εισαι, οποτε πολλοι καταφευγουν λανθασμενα στο να ψαρωσουν εναν υποψηφιο μαθητη με επιδειξη ικανοτητων.

Σιγουρα αυτο ισχυει αλλα δεν νομιζω οτι ειναι κανονας. Η προσωπικη μου εμπειρια λεει οτι στο ΜΜΣ στο 1ο μου δοκιμαστικο μαθημα ο δασκαλος (προς τιμην του) δεν επαιξε απολυτως τιποτα

 

Και βεβαια οταν "κατηγορεις" επαγγελματικα καποιον, ειναι πιο τιμιο να το κανεις επωνυμα και να αντιπαραθετεις τις δικες σου "περγαμηνες"

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά κατάλαβα ότι ο φιλος λέγοντας "ρολογια " κ "χρονομετρα" εννοεί ότι παιζουν μηχανικά / σαν μηχανάκια ...

 

Ακούγεται σαν να υπάρχει μια πικρία πάντως, κάτι που δεν διευκολύνει τη ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εγώ σού προτείνω να πας σ' ένα ωδείο που θα επιλέξεις αλλά όχι με λογική τα χρήματα. Τι εννοώ; Εννοώ ότι μπορεί ένα ωδείο (όπως εδώ στην πάτρα το δημοτικό) να σού ζητά λίγα χρήματα (ζητούσε 65 ευρώ το μήνα σε μένα που ήμουν πολύτεκνος - 80 κανονικά) αλλά να κάνει πολύ καλή δουλειά. Σίγουρα έχει σημασία τι ζητάς: επαγγελματικός drummer, σεσιονάς, τίποτα απ' όλα αυτά, για την πάρτη σου κ.ο.κ. Και πάντα να ξέρεις γιατί ξεκινάς μαθήματα. Εγώ π.χ. είχα ξεκινήσει γιατί ήθελα να βελτιώσω την ανεξαρτητοποίηση, τον αυτοσχεδιασμό, το διάβασμα από παρτιτούρα και άλλες τεχνικές που απαντόνται κυρίως στη jazz μουσική. και ένα τελευταίο: υπολόγισε τις ώρες που σου ζητάει το MMS ή ο Φακανάς ή ο κάθε Φακανάς και δες αν συμβαδίζουν μ' αυτές τις ώρες που διατίθεσαι να αφιερώσεις στο διάβασμα. Καλή συνέχεια...

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ένα τελευταίο: υπολόγισε τις ώρες που σου ζητάει το MMS ή ο Φακανάς ή ο κάθε Φακανάς και δες αν συμβαδίζουν μ' αυτές τις ώρες που διατίθεσαι να αφιερώσεις στο διάβασμα.

 

Απόλυτα σωστό και το πιο σημαντικό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε φιλε hwept αν δεν κανω λαθος  εξηγω :οταν λεμε ρολογια & χρονομετρα εννοω και ρολοι στο χερι και μηχανικο παιξιμο.Επισης πιστευω οτι οι περισσοτεροι απ'αυτους δεν μπορουν να συνοδευσουν με μουσικοτητα γιατι απλουστατα δεν εχουν δουλεψει με διαφορετικα στυλ σε μαγαζια αλλα μονο δηλωσαν ΔΑΣΚΑΛΟΙ  ΚΑΙ ΒΟΥΡ ..

Αυτο το λεω μετα γνωσεως λογου.Αν δουλευεις στο συγκεκριμενο <<ωδειο>> τοτε σου λεω οτι δεν το κανουν αυτο σιγουρα.Βεβαια οταν '' κατηγορω " καποιον επαγγελματικα .....κοιτα φιλε μου αν μου επιτρεποταν απο το Forum  Θα ελεγα πιο χοντρα πραγματα και θα καλουσα εσενα και οποιον αλλον θελει ν' ακουσει Live το γκρουπ που παιζω .

Αλλα αν καταλαβα καλα απο παρατηρηση που ελαβα αυτο δεν επιτρεπεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα έχει σημασία τι ζητάς: επαγγελματικός drummer, σεσιονάς, τίποτα απ' όλα αυτά, για την πάρτη σου κ.ο.κ. Και πάντα να ξέρεις γιατί ξεκινάς μαθήματα.

Αυτό είναι το πιο σημαντικό πιστεύω.Ξέρωντας ακριβώς τι θέλεις βρίσκεις και τον αντίστοιχο δάσκαλο με ψάξιμο.Βέβαια είναι δύσκολο να ξέρεις ακριβώς τι ζητάς όταν ξεκινάς.Αλλά αυτή είναι και η ουσία κι ετσι εξελίσεσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε φιλε hwept αν δεν κανω λαθος  εξηγω :οταν λεμε ρολογια & χρονομετρα εννοω και ρολοι στο χερι και μηχανικο παιξιμο.Επισης πιστευω οτι οι περισσοτεροι απ'αυτους δεν μπορουν να συνοδευσουν με μουσικοτητα γιατι απλουστατα δεν εχουν δουλεψει με διαφορετικα στυλ σε μαγαζια αλλα μονο δηλωσαν ΔΑΣΚΑΛΟΙ  ΚΑΙ ΒΟΥΡ ..

Αυτο το λεω μετα γνωσεως λογου.Αν δουλευεις στο συγκεκριμενο <<ωδειο>> τοτε σου λεω οτι δεν το κανουν αυτο σιγουρα.Βεβαια οταν '' κατηγορω " καποιον επαγγελματικα .....κοιτα φιλε μου αν μου επιτρεποταν απο το Forum  Θα ελεγα πιο χοντρα πραγματα και θα καλουσα εσενα και οποιον αλλον θελει ν' ακουσει Live το γκρουπ που παιζω .

Αλλα αν καταλαβα καλα απο παρατηρηση που ελαβα αυτο δεν επιτρεπεται.

 

 

 

Μπηκα στην διαδικασια να ακουσω την μουσικη που παιζεται με την μπαντα σας και πραγματικα λυπαμαι που το λεω αλλα θελετε παρα πολυ δουλεια σαν drummer.

Καλυτερα να μην παιρνετε τετοια ευθυνη και να προτεινετε σε αλλους να τους κανετε μαθηματα με τοση σιγουρια, γιατι χρειαζονται πολλες γνωσεις που πρεπει ν`αποκτησετε με πολλες θυσιες.

Ακουσα μεχρι το κομματι Νο3.

Στο track 1 το swing σας ειναι εξαιρετικα φτωχο, στο track 2 υπαρχει ενα μονιμο flam με το μπασο που θελει πολυ δουλεια κλπ.

Με λιγα λογια δεν υπαρχει groove.

Πιστεψτε με η κριτικη μου ειναι καλοπροαιρετη.

Καλη συνεχεια!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπηκα στην διαδικασια να ακουσω την μουσικη που παιζεται με την μπαντα σας και πραγματικα λυπαμαι που το λεω αλλα θελετε παρα πολυ δουλεια σαν drummer.

 

 

Καλως ήρθες.

Μπορείς να μου πεις που τη βρήκες τη μπάντα του pericles και την άκουσες;

Έχω περιέργεια να την ακούσω κ εγώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου