Προς το περιεχόμενο

μεταχειρισμενο το πολύ μιση τιμη?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα η γνωμη μου παντως ειναι οτι

 

Ναι μεν πουλας οσο θελεις

 

Αλλα εδω στο Νοιζ το 80% τοις εκατο των αγγελιων ζητανε απο το 80% της αρχικης τιμης στην αγορα εως και καμια φορα ακομη περισσοτερο, και μου δινει την εντυπωση οτι ψαχνουν για μ@λ#κες.

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι αγγελιες με λογικες τιμες κυριολεκτικα εξαφανιζονται, ενω αλλες υπαρχουν για μηνες περιμενοντας το κοροιδο.

 

Πιστευω οτι το παραπανω φαινομενο δικαιολογειται με βαση το εγγενες χαρακτηρηστικο του  Ελληνα (=κουτοπονηρια)

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμενα η γνωμη μου παντως ειναι οτι

 

Ναι μεν πουλας οσο θελεις

 

Αλλα εδω στο Νοιζ το 80% τοις εκατο των αγγελιων ζητανε απο το 80% της αρχικης τιμης στην αγορα εως και καμια φορα ακομη περισσοτερο, και μου δινει την εντυπωση οτι ψαχνουν για μ@λ#κες.

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι αγγελιες με λογικες τιμες κυριολεκτικα εξαφανιζονται, ενω αλλες υπαρχουν για μηνες περιμενοντας το κοροιδο.

 

Πιστευω οτι το παραπανω φαινομενο δικαιολογειται με βαση το εγγενες χαρακτηρηστικο του  Ελληνα (=κουτοπονηρια)

Σημασια δινεις στον πωλητη? Στον αγοραστη? ή στο τι θα κανεις με το προιον που σκεφτεσαι να αγορασεις?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε ρε που θα με πεις εμένα κουτοπόνηρο, εσύ είσαι τσίπης και εκμετάλλα. Άμα θες φτηνά να πας στο παζάρι να πάρεις και φόρμα abibas και φανέλα mike.

 

Ζήτουλα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα (μπράβο Ευη) και συμφωνώ μ'αυτά που ειπώθηκαν από Jasemeister και AudioKosta.

 

To (ηθικό? ψυχολογικό? ψυχιατρικό?) πρόβλημα προκύπτει kate me μόνο όταν βλέπουμε τιμές κοντά ή παραπάνω από το καινούργιο (που υπάρχει διαθέσιμο παντού) και οι λόγοι είναι δύο: άγνοια του πωλητή για της πραγματικές τιμές της αγοράς ("μα εγώ την αγόρασα 1200€ από την Ελλάδα και τη δίνω 900!!") ή κλασσική κουτοπονηριά. Θεωρώ ότι, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά στους πωλητές στο noiz, εύκολα μπορούμε να ξεχωρίσουμε τους μεν από τους... "δεν".  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν την τιμή ενός μεταχειρισμένου και μπορούν να βρεθούν σε σχετικά κι ενημερωμένα περιοδικά:

http://www.vintageguitar.com/priceguide/

 

Από την άλλη όμως, στην Ελλάδα είμαστε... Και για να εξηγήσω, δείτε αγγελίες σε βρετανικά και αμερικανικά περιοδικά και πόσο δίνουν τις άριστα μεταχειρισμένες κιθάρες.

Ακόμη καλύτερα, όλοι ξέρουμε τις τιμές στο dv247 και στον Thomann και τις τιμές σε Greek(με όλη την έννοια) stores.

Είναι η στρατηγική του: πώληση λίγων προϊόντων σε υψηλότερη τιμή (κι αν "φύγουν"...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πλακα ειχε παντως η αγγελια για fantom x7 στα 2900, οταν καινουριο με το ζορι φτανει το 1,5 χιλιαρικο :P Μιλαμε για 100% πανω σε ενα οργανο που και vintage δεν το λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω την προταση μεταχειρισμενο μιση τιμη.

Δηλαδη τι? Πηρα ενα Carl Martin Plexitone (240) και θα το δωσω μιση τιμη (120)?

Πηρα μια Baja Tele 600 ευρω και θα τη δωσω 300? Σε τι κατασταση ειναι? Ποσο καιρο την εχω? Εχει ζητηση?

 

Η τιμη την οποια θα απαιτησει καποιος εξαρταται απο αρκετους παραγοντες. Πρωτο και ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ η ζητηση...

Μετα η κατασταση και επειτα το ποτε εχει αγοραστει. Τελος (ο πολυ σημαντικος παραγοντας κατ'εμε) το αν ο πωλητης εχει υπομονη ή εχει αναγκη το προιον του να πωληθει γρηγορα.

 

Τοτε, σιγουρα μπρουμε να δουμε και την τιμη να ελαττωθει στο 50% της αρχικης αξιας.

Το να οριζεται μια τιμη κατα 30% πιο κατω, ειναι μαλλον μια καλη βαση...

 

 

 

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κουπι να ναι , αν γραφει στην ουγια fender ή gibson τοτε πουλιεται σαν ζεστο ψωμι.

Το χω ζησει να πουλαω κιθαρα εξαιρετικη made in germany πολυ κατω απο την μιση της τιμη και να μην κουνιεται φυλλο ενω φιλου μου κορεατικη fender να πουλιεται σε τιμη παραπανω απο οτι ζητουσα εγω .  :'(

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου