Προς το περιεχόμενο

Ρυθμισεις ενισχυτη για μπασσο για RHCP-FLEA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους !!! άνοιξα αυτό το θέμα όχι μόνο επειδή  δεν βρήκα κάτι παρόμοιο στο νοιζ…αλλά δεν βρήκα πουθενά κάτι σχετικό γενικά στο ινερνετ… ???έχω ένα Fender Marcus Miller MN NT Signature Jazz Bass και έναν ενισχυτή 15 watt(μάρκα με έκαψες…)-(αν αυτό βοηθάει)και θα ήθελα να μάθω πιες είναι οι ιδανικές ρυθμίσεις για τον ενισχυτή οι οποίες μπορούν να κάνουν τον ήχο μου να πλησιάζει αυτόν του flea…!!!Έχω κάνει αρκετούς πειραματισμούς μερικοί κάτι λένε άλλοι όχι.. αλλά δεν έχω βρει κάποιον ήχο στον οποίο να πω ΝΑ!!! Εδώ είμαι…

Οι δυο πιο κοντινές ρυθμίσεις που μοιάζουν λίγο παραπάνω από τις υπόλοιπες ρυθμίσεις με αυτές του  flea είναι οι εξής…

 

1-bass-max , mid-0 , treble-max,master volume- όλα

2-bass-2 , mid –6, treble-2 , master volume-12

 

 

 

Ευχαριστώ εκ’των προτέρων!!! ^^  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι λογικό που δεν έχεις βρει συγκεκριμένες απαντήσεις σ ολόκληρο το ίντερνετ γιατι:

 

1. δεν ισχύουν οι ίδιες ρυθμίσεις του EQ για όλους τους ενισχυτές

2. ο flea δεν έχει παντού και πάντα τον ίδιο ήχο.

3. μην περιμένεις να αποδώσεις πιστά τον ηχογραφημένο-επεξεργασμένο κλπ ήχο κάποιου παίχτη με εναν "ενισχυτή 15watt(μαρκα με έκαψες...)

 

.. κι εφ όσον έχεις βρεί κάποιες που μοιάζουν με τη χρήση του δικού σου εξοπλισμού, τι παραπάνω περιμένεις να σου πούμε;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μοιαζει τρελα ο ηχος...απλος ειναι πιο ομαλος στο σλαπαρισμα σε σχεση με τους υπολοιπουσ..βασικα πιο πολυ τον ηχο του απο Live με ενδιαφερει να πετυχω(για το can't stop με νοιαζει πιο πολυ)..το ξερω οτι ειναι λιγο τρελο...με τον ενισχυτη που εχω...απλος ηθελα καποια γνωμη καπιου ειδικου που ισωσ μπορει να μου δοσει καποια βοηθεια...ή καποιες συμβουλες...

 

τελος παντων...ευχαριστω για το ενδιαφερον και καλη σου μερα!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καθε δισκο ο συγκεκριμενος μπασιστας εχει και τελειως διαφορετικο ηχο στο μπασο

για παραδειγμα στους πρωτους 2 δισκους εχει αρκετα μεσαια και πριμομεσαια

για αυτο θυμιζει και λιγο παστοριους ενω στους αμεσως δυο επομενους δισκους

(the uplift mofo party plan, mother's milk) ειναι περισοτερο μπασα και πριμα με κομμενες τις μεσαιες (ο λεγομενος εντυπωσιακος ηχος).

 

μπασιστας δεν ειμαι απλα φανατικος οπαδος των peppers

δεν θα ελεγα οτι ο φλι εχει αντιπροσωπευτικο ηχο με συγκεκριμενες ρυθμισεις!!

αυτο που εχει ειναι αντιπροσωπευτικο παιξιμο και αυτο ειναι που σε κανει να θες

μιασεις στον ηχο του..

 

και στον χειροτερο ενισχυτη να τον βαλεις ο τυπος και παλι θα παιξει

γιατι απλα το χει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που εχει ειναι αντιπροσωπευτικο παιξιμο και αυτο ειναι που σε κανει να θες

μιασεις στον ηχο του..

+1000

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καθε δισκο ο συγκεκριμενος μπασιστας εχει και τελειως διαφορετικο ηχο στο μπασο

για παραδειγμα στους πρωτους 2 δισκους εχει αρκετα μεσαια και πριμομεσαια

για αυτο θυμιζει και λιγο παστοριους ενω στους αμεσως δυο επομενους δισκους

(the uplift mofo party plan, mother's milk) ειναι περισοτερο μπασα και πριμα με κομμενες τις μεσαιες (ο λεγομενος εντυπωσιακος ηχος).

 

μπασιστας δεν ειμαι απλα φανατικος οπαδος των peppers

δεν θα ελεγα οτι ο φλι εχει αντιπροσωπευτικο ηχο με συγκεκριμενες ρυθμισεις!!

αυτο που εχει ειναι αντιπροσωπευτικο παιξιμο και αυτο ειναι που σε κανει να θες

μιασεις στον ηχο του..

 

και στον χειροτερο ενισχυτη να τον βαλεις ο τυπος και παλι θα παιξει

γιατι απλα το χει....

συμφωνω απολυτα... ο ανθρωπος δεν πιάνεται(είδωλο  μου αυτος και ο Marcus miller)...!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

το κλείδι είναι στις flatwound χορδες :)

 

O Flea χρησιμοποιει flatwounds μονο τα τελευταια χρονια και μονο  στα παλια Fender μπασα του...ο κλασσικος Music Man/Modulus ηχος του ειναι με roundwounds.

 

Παντως μη πολυσκας με τις ρυθμισεις του...ενισχυτη μια και τις περισσοτερες φορες ο Flea....ΔΕΝ χρησιμοποιει ενισχυτη στο στουντιο... ;D σε μια παλαιοτερη συνεντευξη του ειχα διαβασει οτι απλα ..πλαγκαρει στο Input ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ αξιοπρεπους προενισχυσης εχει το στουντιο και απλα..γραφει... ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι δεν έχει στανταρ ήχο πουθενά ο flea. Δεν παίζει στους ίδιους ενισχυτές και δεν χρησιμοποιεί τα ίδια όργανα και έτσι δεν μπορείς να τον προσεγγίσεις τον ήχο του με συγκεκριμένο τρόπο και και με ακρίβεια, ειδικά με practice amp. Φαντάσου την διαφορά ανάμεσα σε music man, precision και....flea bass :o. Πάντως για να έχεις καλή ποιότητα στα slap κρίνω ότι χρειάζεται απαραιτήτως ένας (καλός) κομπρέσσορας.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου