Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για αρχάριο (Cort Z-42)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την κοινότητα του Noiz για ακόμα μια φορά!!

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά μιας ηλεκτρικής κιθάρας και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Βασικά δεν είμαι κιθαρίστας (ούτε και έχω σκοπό προς το παρόν να γίνω), μπάσσο παίζω και αυτή θα είναι η πρώτη μου ηλεκτρική κιθάρα. Τελείως άπειρος δεν είμαι, έχω μια ηλεκτροκλασική με την οποίαν ασχολούμαι λιγάκι 1,5 χρόνο. Τα βασικά (νότες, συγχορδίες, κλίμακες) τα γνωρίζω (τα έχω μάθει στην κλασική). Γενικά, ο σκοπός μου είναι να μάθω λίγα πραγματάκια για την ηλεκτρική κιθάρα σαν όργανο και να ηχογραφώ με την κάρτα ήχου μου.

 

Τα χρήματα οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν είναι πάρα πολλά, αφού το όργανο προορίζεται για μέσα στο σπίτι κυρίως. Υπολογίστε γύρω στα 200-250 max. Έτσι κι αλλιώς παραπάνω δεν υπάρχουν, αλλά ούτε και χρειάζονται νομίζω...

 

Από παλιά μου άρεσε πολύ εμφανισιακά η Cort Z-42, γενικά προς την Cort κινούμαι και μετά και από το αντίστοιχο topic (Cort Guitars) και το συγκεκριμένο:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=157602.0

είμαι προς σε αυτήν:

http://www.tseliosmusic.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_5_44&products_id=18

 

Υπάρχουν επίσης και τα εξής άξια σημεία αναφοράς:

(1) Από ότι έχω ακούσει το Mahogany στις κιθάρες είναι καλό σαν ξύλο, έτσι δεν είναι;

(2) Η συγκεκριμένη δεν έχει και floyd rose, πράγμα που από ότι έχω διαβάσει γενικά στο topic, η άποψη είναι ότι "Αν δεν το χρειάζεσαι μην πάρεις κιθάρα με αυτό, γιατί δημιουργεί άλλα προβλήματα". Και γω νομίζω ότι δεν το χρειάζομαι.

(3) Θα ήθελα να έχει αυτό το switch που έχουν οι Les Paul για τους μαγνήτες. Αυτό που χρησιμοποιεί ο Morello για τα κολπάκια που κάνει.

 

Επίσης, ξέρετε για τους μαγνήτες της τίποτα;

 

Το πρώτο μου bass ήταν ένα Cort και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος, για αυτό κοιτάω πάλι προς τα εκεί...

 

Για το μόνο που έχω ενδιασμούς είναι αυτό:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cort_Guitars#Controversy

 

Πείτε μου κι εσείς οι γνώστες τις γνώμες σας, αν έχετε προτείνετέ μου και κάτι άλλο. Θα πάω να τη δοκιμάσω εννοείται, απλά πριν πάω θα ήθελα να έχω όλες τις δυνατές πληροφορίες...

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ και περιμένω τις απαντήσεις σας :)

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε bassmike,η αποψη μου ειναι να αγορασεις την κιθαρα απο το thomann ετσι θα σου περισεψουν και χρηματα

http://www.thomann.de/gr/cort_z42_wr.htm

 

Επισης μπορεις να ριξεις και καμια ματια και στις αγγελιες του φορουμ που ξερεις μπορει να βρεις και τιποτα καλυτερο.

Οσο για την κιθαρα δεν εχει floyd rose που λες μιας και αυτα τα τρεμολα χρησιμοποιουνται κατα κυριο λογο σε στρατ κιθαρες.η συγκεκριμανη εχει μια σταθερη γεφυρα,και οι χορδες  περνουν μεσα απο το σωμα ως αποτελεσμα η κιθαρα εχει περισοτερο sustain(δηλαδη μεγαλυτερη διαρκεια στη νοτα).

Η κιθαρα επισης εχει και το διακοπτακι που λες,αλλα για να κανεις τα τρικ του μορελλο μαλλον θα χρειαστεις και ενα καρο εφφε

να τι χρησιμοποιει ο morello για τα τρικ του:

http://www.youtube.com/watch?v=Bun9unLlhgQ

http://www.youtube.com/watch?v=RDy6t1XZr_I&feature=related

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello!

 

(1) Από ότι έχω ακούσει το Mahogany στις κιθάρες είναι καλό σαν ξύλο, έτσι δεν είναι;

To μαόνι είναι δημοφιλές ξύλο στην κατασκευή κιθαρών, ειδικά για τύπου Les Paul και γενικά ότι έχει να κάνει με 2 humbuckers. Αν ρωτάς πόσο καλό ξύλο θεωρείται σε σχέση με τον ήχο, προτείνω να μη σε απασχολεί μιας και αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το σύνολο πως ακούγεται.

 

(2) Η συγκεκριμένη δεν έχει και floyd rose, πράγμα που από ότι έχω διαβάσει γενικά στο topic, η άποψη είναι ότι "Αν δεν το χρειάζεσαι μην πάρεις κιθάρα με αυτό, γιατί δημιουργεί άλλα προβλήματα". Και γω νομίζω ότι δεν το χρειάζομαι.

Ένα βιμπράτο είναι ΠΑΝΤΑ χρήσιμο  :D

Πέρα απ'την πλάκα συνιστώ να μην πάρεις κάτι με Floyd Rose μιας και δε θες να επικεντρωθείς στην κιθάρα. ΑΝ ασχοληθείς να μάθεις το Floyd Rose είναι πολύ εύκολο στο σετάρισμα και πολύ βολικό. Στη δική σου περίπτωση όμως έχεις κάνει πολύ καλή επιλογή με το string-through.

 

 

(3) Θα ήθελα να έχει αυτό το switch που έχουν οι Les Paul για τους μαγνήτες. Αυτό που χρησιμοποιεί ο Morello για τα κολπάκια που κάνει.

Για να κάνεις αυτό το κόλπο θες εκτός απ'το switch και ανεξάρτητο volume pot για κάθε μαγνήτη. Κλείνεις το volume του ενός και αφήνεις το άλλο ανοιχτό, έτσι γίνεται το on-off εφέ που ακούς όταν παίζει με τον επιλογέα.

Τσέκαρα στο νετ και είδα οτι όντως έχει 2 volume οπότε είσαι οκ!

 

Επίσης, ξέρετε για τους μαγνήτες της τίποτα;

Όχι.

 

Για το μόνο που έχω ενδιασμούς είναι αυτό:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cort_Guitars#Controversy

Κάθε μέρα μαθαίνουμε και κάτι καινούριο...χαμπάρι δεν είχα πάρει οτι είχε δημιουργηθεί κάποιο θέμα. Τι να πω, it's up to you.

 

Μπορείς να κοιτάξεις και σε κιθάρες Schecter για κάτι αντίστοιχο σε σχέση τιμής/απόδοσης. Εδώ που τα λέμε, οι περισσότερες μάρκες έχουν πολύ αξιόλογα μοντέλα στα χαμηλά budget.

 

Καλές αγορές!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αρκετα καλη κιθαρα για αρχαριο, Οι μαγνητες της δεν ειναι τιποτα σπουδαιο αλλα μη σε ανησυχει αυτο για τωρα...τη δουλεια τους την κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι αληθεια το αρθρο στη wikipedia ειναι φοβερο!

Διαλυεται το συννεφακι που ειχα στο μυαλο πιστευοντας οτι υπηρχε "αγαπη" στη δημιουργια οργανων...ειμαι λιγο ρομαντικος μ@λ@κας...

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε bassmike,η αποψη μου ειναι να αγορασεις την κιθαρα απο το thomann ετσι θα σου περισεψουν και χρηματα

http://www.thomann.de/gr/cort_z42_wr.htm

H διαφορά (να το πω και μαθηματικά  :P ) Ελλάδος - Thomann = 2 service!! Οπότε θα κάνω και απόσβεση (αφού το συγκεκριμένο μαγαζί το κάνει δωρεάν). Εκτός αυτού καλό είναι να στηρίζουμε και τα ελληνικά μαγαζιά...

 

Επισης μπορεις να ριξεις και καμια ματια και στις αγγελιες του φορουμ που ξερεις μπορει να βρεις και τιποτα καλυτερο.

Ναι αυτό ισχύει, αλλά δεν ξέρω αυτή η κιθάρα με τραβάει πολύ εμφανισιακά!!  ;D

 

Οσο για την κιθαρα δεν εχει floyd rose που λες μιας και αυτα τα τρεμολα χρησιμοποιουνται κατα κυριο λογο σε στρατ κιθαρες.η συγκεκριμανη εχει μια σταθερη γεφυρα,και οι χορδες  περνουν μεσα απο το σωμα ως αποτελεσμα η κιθαρα εχει περισοτερο sustain(δηλαδη μεγαλυτερη διαρκεια στη νοτα).

Ναι... Άρα δεν θα το χρειαστώ και πολύ, έτσι δεν είναι;  ???

 

Η κιθαρα επισης εχει και το διακοπτακι που λες,αλλα για να κανεις τα τρικ του μορελλο μαλλον θα χρειαστεις και ενα καρο εφφε

Κατ'αρχάς, μάλλον ούτως ή άλλως δεν θα μπορώ (λόγω των skills ακόμα) να τα κάνω αυτά πιστεύω, ότι η κιθάρα είναι η βάση που του δίνει τη δυνατότητα να τα κάνει αυτά και μετά τα effects. Εφέ από δω, από κει, κάτι θα γίνει...

Πάνω σε αυτό, σου παραθέτω κι εγώ με τη σειρά μου ένα videάκι:  :)

http://www.youtube.com/watch?v=srbjpjMu4HQ (Μετά το 3:30 ο τύπος προσπαθεί να κάνει κάτι τέτοια)

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου :)

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello!

Hello!  ;D

 

To μαόνι είναι δημοφιλές ξύλο στην κατασκευή κιθαρών, ειδικά για τύπου Les Paul και γενικά ότι έχει να κάνει με 2 humbuckers. Αν ρωτάς πόσο καλό ξύλο θεωρείται σε σχέση με τον ήχο, προτείνω να μη σε απασχολεί μιας και αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το σύνολο πως ακούγεται.

Ναι, απλά παρατήρησα ότι έχει τα ξύλα που έχει μια Gibson SG των 1000e, για αυτό λέω καλό θα είναι. Επίσης διάβασα και μέσα στο forum κάπου, ότι το mahogany είναι καλύτερο στις κιθάρες από basswood, agathis, και άλλα ξύλα που έχουν οι κιθάρες σε αυτές τις τιμές...

 

Στη δική σου περίπτωση όμως έχεις κάνει πολύ καλή επιλογή με το string-through.

Ευχαριστώ :)

Το string-through τι είναι;;;  :P

Sry, αλλά δεν τα γνωρίζω αυτά...

 

Για να κάνεις αυτό το κόλπο θες εκτός απ'το switch και ανεξάρτητο volume pot για κάθε μαγνήτη. Κλείνεις το volume του ενός και αφήνεις το άλλο ανοιχτό, έτσι γίνεται το on-off εφέ που ακούς όταν παίζει με τον επιλογέα.

Τσέκαρα στο νετ και είδα οτι όντως έχει 2 volume οπότε είσαι οκ!

Ωραία, ευχαριστώ!  :)

 

Επίσης, κάτι ακόμα... Μου φαίνεται πολύ περίεργο το σημείο εκεί που μπαίνουν οι χορδές... Λίγο ασυνήθιστο δεν είναι;; Δεν θυμάμαι να το έχω ξαναδεί σε άλλη κιθάρα...

 

Καλές αγορές!

Ευχαριστώ! Να'σαι καλά!! Θα πάω βέβαια πριν να την δοκιμάσω πρώτα κάποια στιγμή...

 

Υ.Γ.

@Odis & Vietman: Thnx επίσης για τις απαντήσεις σας! :)

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το string through ειναι οταν η χορδες περνουν μεσα απο το σωμα της κιθαρας η του μπασου αντιστοιχα.

 

να και ενα παραδειγμα με φωτo(η μια string through και η αλλη κανονικη):

 

stbg.jpg.78694e424ba9d7e9f760a7d6aeee4f8e.jpg

lpbg.jpg.8a720e6267a973f6bf51b934e88f1de5.jpg

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η άποψη η δικιά μου είναι ότι υπάρχουν απίστευτα καλές κιθάρες που πουλάνε παλικάρια του Noiz σε πολύ καλές τιμές!

δοκίμασε πρώτα από εδώ (κατ'εμε) :)

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το string through ειναι οταν η χορδες περνουν μεσα απο το σωμα της κιθαρας η του μπασου αντιστοιχα.

 

να και ενα παραδειγμα με φωτo(η μια string through και η αλλη κανονικη):

 

 

Ααα, δεν είχα καταλάβει ότι ήταν αυτό το πράγμα. Έτσι ήταν και στο πρώτο μου bass που ήταν κι αυτό Cort. Απλά, έτσι όπως είδα τα κυκλάκια εκεί κάτω νόμιζα ότι ήταν τα κυκλάκια στην άκρη των χορδών. ΟΚ, ευχαριστώ :)

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου