Προς το περιεχόμενο

ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ MXL V87G ή SONTRONICS STC-2;


ΜΑΡΙΑΝΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας. Μηπως έχει κανείς δοκιμάσει κάποιο από αυτά τα μικρόφωνα σε ηχογράφηση φωνής; Ειμαι μεταξύ αυτών των δύο αλλά δυστυχώς δε μπορώ να τα δοκιμάσω, Η τιμή τους είναι γύρω στα 200 Ευρώ. Ευχαριστώ πολύ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν έχω προσωπική εμπειρία από αυτά τα δύο mic ώστε να σου φανώ χρήσιμος, παρά μόνο κάποια καλά λόγια που έχω ακούσει για το Sontronics (΅γλυκές" ψηλομεσαίες, κολακεύει γυναικείες φωνές)...

 

όμως θα ήθελα να σε ρωτήσω (χωρίς φυσικά να είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις) πως κατέληξες σε αυτά τα δύο, από το πλήθος των επιλογών που σου δίνει η κατηγορία τιμής τους, χωρίς πρώτα να έχεις ακούσει-δοκιμάσει κάποια...

 

σόρυ για το θάρος αλλά μου ήρθε λίγο περίεργα η ερώτηση, γιατί άλλο να ζητάς γνώμες γενικά για mic στα 200€ και άλλο για 2 συγκεκριμένα... πρέπει κάπως να έφτασες σε αυτά... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και ευχαριστώ για την απάντηση. Πράγματι δεν έχω δοκιμάσει άλλα μικρόφωνα εκτός από το δυναμικο που έχω (shure beta) και απο το ΑΤ 2020 (κάνει γύρω στα 120 Ευρώ) το οποίο δε μου άρεσε. Το mxl v67i μου το σύστησε ένας γνωστός που έχει δικό του studio και γενικά ασχολείται με το θέμα  και μάλιστα μου είπε οτι σε σχέση με το rode στα αντίστοιχα χρήματα και σε σχέση με το AKG είναι σαφώς πιο καλό. Για το άλλο (SONTRONICS STC-2) μου το σύστησε κάποιος από ένα site. Ειλικρινά έχω μπερδευτεί για τον απλό λόγο οτι δ μπορώ να τα ακούσω πριν τα αγοράσω. Αν έχεις κάποια δοκιμασμένη πρόταση θα σου ημουν ευγνώμων Το θέλω αποκλειστικά για φωνη (ανδρική-μπασοβαρύτονος). Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σύμφωνα με τα δεδομένα που πλέον θέτεις, δυστυχώς αν απλά σου παραθέσω μερικά καλά mic (για να ακριβολογώ, καλύτερα από άλλα κατά την γνώμη μου) στην συγκεκριμένη κατηγορία τιμής, με σκοπό μια τυφλή αγορά (και κουφή στην περίπτωσή μας ;D), σίγουρα θα σε μπερδέψω περισσότερο παρά θα σε βοηθήσω...

 

το θέμα σου καλώς ή κακώς είναι ο ηχητικός "χαρακτήρας" που έχεις ως "όραμα" και όχι γενικά και αόριστα η "ποιότητα" (κατασκευής και specs ας πούμε)... παράδειγμα το AT 2020 (που δεν σου έκανε) είναι ένα πραγματικά "καλό" μικρόφωνο στα χρήματα που ζητάει για την απόκτησή του και μάλιστα με all around χαρακτήρα)...

 

για να καταφέρεις να βρεις μια "διαφορά" πραγματικά άξια αναφοράς σύμφωνα με ότι σου ανέφερα παραπάνω, πρέπει να δώσεις τουλάχιστον τα διπλάσια χρήματα... και πάλι όμως το πρόβλημά σου θα παραμείνει παρόμοιο ως "συνισταμένη"... θα σου προταθούν κάποια "καλύτερα" από άλλα σε εκείνη πλέον την κατηγορία, αλλά χωρίς "καμιά εγγύηση" ότι θα ικανοποιήσουν ως "χαρακτήρας" το δικό σου αισθητήριο... πράγμα που είναι τελικά το  ζητούμενο...

 

για να μη σε ζαλίσω άλλο, η γνώμη μου είναι να μην αποκτήσεις mic χωρίς να το ακούσεις από την στιγμή που καλείται να καλύψει συγκεκριμένη υποκειμενική σου ανάγκη και η ΅αντικειμενικότητα" της δικής μου επαγγελματικής προσέγγισης, θα χάσει την όποια βαρύτητα της όταν θα μείνετε οι "δυο" σας... ;D

 

γι αυτό, σημείωσε τα 2 που ήδη σου πρότειναν καθώς και κάποια που θα σου προταθούν εδώ και προσπάθησε να αποκτήσεις "επαφή" με όσα το δυνατόν περισσότερα πριν καταλήξεις σε απόφαση, για να μην καταλήξεις με ένα καλό μεν, αλλά προς πώληση επειδή δεν σε καλύπτει, μικρόφωνο...

 

προσωπικά θα σου πρότεινα τα πολύ καλά χαμηλά (και όχι μόνο) Oktava MK 319,  Studio Projects B3 και το Lewitt Authentica LCT 240 (το Oktava ανεβαίνει περίπου στα 250€, αλλά τα αξίζει μέχρι δεκάρας)...

 

καλή αγορά...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου