Προς το περιεχόμενο

Adam A7 Vs Genelec 8030 Vs Dynaudio Bm5a


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας !

Ειμαι μεταξυ αυτων των τριων monitor

Adam A7 -- Genelec 8030 --- Dynaudio Bm5a

Ποιο απο ολα αυτα προτινεται

(μενω επαρχεια και δεν μπορω να τα ακουσω σε καποιο μαγαζι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα αγοράσεις ηχεία αν δεν τα ακούσεις.

 

Πάρα πολύ σωστά ο Wow! σου προτείνει να ακούσεις τα monitors που θα ακούς για μια ζωή.

Παρ' όλα αυτά, αν σου είναι πολύ δύσκολο να τα ακούσεις (ασχέτως του αν είσαι στην επαρχία ή όχι, ούτε εμείς που είμαστε στην Αθήνα είναι εύκολο να κάνουμε όχι συγκριτικό test αλλά έστω και απλή ακρόαση :D :D :D ), τότε πάρα κάτι που είναι πολύ standard στην αγορά. Τα Genelec (αυτά έχω κι εγώ) π.χ. έχουν αυτή την αίγλη.

Ούτως ή αλλιώς και σε τελική ανάλυση θα πρέπει να "μάθεις" το ηχείο στο οποίο θα μιξάρεις οπότε απ' τη στιγμή που τα Genelec είναι ξεκούραστο ηχείο είναι κατά τη γνώμη μου και η καλύτερη επιλογή.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα :wink:

Καλές αγορές.

Παναγιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα αγοράσεις ηχεία αν δεν τα ακούσεις.

Με το μπαρδον,αλλα μονο με μια ακροαση λιγων λεπτων πως γινεται να

εκτιμησεις ενα ζευγαρι ηχεια.Τουλαχιστων για μενα πρεπει να τα εχω μια εβδομαδα σπιτι να παιξω τα οργανα μου εκει για να βγαλω καποιο συμπερασμα.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα αγοράσεις ηχεία αν δεν τα ακούσεις.

Με το μπαρδον' date='αλλα μονο με μια ακροαση λιγων λεπτων πως γινεται να

εκτιμησεις ενα ζευγαρι ηχεια.Τουλαχιστων για μενα πρεπει να τα εχω μια εβδομαδα σπιτι να παιξω τα οργανα μου εκει για να βγαλω καποιο συμπερασμα.[/quote']

 

Στο χώρο του high end δεν είναι ασυνήθιστο να σου δίνουν ένα μηχάνημα στο σπίτι για πολλές μέρες ώστε να το εκτιμήσεις - αν σε εμπιστεύονται αρκετά.

 

Στο χώρο των monitors νομίζω ότι δεν υπάρχουν ακόμη τέτοιες φάσεις, αλλά ακρόαση μίας ώρας (όχι λίγων λεπτών) είναι προτιμότερη από "καθόλου ακρόαση".

 

Δεν συμφωνείς;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το θέμα των ηχείων είναι τελείως υποκειμενικό αν λάβουμε υπ' όψιν μας το γεγονός ότι ο κάθε άνθρωπος ακούει διαφορετικά. Άρα δεν θα λάβουμε ως κριτήριο τα specifications και την ο θεός να την κάνει αίγλη των Genelec (υπάρχουν πολύ πιο καλές μάρκες ηχείων)..

Φίλε μου το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις ένα reference για σένα Audio CD και να πας να ακούσεις διάφορα ηχεία.

Α και μην μενεις μόνο στα Genelec η στα Adam η στα Dynaudio.

Και να δεις και την ακουστική συμπεριφορά του χόρου σου παίζει πολύ βασικό ρόλο στην επιλογή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα των ηχείων είναι τελείως υποκειμενικό αν λάβουμε υπ' όψιν μας το γεγονός ότι ο κάθε άνθρωπος ακούει διαφορετικά. Άρα δεν θα λάβουμε ως κριτήριο τα specifications και την ο θεός να την κάνει αίγλη των Genelec (υπάρχουν πολύ πιο καλές μάρκες ηχείων)..

Φίλε μου το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις ένα reference για σένα Audio CD και να πας να ακούσεις διάφορα ηχεία.

Α και μην μενεις μόνο στα Genelec η στα Adam η στα Dynaudio.

Και να δεις και την ακουστική συμπεριφορά του χόρου σου παίζει πολύ βασικό ρόλο στην επιλογή σου.

+1

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΗΧΕΙΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΟΥ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΗΧΟΥ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΗΧΕΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΙ ΣΤΙΣ ΨΗΛΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ!!

ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΗΧΕΙΑ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΑΛΛΑ Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ

ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ!!!

 

ΦΙΛΙΚΑ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου