Προς το περιεχόμενο

Cubase recording levels


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το cubase 5.1 r1. Όταν ηχογραφώ και οι εντάσεις στην κονσόλα του cubase είναι ψηλά ακούγεται ένα ενοχλητικό feedback που δίνει την αίσθηση delay. Είχα ρωτήσει αλλά το μόνο που μου είπανε ήταν να χαμηλώσω τις εντάσεις ,το πως και γιατί άγνωστο.Any ideas??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν στο κάνει στο recording, μήπως είναι θέμα των ρυθμίσεων της κάρτας ήχου? μήπως έχεις επιλέξει να ακούς το σήμα από την είσοδο και παράλληλα να ακούγεται και το output απο το qubase? αυτό θα δικαιολογούσε την καθυστέρηση που ακούς. Αυτή η επανάληψη ακούγεται και οταν αναπαράγεις το ηχογραφημένο σήμα?

 

Τί κάρτα ήχου έχεις ? Αυτό ΄θα βοηθήσει τους απαντώντες :lol:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την audigy έχω. Να διευκρινίσω οτι δεν είναι latency,ακούγεται κανονικά στην ώρα του, απλά επαναλαμβάνεται και αν είναι πολύ δυνατά μπορεί καταλήξει σε απίστευτο feedback. Ναι ακούγεται και στην αναπαραγωγή. Αυτό δεν συμβαίνει κανονικά? Μπορείς να ρυθμίσεις την ένταση κατα την ηχογράφηση σε όποιο επίπεδο θέλεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε clouseau το πρόβλημα σου μπορεί να οφείλεται σε πολλές διαφορετικές αιτίες πάντως αυτό που σου είπαν : "να χαμηλώσεις τις εντάσεις" δεν είναι λύση. Κατ αρχάς αφού μιλάς για feedback θα πρέπει να περιγράψεις λεπτομερώς που και πως έχεις συνδέσει τη κάρτα ήχου σου για να ακούς . Δεύτερον , με τι drivers γράφεις στο Cubase ( asio , Direct X ή MME) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Clouseau,

 

Πρέπει να ξε-"πατήσεις" του κουμπάκι "m" που κάνει monitor το track και έτσι δημιουργεί feedback.

 

Φιλικά,

 

Ροζ Πάνθηρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έχω κιθάρα εύκαιρη για να το δοκιμάσω. Delay plugin δεν έχω αφήσει ανοιχτό, ούτως ή άλλως υπάρχει real time delay plugin? Το manual το έχω κοιτάξει και δεν αναφέρει κατι σχετικό. Αν και δεν ξέρω τις διαφορές ,με asio γράφω. Σε pci θύρα είναι η κάρτα ήχου. Είδα το thread του dither για το πως θα πρέπει να γίνονται οι ερωτήσεις, δεν ανέφερα τίποτα για καρτα ήχου drivers τεχνικά χαρακτηριστικά pc κλπ γιατί πίστευα πως ήταν κάτι φυσιολογικό, δηλαδή το αντιμετώπιζαν όλοι και απλά ήθελα να μάθω γιατί συμβαίνει. Σας ευχαριστώ όλους. Θα το δοκιμάσω terumi ελπίζω να είναι αυτό :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου