Προς το περιεχόμενο

ηλεκτρονικα τουμπανα,ποιο απ τα δυο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κλασικη ερωτηση μαλλον αλλα για τοσα φραγκα θα τη κανω και  γω με τη σειρα μου

MILLENIUM MPS-300/YAMAHA DTXPRESS IV SET  ή

MILLENIUM MPS-300/DM5 SET

δεδομενου των δυνατοτητων των module,

και γενικα σχετικα με αποδοση,αξιοπιστια,ποιοτητα τι εμπειριες παιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα για τι φραγκα μιλας

 

πες μας να σε βοηθησουμε και να σου πουμε να παρεις Roland  ;D

+1OOO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι αυτο σου λεω αυτα τα 2 ειμαι μεχρι 500 και κατι, παραπανω πακετο

 

Φιλε με 500 ευρω δεν παιρνεις αξιοπρεπη ηλεκτρονικα τυμπανα.Αυτο το ποσο σου φτανει μονο για ενα καλο μεταχειρισμενο εγκεφαλο Roland παντα.Ψαξε για μεταχειρισμενο td-9 εγκεφαλο η td-4 (φτηνοτερος αλλα δεν ξερω εαν πωλειται μονος του)

 

Μετα ερχονται οι αλλες δυο κατηγοριες , pads και e-πιατα οπου εδω εχεις περισοοτερες επιλογες.Οπως και να εχει χρειαζεσαι για ''πακετο'' τουλαχιστον 800-900 εκτος και εαν θες να παρεις κατι που θα βαλεις εδω στις αγγελιες ενα μηνα μετα με τιμη μειον 30 % ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο εν μερει και οπως βλεπω πωλουνται πολλα ηλεκτρονικα τυμπανα για το λογο που λες αλλα προτιμω το μπατζετ που θα εδινα για roland  να το κρατησω για πιατα κλπ για τα ακουστικα μου ντραμς,και να παρω κατι μονο για εξασκηση σπιτι για αυτο και οι επιλογες μου ειναι τοσο συγκεκριμενες. οποτε αν εχεις καμια εικονα για τα  module της yamaha  και της dm5 θα βοηθουσες πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο εν μερει και οπως βλεπω πωλουνται πολλα ηλεκτρονικα τυμπανα για το λογο που λες αλλα προτιμω το μπατζετ που θα εδινα για roland  να το κρατησω για πιατα κλπ για τα ακουστικα μου ντραμς,και να παρω κατι μονο για εξασκηση σπιτι για αυτο και οι επιλογες μου ειναι τοσο συγκεκριμενες. οποτε αν εχεις καμια εικονα για τα  module της yamaha  και της dm5 θα βοηθουσες πολυ

 

Λυπαμαι περα απο Roland εγκεφαλους δεν εχω δοκιμασει αλλους για να εχω γνωμη αλλα βασιζομαι και σε αυτα που εχει ακουσει και αυτα που λεγονται.Να θυμασει μονο οτι ο εγκεφαλος ειναι το Α κ το Ω.Καλυτερα να επενδυσεις σε καλο εγκεφαλο απο οπου παραγονται οι ηχοι και αργοτερα παιρνεις και καλυτερα pads.

Στο ακουστικο σετ παιρνεις κατι μετριο και με καλα δερματα, κουρδισμα φτιαχνεις καλο ηχο.Στα ηλεκτρονικα ομως εαν οι ηχοι που βγαινουν απο τον εγκεφαλο ειναι χαλια δε σε σωζει τιποτα....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Λυπαμαι περα απο Roland εγκεφαλους δεν εχω δοκιμασει αλλους για να εχω γνωμη αλλα βασιζομαι και σε αυτα που εχει ακουσει και αυτα που λεγονται.Να θυμασει μονο οτι ο εγκεφαλος ειναι το Α κ το Ω.Καλυτερα να επενδυσεις σε καλο εγκεφαλο απο οπου παραγονται οι ηχοι και αργοτερα παιρνεις και καλυτερα pads.

Στο ακουστικο σετ παιρνεις κατι μετριο και με καλα δερματα, κουρδισμα φτιαχνεις καλο ηχο.Στα ηλεκτρονικα ομως εαν οι ηχοι που βγαινουν απο τον εγκεφαλο ειναι χαλια δε σε σωζει τιποτα....

 

 

 

Καλησπέρα κ από μένα, νέος στο φόρουμ και στα ηλεκτρονικά τύμπανα.

Θέλω και γω μια σχετικά φτηνή λύση (~700 ευρω).

Σκεφτόμουν την πατέντα mPS300

http://www.thomann.de/gr/millenium_mps300td3v_mesh_special_set.htm

 

+

 

Roland TD4 module http://www.thomann.de/gr/roland_td4_drum_modul.htm  ..

 

 

Επειδή έχω χαθεί γενικά, το πακέτο αυτό είναι αξιοπρεπές σωστά; Δηλαδή θα κρατήσει καιρό και θα ακούγεται καλά (προσωπικό ζήτημα αλλά υπάρχει και το αντικειμενικά αξιοπρεπές).

Το πακέτο αυτό θα δίνει δυνατότητα choke στο ride και Rimshot στο snare?

 

 

Επίσης, θα μπορούσα να αγοράσω αυτό το μοντέλο http://www.thomann.de/gr/millenium_mps400_edrum_stereo_set.htm

και να αντικαταστήσω το module του με το Roland που προανέφερα? Το λέω γιατί τα pads αυτού έχουν σίγουρα dual zone snare, dual zone cymbals w/ choke και Hihat με halfopen δυνατότητα.

(Μετέπειτα αλλαγή των cymbals με τα surge της alesis είναι δυνατή);

 

Τέλος, το σετακι αυτό σε σχέση με το Alesis USB PRo http://www.alesis.com/usbprodrumkit

τι λεει; Ποιό θεωρείται "καλύτερο";

 

 

 

 

ΠΟΛΛΕΣ ερωτήσεις αλλά πραγματικά έχω χαθεί!

Ευχαριστώ τον κακομοίρη που θα απαντήσει σε όλες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου