Προς το περιεχόμενο

προβλημα με τρεμολο edge III


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια εχω μια Ibanez 370 dx με edge III το οποιο εχω χασει το ματσουκι  απο το τρεμολο αλλα εκτος που δεν παιζω με τρεμολο  νομιζω οτι ειναι αρκετα ψηλα  με αποτελεσμα με το που ακουμπισει ο καρπος μου παραμορφωνει το παιξιμο υπαρχει κανενα setup χωρεις να χρειαστει  να το ξυλωσω η αν μπορω να το lockaro τελειως?

Ευχαριστω

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μπορεις αν θες να το ακινητοποιησεις τελειως (hardtail) ειτε να το κανεις να λειτουργει σαν απλο τρεμολο (χωρις floating) δες μια το video αυτο καθως και τα σχετικα αλλα που υπαρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειάζεται να το ακινητοποιήσεις, πρέπει απλά να χαμηλώσεις το ύψος της γέφυρας, και να ρυθμίσεις σωστά τα ελατήρια απο πίσω.. θα βρείς μπόλικα tutorials στο νετ, αν δεν μπορείς πήγαινε τη σε ένα καλό μάστορα για ένα καλό setup.

Ξεκίνα απο εδω: http://www.ibanez.com/support/help

 

Tremolo arm μπορείς να αγοράσεις. Θα ψάξω και θα σου πώ αργότερα serial number και που θα το βρείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνας φιλος μου εκανε κατι πολυ πιο οικονομικο σε ιδια περιπτωση παντως. Εκοψε ενα μικρο κομματι απο μεταλλικο σωληνα κ το εβαλε ως κοντρα.

Το ολο πραγμα λειτουγησε ως εξης

Μετρησε την αποσταση που εχει στο πισω μερος το τμημα της γεφυρας στο οποιο μπαινουν τα ελατηρια, κ εκοψε το σωληνα ακριβως στο ιδιο. Αφαιρεσε τα ελατηρια αφου ειχε βαλει τον σληνα αναμεσα σε γεφυρα-σωμα κιθαρας κ βουαλα! εβγαλε κ τα locks απο μπροστα για να κουρδιζει κ ετοιμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον τριμμη ειχα παρει προσφατα  το arm γιατι το ειχα χασει, 7 ευρω νομιζω (εχω την rg350). Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι το εξης:

1) χαμηλωνεις λιγο το floyd rose απο τις βιδες που το κρατανε.

2) Στη συνεχεια βαλε ενα κλασσικο μολυβι απο πισω του ωστε να μην βουλιαξει τελειως πισω και ασε τις χορδες αρκετα χαλαρες...

3) Σφηξε τα ελλατηρια αρκετα πισω (λεγοντας αρκετα εννοω το πολυ 1 cm απο οτι ειναι τωρα.

4) κουρδισε τη κιθαρα σου.

5) αν δεις το FR σου ειναι σε καλο υψος τωρα.. κανε πειραματακια σιγα σιγα χαλαρωνοντας τα ελλατηρια πισω και βγαζοντας το μολυβι. Πρεπει βγαζοντας το μολυβι το FR να μην βουλιαζει πιο πισω..ενω παραλληλα η κιθαρα εχει κουρδιστει  ;).

 

το εκανα πριν 2 μηνες που αλλαξα χορδες και απο τοτε δεςν εχω ξανακουρδισει... ποτε δεν ειχα πιο σταθερο κουρδισμα, ακομα και μετα απο setup

 

Καλη τυχη!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπων  απο οτι νομιζω οτι καταφερα μαλλων να το  Lockaro τελειως εβαλα το μολυβι οπως ειπες  ενω ειχα ξεβιδωσει το floyd μετα εσφιξα λιγο απο πισω με καποιο τροπο εβγαλα το μολυβι  εσφιξα το floyd  και αυτην την στιγμη ειμαι ξεκουρδιστος  (εσπασα και μια χορδη αρε πανο αναποδα κουρδιζεις..  ??? ) αλλα απο οτι βλεπω δεν εχει μποσικα προς τα κατω  τωρα δεν ξερω αμα κουρδισω τι θα γινει  γιαυτο λεω μαλλων το εβγαλα off το floyd αλλα οχι οτι με χαλαει κιολας  ;D παντως στο χερι ειναι εμφανης η διαφορα.

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ... ομολογω με μπερδεψες καπως, μα αμα εχεις σφυγμενα ελλατηρια και το μολυβι να κραταει να μην βουλιαζει πισω το FR το ολο συστημα δουλευει σαν απλο τρεμολο. ετσι κουρδιζεις κανονικα.. στη συνεχεια βγαλε το μολυβι, πιθανον θα στο τραβιξει πισω το FR, επομενως το ξαναβαζεις και χαλαρωνεις λιγο τα ελλατηρια..αυτο το κανεις μεχρις οτου οταν τραβιξεις το μολυβι και να μην βουλιαζει το FR. το τρεμολο ομως σε αυτο το σημειο θα εχει κρατισει κουρδισμενη τη κιθαρα σου.. ελπιζω να τα λεω κατανοητα (εστω και λιγο )  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλακεια μου γιατι ξεχασα να το πω (το θεωρησα αυτονοητο) οτι πανω στο FR οι βιδες που ειναι να κουρδιζουμε καθολη τη διαδικασια τις εχουμε στη μεση, ουτε τελειως εξω, ουτε τελειως μεσα προκειμενου να εχουμε τη δυνατοτητα να κανουμε μικροδιορθωσεις οταν εχουμε κλειδωσει το locking nut  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπων η κιθαρα ηταν σε κακιστη κατασταση μετα απο επεμβαση του αδερφου μου  και χαλασαν και  τα πασα απο το ενα ελλατηριο  οπωτε αν εγινε δουλεια και το καταργησα τελειως  ακομη καλυτερα. ευχαριστω παντως  να σε καλα.

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα. ειχα πειραξει ανεξελεγκτα το FR, το οποιο δεν ειναι και απο τα καλυτερα και σε καποια φαση δεν μπορουσα να κανω τιποτα αλλο. Ετσι πηγα σε μαστορα, ο μαστορας χρυσος και αγιος αλλα πρωτον κοστιζει και δευτερον μετα απο λιγο καιρο ειχα σχεδον το ιδιο προβλημα. Ομως πανω στη δουλεια που εκανε αυτος εφαρμοσα τον παραπανω αλγοριθμο (τα βηματα δηλαδη που ειπα ;D ) και το τωρα ειμαι κομπλε!!! (φτου φτου φτου) Καλη συνεχεια παντος και υπομονη, αυτα τα FR ειναι βασανα! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου