Προς το περιεχόμενο

Νέος στο μπάσσο ^_^


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1 στην Εύη, δεν χρειάζεται να είναι βιρτουόζος, εξαρτάται βέβαια τι θες να κάνεις και τι μουσική θέλεις να παίξεις.. Εγώ θα σου πρότεινα για αρχή να ρίξεις και ένα ενδελεχές ψάξιμο στην trip hop σκηνή, όπου μπορείς να μάθεις άπειρα πράγματα..Α, και βρες μπάντα.

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η  γνώμη μου ειναι οτι αν υπάρχουν κάποιες ευκαιρίες στην χωρα μας πρεπει να τις

αρπάζουμε ειδικά οταν μιλάμε για εκπαίδευση απο κει και περα ο καθένας μπορει

να αποφασίζει και μόνος που και πως θα μάθει να παίζει ένα μουσικό όργανο  .

Το ποιο δύσκολο βεβαία δεν είναι να μάθεις αλλα είναι να ξεμαθεις κάτι που δεν έμαθες σωστά ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ο δάσκαλος όντως πρέπει να είναι μπασίστας. Οι εμπειρίες με φαγκότο σε κλασσική ορχήστρα δεν βοηθάνε. Διάφοροι έξυπνοι "και-το-μπάσο-κιθάρα-με-4-χορδές-είναι-μωρέ", πάλι δεν βοηθάνε πολύ.

 

β) Ο δάσκαλος πρέπει να είναι δάσκαλος. Και τον Jaco να χεις δάσκαλο, αν δεν μπορεί να στο περάσει, αυτός παραμένει Jaco και συ στούρνος

 

γ) Πρέπει να σου κάνει κλικ. Αν τον θεωρείς καραγκιόζη, στα μάτια σου καραγκιόζης θα παραμείνει. Άσε που θα προσπαθεί - και δεν πρέπει να έχει κανένα λόγο - να αποδείξει το αντίθετο.

 

-1 στην Εύη  :P. Το γκρουπ (με τους φίλους σου) και η χαρά της μουσικής με αυτό είναι ο σκοπός. Το όργανο είναι το μέσον. Ξεκίνα από το σκοπό σου λοιπόν και αν σε ευχαριστεί και θέλεις να το αναπτύξεις αναπτύσσεις και το μέσον. Απλά.  ;) ;D

 

Και αν το γκρουπ σου είναι εντελώς άσχετο, αυξάνεται τρομακτικά η πιθανότητα (τα στατιστικά στο Noiz το επιβεβαιώνουν) να γίνετε διάσημοι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και αν το γκρουπ σου είναι εντελώς άσχετο, αυξάνεται τρομακτικά η πιθανότητα (τα στατιστικά στο Noiz το επιβεβαιώνουν) να γίνετε διάσημοι.

 

καλοοο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα παραπάνω με το δάσκαλο. Σε τόσο αρχάριο επίπεδο, δεν χρειάζεσαι τον καλύτερο μπασσίστα που πέρασε ποτέ από την Ελλάδα για δάσκαλο. Και ο μέτριος την ίδια θεωρία θα σου διδάξει, τις ίδιες ασκήσεις τεχνικής θα σου δείξει και με τα μισά λεφτά. Και άλλο είναι "Ο καλύτερος μπασσίστας" και άλλο είναι "ο καλύτερος δάσκαλος". Δυο έννοιες που δεν έχουν συνεπαγωγή η μία με την άλλην. Π.χ. μπαίνεις στο Myspace που σου πρότεινε το παιδί (δεν έχω κάτι με το παιδί ούτε με τον μπασσίστα που σου προτείνει), βλέπεις (αν μπορείς κιόλας να καταλάβεις στο επίπεδο που είσαι -εγώ δεν θα μπορούσα-)ότι όντως παίζει παπάδες και είναι και grouvάτος και όλα αυτά. Τον κάνουν αυτά καλό δάσκαλο;;; Μπορεί να είναι, μπορεί και όχι... Το πιο σημαντικό είναι ο δάσκαλος που θα βρεις, να σε καταλαβαίνει, να τον καταλαβαίνεις, να είναι καλός χαρακτήρας και υπομονετικός με τους μαθητές του και πάνω από όλα να έχει όρεξη να σου μάθει μουσική, και μάλιστα να σε βοηθήσει να εντρυφήσεις στο στυλ που εσύ θέλεις άσχετα με το αν του αρέσει ή όχι.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-1 στην Εύη  :P. Το γκρουπ (με τους φίλους σου) και η χαρά της μουσικής με αυτό είναι ο σκοπός. Το όργανο είναι το μέσον. Ξεκίνα από το σκοπό σου λοιπόν και αν σε ευχαριστεί και θέλεις να το αναπτύξεις αναπτύσσεις και το μέσον. Απλά.  ;) ;D

Διαφωνώ και θα σου πω γιατί.

Με την παρέα μου μπορώ να περάσω καλά σε καφέ, στο σινεμά, σε βόλτες σε συναυλίες. Οπουδήποτε. Η πρόβα έχει ως βασικό στόχο τη μουσική. Το μπαίνω σε ένα στουντιο και βαράω και περνάμε καλά και κάτι θα βγει, εμένα δε μου λέει κάτι. Οπότε αν οι φίλοι μου πχ είναι εντελώς άσχετοι μουσικά, ε δε θα βγει κάτι καλό. Αν μάλιστα δεν είναι και διατεθιμένοι να μάθουν, πιο πολύ θα εκνευριστούμε όλοι και άσε με να το ξέρω αυτό από άπειρα "φιλικά" γκρουπάκια στα οποία έχω συμμετάσχει ή απλά έχω γνωρίσει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα παραπάνω με το δάσκαλο. Σε τόσο αρχάριο επίπεδο, δεν χρειάζεσαι τον καλύτερο μπασσίστα που πέρασε ποτέ από την Ελλάδα για δάσκαλο. Και ο μέτριος την ίδια θεωρία θα σου διδάξει, τις ίδιες ασκήσεις τεχνικής θα σου δείξει και με τα μισά λεφτά. Και άλλο είναι "Ο καλύτερος μπασσίστας" και άλλο είναι "ο καλύτερος δάσκαλος". Δυο έννοιες που δεν έχουν συνεπαγωγή η μία με την άλλην. Π.χ. μπαίνεις στο Myspace που σου πρότεινε το παιδί (δεν έχω κάτι με το παιδί ούτε με τον μπασσίστα που σου προτείνει), βλέπεις (αν μπορείς κιόλας να καταλάβεις στο επίπεδο που είσαι -εγώ δεν θα μπορούσα-)ότι όντως παίζει παπάδες και είναι και grouvάτος και όλα αυτά. Τον κάνουν αυτά καλό δάσκαλο;;; Μπορεί να είναι, μπορεί και όχι... Το πιο σημαντικό είναι ο δάσκαλος που θα βρεις, να σε καταλαβαίνει, να τον καταλαβαίνεις, να είναι καλός χαρακτήρας και υπομονετικός με τους μαθητές του και πάνω από όλα να έχει όρεξη να σου μάθει μουσική, και μάλιστα να σε βοηθήσει να εντρυφήσεις στο στυλ που εσύ θέλεις άσχετα με το αν του αρέσει ή όχι.

 

Εχεις απόλυτο δικιο σε αυτα που λες  ;)

Οσο για τα χρήματα 30 την ωρα παίρνουν όλοι

και τεχνικη μερα με τη νυχτα

Ο λογος που έστειλα τη διεύθυνση ειναι για να γνωρίζουν οι ανθρωποι που ενδιαφέρονται πραγματικά καλους καθηγητές μα και παίχτες

Δεν ειναι ανάγκη να μονο γνωρίζει ο κόσμος ποια ειναι η ποιο καλή στραβοκαστερ

η ο ποιο καλος ενισχυτής .

Μπορει να γνωρίσει και διαφορετικά πράγματα απο αυτο το site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τα χρήματα 30 την ωρα παίρνουν όλοι

 

Tι λέτε ρε παιδιά? :o Κάποιος που διδάσκει σε αρχάριους και δεν είναι γνωστός θα ζητήσει

30 ευρώ το μάθημα? Αν είναι να διαβάσω και εγώ μουσική, να πάρω ένα πτυχιάκι και να

κάνω μαθήματα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι λέτε ρε παιδιά? :o Κάποιος που διδάσκει σε αρχάριους και δεν είναι γνωστός θα ζητήσει

30 ευρώ το μάθημα? Αν είναι να διαβάσω και εγώ μουσική, να πάρω ένα πτυχιάκι και να

κάνω μαθήματα ;D

Συμφωνώ. Υπερβολικό.

Κάποιος που έχει πολλούς μαθητές όμως γνωστός ή άγνωστος θα ζητήσει 30 :)

 

Επίσης καλός καθηγητής είναι αυτός που μπορεί να μεταδώσει τη γνώση του, και όχι ο τεχνικάρας. Όπως το έθεσε κ ο Κώστας (που σε αυτό συμφωνώ) και ο Jaco να είσαι αν δε μπορείς να μεταδώσεις τη γνώση σου... χάλια δάσκαλος θα σαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και άσε με να το ξέρω αυτό από άπειρα "φιλικά" γκρουπάκια στα οποία έχω συμμετάσχει ή απλά έχω γνωρίσει :)

 

Μάλλον δεν περνάς καλά τελικά............ ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου