Προς το περιεχόμενο

προβλημα με bugera333-212


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας εχω ενα bugera 333-212 http://www.bugera-amps.com/EN/products/333-212.aspx και εχω προβλημα.Ειχα 3αναβαλει θεμα με το οτι βουιζε  http://www.noiz.gr/index.php?topic=191787.0 αλλα δεν με ενοχλουσε πολυ γιατι επεζα σε χαμηλες εντασεις και ο θορυβο τοσο πολυ.Σημερα ξαφνικα στο clean στο βολιουμ 5 και στο crunch απο το 2 τσιριζει.εβαλα και ενα πεταλι και παλι τσιριζε

τωρα δεν εχω ιδεα τι να κανω(να αλλαξω λαμπες,να το παω σε μαστορα)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα να αποκλείσεις τα απλά

Παίξε με άλλη κιθάρα (με διπλούς γιατί οι μονοί εχουν θόρυβο)

Βάλτον σε άλλο σπίτι (παλιές γειώσεις)

Άλλαξε καλώδιο-και μακρια απο οτιδήποτε παρεμβάλεται μεταξύ της κιθάρας και του ενισχυτή. Για να βρεις το πρόβλημα θες την πιο απλή συνδεσμολογία (ενισχυτής-κιθαρα) για να βγάλεις άλλους πιθανους παράγοντες απο τη μέση.

Μετά αφού έχει κάνει όλα τα παραπάνω, (είσαι με καινούριο καλώδιο, κιθάρα με 2πλους απροβλημάτιστη, και σπίτι με καλές γειώσεις) παίξε με τα κανάλια και δες μήπως στο κάνει στο ένα απο τα 2, για να επικεντρώσεις το πρόβλημα. Αν όλα αποτύχουν, παίρνεις την έγγυηση και απευθύνεσαι στον πωλητή.... :P

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας εχω ενα bugera 333-212 http://www.bugera-amps.com/EN/products/333-212.aspx και εχω προβλημα.Ειχα 3αναβαλει θεμα με το οτι βουιζε  http://www.noiz.gr/index.php?topic=191787.0 αλλα δεν με ενοχλουσε πολυ γιατι επεζα σε χαμηλες εντασεις και ο θορυβο τοσο πολυ.Σημερα ξαφνικα στο clean στο βολιουμ 5 και στο crunch απο το 2 τσιριζει.εβαλα και ενα πεταλι και παλι τσιριζε

τωρα δεν εχω ιδεα τι να κανω(να αλλαξω λαμπες,να το παω σε μαστορα)?

 

 

Το κλασσικό είναι: preamp λυχνία (κάποια 12ΑΧ7 που τα παιξε) ή το fx loop jack. Δοκίμασε αρχικά να βάλεις καλώδιο κιθάρας από το send στο return του fx loop.

Ο βόμβος πάντως δείχνει συνήθως θέμα κακού bias. Άρα ένας μάστορας πάντα χρειάζεται να τσεκάρει τι γίνεται στον ενισχυτή(bias, λυχνίες κλπ).

 

Αν τo fx loop δεν κανει διαφορά, τσέκαρε τις λυχνίες ως εξής:

 

Πρέπει να είναι μία λυχνία που κάνει το θέμα. Ένα εύκολο τεστάκι για να βρεις ποια λυχνία έχει θέμα με το νήμα της είναι το εξής:

α) ξεβιδώνεις τη γρίλια στην πλάτη του ενισχυτή για να έχεις πρόσβαση στις λάμπες,

β)ανάβεις ενισχυτή κανονικά χωρίς κιθάρα επάνω και δίνει λίγη ένταση, σαν να έπαιζες κανονικά κιθάρα.

γ) στην πλάτη του ενισχυτή, παίρνεις ένα μολυβάκι και κάνεις ένα ελαφρύ χτυπηματάκι tap tap σε κάθε λυχνία ξεχωριστά και ακούς απ το μεγάφωνο κάποιο ήχο. Αν ο θόρυβος που βγαίνει απ το μεγάφωνο όταν κτυπάς ελαφρά τη λυχνία είναι πολύ έντονος, μάλλον έχει χαλαρώσει το νήμα της λυχνίας και θέλει αλλαγή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λέξη κλειδί στην όλη ιστορία είναι το "τσιρίζει"...Σωστά όλα όσα γράφει ο degdekis αλλά από την εμπειρία μου με λαμπάτους : όταν "τσιρίζει" θέλει (κατά 99%) preamp λυχνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ καθόλου. Απλά του λέω να κάνει τα απλά (για να τα αποκλεισει πρώτα) και μετά να δει τις λάμπες. Αλλα εντάξει και αυτό να είναι δεν ειναι τίποτα σοβαρο..Shit happens all the time....Μεσα σε ποσο καιρο χαλασε ειπαμε? μμμμμμμμ...και λέω να παρω εναν v55hd........

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ καθόλου. Απλά του λέω να κάνει τα απλά (για να τα αποκλεισει πρώτα) και μετά να δει τις λάμπες. Αλλα εντάξει και αυτό να είναι δεν ειναι τίποτα σοβαρο..Shit happens all the time....Μεσα σε ποσο καιρο χαλασε ειπαμε? μμμμμμμμ...και λέω να παρω εναν v55hd........

 

Κοίτα, οι bugera μια χαρά είναι πλέον, οι λάμπες τους όμως παραμένουν proudly made in China!

Άρα ένα σετάκι JJ preamp tubes (7Ε κάνει μια jj στο banzai) είναι καλό να υπάρχει για αλλαγή. Είπαμε, αφού κάποιος παίρνει EVH/peavey/marshall κλπ αντίγραφό στο 1/3 της τιμής,ε ας δώσει 30-40 ευρώ για λυχνίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι λάμπες τους όμως παραμένουν proudly made in China!

 

οπως αλλωστε και μερικες απο τις καλυτερες λυχνιες που παραγονται σημερα... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως αλλωστε και μερικες απο τις καλυτερες λυχνιες που παραγονται σημερα... ;)

+KT66! Δεν είναι όλες οι made in china χάλια. :)

 

Υπάρχουν china και china, μερικές είναι κορυφαίες και μερικές είναι για... πέταμα! Όπως άλλωστε συμβαίνει και με τις ρώσικες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως αλλωστε και μερικες απο τις καλυτερες λυχνιες που παραγονται σημερα... ;)

 

Πράγματι, δε διαφωνώ. Απλά η διαφορά είναι πως οι καλές Κινέζικες περνούν από ενδελεχή έλεγχο πριν φτάσουν στο ράφι. Ενώ οι bugera δικαιολογούν μεγαλύτερα ποσοστά failure...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου