Προς το περιεχόμενο

προβλημα με μονιτορ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερες.......εχω ενα σημαντικο προβλημα με τα μονιτορ ηχεια μου αλλα και μπερδεμενο.

Τα ηχεια που εχω ειναι ενεργα και πανε κατευθειαν πανω στην καρτα ηχου,εδω και μερικες μερες το δεξι ηχειο την μια λειτουργει κανονικα και την αλλη σταματαει,μοιαζει οσο και να φαινεται περιεργο περισσοτερο σαν να γινεται κατι σαν αποσυνδεση παρα σαν να πηγαινει να καει.

Το αριστερο παλι ηχειο σε σχεση με το δεξι(οταν λειτουργει το δεξι)εχει τρομερη  διαφορα  στην ενταση αλλα και ο ηχος που βγαζει ειναι πολυ πριμος ενω ομως το ηχειο που βγαζει τα μπασσα λειτουργει.

 

Δοκιμες που εκανα..........αλλαξα καλωδια αλλαξα εξοδους πηγα το δεξι ηχειο στην αριστερη εξοδο και το αναποδο και τα αποτελεσματα τα ιδια.

Σε μια τελευταια αλλαγη που εκανα εβαλα τα ηχεια πανω σε ενα hard disk recorder που εχω.

Εκει το αριστερο ηχειο συνεχισε να παιζει χαμηλα και πριμα ομως το δεξι ηχειο δεν εκανε καμια διακοπη.

 

Μπορει να ειναι θεμα επαφων?η τι αλλο μπορει να ειναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Παιξε" λιγο και τα ρυθμιστικα στο πισω μερος τους (volume,ρυθμιστικα eq κλπ) μηπως στα κανουν αυτα απο σκονες κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπρει καθαρισμου με λαδακι στα ποτενσιόμετρα(knobs) απο πίσω.Και λογικά όλα καλα

 

Τα εχω δοκιμασει αυτα αλλα δεν...........το περιεργο ειναι πως εαν ειχε προβλημα το δεξι ηχειο σε καποια επαφη δεν θα επαιζε στο hard disk recorder αν τωρα ειχε προβλημα η εξοδος απο την καρτα ηχου,οταν την αλλαξα και την εβαλα στην αριστερι εξοδο θα δουλευε,αν τωρα ειχε προβλημα και η αριστερη εξοδος τοτε δεν θα λειτουργουσε ουτε το αριστερο ηχειο.

Ειναι πολυ μπερδεμα,θα δοκιμασω με σπρει ετσι κι αλλιως το ειχα κατα νου,αλλα και παλι δεν μοιαζει με κατι τετοιο συμφωνα με οσα γραφω πιο πανω.

 

καμια αλλη ιδεα?

 

Να συμπληρωσω πως σε μια προσπαθεια να ισοσταθμισω τον ηχο οταν τα εβαλα πανω στο hard disk το αριστερο ηχειο ειχε απωλεια στην ενταση απο το δεξι γυρω στα 10 db ενω σε χροια επρεπε να δωσω 12+db στα μπασσα και -6db στα πριμα ωστε να ερθουν περιπου στα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....Τοτε πρεπει να εχει προβλημα ο ενισχυτης του monitor.Εαν εχει εξοδο ακουστκων (τα μονιτορ) δοκιμασε να δεις με ακουστικα το κανει. Εα ν εισαι τυχερος επειδη οταν βαζεις τα ακουστικα κοβει τον ηχο στα ηχεια ,μηπως υπαρχει εκει το θεμα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....Τοτε πρεπει να εχει προβλημα ο ενισχυτης του monitor.Εαν εχει εξοδο ακουστκων (τα μονιτορ) δοκιμασε να δεις με ακουστικα το κανει. Εα ν εισαι τυχερος επειδη οταν βαζεις τα ακουστικα κοβει τον ηχο στα ηχεια ,μηπως υπαρχει εκει το θεμα......

 

Στο αριστερο ηχειο πιθανον αλλα στο δεξι κατι αλλο φταιει γιατι στο hard disk παιζει κανονικα.

Υποδοχη για ακουστικα δεν εχουν οποτε δεν ειναι κατι τετοιο.

Απλα σκεφτομουνα πως ισως να φταιει η εξοδος απο την καρτα ηχου για το δεξι ηχειο αλλα οταν αλλαξα τα καλωδια το αριστερο ηχειο στην δεξια εξοδο λειτουργουσε.

 

Απλα ειμαι σε αδιεξοδο και ελεγα μπας και εχει συμβει και σε κανενα αλλο κατι παρομοιο η καποιος μπορει να σκεφτει κατι αλλο που δεν σκεφτομαι εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου