Προς το περιεχόμενο

Ρίζα Χ- Μια πράξη ηρωική (γράψαμε και δεύτερο δίσκο;;;!)


Terry RoscoeBeck5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Η ιστορία μας αρχίζει πριν από καμιά δεκαετία (αν θυμάμαι καλά, διότι έχει περάσει πολύς καιρός)...

Τότε έπαιζα με τον @Nestoras στους γνωστούς και μη εξαιρετέους FWD. Μια ημέρα μου λέει ο sir: Ρε συ ο φίλος μας ο Σέμης (Παπαϊωαννου) έχει κάτι κομμάτια και θέλει να τα γράψει. Θα έρθεις να παίξεις μπάσο. 

Και γιατί όχι...

Οπότε άρχισαν τα... never ending sessions. 😄 Γράφαμε και γράφαμε και ξανά γράφαμε κομμάτια - από ένα σημείο και ύστερα είχα χάσει το μέτρημα το πόσα κομμάτια είχαμε γράψει. 

 

Κάποια στιγμή, με δόξα και τιμή παρουσιάζεται το CD των Ρίζα Χ "Πορφυρές Εικόνες".

Τα χρόνια πέρασαν, μέχρι που τον περασμένο Οκτώβριο μιλάω με τον Σέμη (και με τον Νέστορα) για να μαζευτούμε οι γέροντες για να ηχογραφήσουμε το επόμενο CD. Αρχίζουμε τις διερευνητικές επαφές με άλλους φίλους γέροντες (και λιγότερο γέροντες 😄) για να ενταχθούν στο project- έχουμε την τιμή να έχουμε στην παρέα Γιώργο Μεταλλινό (τύμπανα) και Κώστα Εγγλέζο (πλήκτρα), οπότε τους... χώσαμε 😄

Οπότε πάνω στην κουβέντα, λέω εγώ... πόσα χρόνια πέρασαν μέχρι να φτάσουμε να ηχογραφήσουμε το... δεύτερο CD 🙄

Ποιο δεύτερο; (Σέμης - Νέστορας σε unison) 😂, εννοείς το τρίτο... 😮

Excuse me... ποιο δεύτερο και ποιο τρίτο; "Τι, δεν έχεις την "Αντιγόνη" (το δεύτερο CD)"; 

Τέλος πάντων για να μην τα πολυλογώ, τόσα χρόνια ζούσα σε μια πλάνη. Τα never ending sessions είχαν δημιουργήσει απόθεμα κομματιών τα οποία εκδόθηκαν - αλλά κανείς δεν μπήκε στον κόπο να μου το σφυρίξει μέχρι προσφάτως.

Από εκεί είναι και το ακόλουθο κομμάτι- το είχα ξεχάσει εντελώς και μόλις το άκουσα μου έφερε στο μυαλό εκείνες τις ημέρες.

ΥΓ: Ελπίζω όταν τελειώσουν τα νέα sessions να θυμηθώ να πάρω CD άμα την έκδοση του 😄

 

 

 

  • Like 7
  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, Nekkon είπε

@Nestorasπολυ ωραίος ήχος. Είναι tele ή strat; Είπαμε, δεν ακούω 

Πριν σου πει ο sir, 99,9% η πράσινη strat του, η οποία εκείνη την εποχή δεν έφευγε από το χέρι του. Αλλά μπορεί να θυμάται καλύτερα.

  • Like 1
  • Μπερδεύτηκα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

@Nestorasπολυ ωραίος ήχος. Είναι tele ή strat; Είπαμε, δεν ακούω 

 

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Πριν σου πει ο sir, 99,9% η πράσινη strat του, η οποία εκείνη την εποχή δεν έφευγε από το χέρι του. Αλλά μπορεί να θυμάται καλύτερα.

Είναι stratocaster σίγουρα. Πιθανόν να είναι αυτή που λέει ο @Terry RoscoeBeck5, μπορεί να είναι και η vintage 70's. 

Έχω χρόνια όμως ν' ακούσω το κομμάτι που μ'αρεσε πολύ. Όχι δεν βλογάω τα γένια μου, δεν έχω συνθετική συμμετοχή αλλά η παραγωγή και τα παιξίματα μ' εντυπωσίασαν. Πολύ ωραίο "τραγουδιστό μπάσο". Scissor-hand bravo.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία παραγωγή και ωραίο τραγούδι. Terry είσαι μεγάλη μπασάρα. Πολύ ωραίο ήχο και ο Νέστορας και παίξιμο όπου πρέπει και όσο πρέπει.

  • Ευχαριστώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες εποχές.

Και ηχάρες.

Και μακάρι να γράφαμε όλοι μαζι να είχαμε και το παρείστικο feeling. Μας έβαζαν έναν εναν.

  • Like 2

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Costas Siachamis είπε

Ωραίες εποχές.

Και ηχάρες.

Και μακάρι να γράφαμε όλοι μαζι να είχαμε και το παρείστικο feeling. Μας έβαζαν έναν εναν.

Ο @Costas Siachamis έπαιξε τα πλήκτρα. Και πολύ ωραία μάλιστα. 

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο Nestoras!Terry παίζεις μπάσο?Δεν το ήξερα.Ωραίο παίξιμο όντως.Μπράβο σε όλους σας!

 

(Μπορεί κάποιος άλλος moderator να διαγράψει(με τρόπο) τα memes για μπασίστες που ανεβάζω στο Funny stuff πριν τα δεί)???

Επεξεργασμένο από MGs
  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
29 λεπτά πριν, Costas Siachamis είπε

Ωραίες εποχές.

Ο εξαίρετος κ. @Costas Siachamis παίζει τα πλήκτρα καθότι συμμετείχε και αυτός με τη σειρά του στα never ending sessions.

 

ΥΓ: Κώστα ελπίζω να μπήκαν στον κόπο οι εξαίρετοι συνεργάτες μας και να σε ενημέρωσαν για την δεύτερη κυκλοφορία 😄

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου